Нова Държавна агенция "Електронно управление" към Министерския съвет ще осъществява сътрудничество между българските и европейските институции, свързани с електронното управление. Това е записано в приетите от парламента на второ четене промени в Закона за електронното управление.
Новата агенция ще реализира проекти, свързани с електронното управление, които ще имат значение за всички администрации. Структурата и бюджетът ще бъдат определени от правителството. То ще избере и председателя на новия орган.
Фирмата "Информациионно обслужване" ще бъде трансформирана в държавно предприятие "Единен системен оператор", в което ще бъде концентрирана експертизата за всички държавни електронни системи. Законът предвижда още премахване на нуждата от удостоверителни услуги за граждани, както и задължително изискване за отворен код във всички бъдещи проекти за е-управление по европейски програми.
За последните 10 години България е дала над 2 млрд. лева за електронно управление, коментира депутатът от Реформаторския блок Антони Тренчев при гласуването на второто четене на Закона за електронното управление. По неговите думи, с промените ще се сложи край на изтичането на държавни средства, като ще има яснота и за това кой носи отговорност за случващото се в електронното управление.
„За най-елементарни услуги ние продължаваме да ходим по някакви прашлясали гишета, които обикновено между 12 и 16 часа почиват, за наистина най-обикновени административни услуги, които в XXI век би трябвало да са даденост на българското общество онлайн. Ще сложим край на многогодишното крадене. Най-накрая ще имаме яснота кой носи отговорност за случващото се и не случващото се в електронното управление в България. Ще създадем Държавната агенция за електронно управление, чийто председател еднозначно ще носи отговорността за това, което се случва. Това е много важно, това е прецедент", категоричен беше Тренчев.
Важен е историческият шанс да се направи крачката към електронното управление у нас, призоваха вносителите на законопроекта.
„В Естония всичко може да се направи онлайн с изключение на брак, на развод и да си продадеш имота. Абсолютно всички услуги може да бъдат направени онлайн, което трябва да бъде и нашата цел. В 99% хората попълват данъчните си декларации онлайн", посочи конкретни примери Естония Настимир Ананиев от Реформаторския блок.
По време на дебатите от "БСП лява България" заявиха, че ще гласуват "въздържал се" по всички текстове от Закона.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |