От началото на годината 1,4 млрд. лв. повече приходи има в бюджета в резултат на мерките срещу сивата икономика и контрабандата. Това каза министър-председателят Бойко Борисов при откриване на Международната кръгла маса „Икономика на светло", организирана от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Борисов припомни, че всяка сряда се събират в Министерски съвет министри, шефове на служби, данъчни, митници и главният прокурор и анализират извършеното през седмицата. "Говорим какви са приходите, какво е направено и какво се планира за следващата седмица. Не мога да си представя как щяхме да се справим без този резултат, да разплащаме, да строим, да подпомагаме, да даваме толкова много пари и за образование, и за армия, и за полиция, и за здравеопазване", коментира премиерът. По думите му същото ще се случи и в сферата на туризма. Всяка седмица по курортите има агенти под прикритие, които събират касовите бонове по заведения. Над 10 пъти се вдигнаха приходите в последните две седмици, отбеляза премиерът. Той беше категоричен, че правителството има волята да докара докрай тази борба, защото тя гарантира и допълнителни средства за пенсионерите по празниците.
Премиерът подчерта особеното си задоволство, че тези добри резултати са постигнати на фона на световна икономическа криза и отбеляза, че генерираните бюджетни приходи са позволили да се направят инвестиции за подобрение на инфраструктурата.
Министърът на финансите г-н Владислав Горанов представи предприеманите мерки в борбата с неформалната икономика от страна на ръководеното от него ведомство през изминалата година. „Положихме сериозни усилия за повишаване на събираемостта на приходите и предприехме редица действия за това, на първо място законодателни", подчерта в началото на изказването си той. Министърът на финансите очерта конкретно постигнати резултати по отношение на фискалната дисциплина и поставените високи стандарти за данъчна прозрачност. В заключение той отбеляза важността на създаването на по-конкуренна среда и подобряването на качеството на правене на бизнес като основни фактори в борбата с неформалната икономика.
Министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова очерта разискваните проблеми в светлината на легализирането на пазара на труда. Тя изреди постигнатите успехи на министерството по отношение на спада на безработицата и ръста на заетостта, както и в реформата на трудовата експертиза. Министър Русинова заключи, че вижда бъдещата устойчивост на постигнатите успехи в светлината на партньорство, диалог и конкретни предложения в сферата на законодателството, за да се прекратят напълно сивите трудови практики
Главният прокурор Сотир Цацаров представи мерките, предприемани от страна на Прокуратурата за ограничаване и превенция на неформалната икономика. Той подчерта, че в последно време се наблюдава добро взаимодествие на институциите, свързани с борбата със сивата икономика. По думите на главния прокурор, отношение към този проблем има не само прокуратурата като част от съдебната система, но и търговското правосъдие, което трябва да бъде прозрачно и предвидимо, за да гарантира нормална среда за съществуване на бизнеса.
Проф. д-р Стефан Петранов представи новата стойност за 2015 г. на показателя за измерване на светлата икономика в България - Композитен индекс „Икономика на светло". Стойността на измерителя е най-висока до момента от началото на изчисляването му - 69.14 пункта. Тази висока стойност на светлата част от икономиката отразява не само обективни положителни явления и процеси, които се отчитат от статистическия подиндекс, но и положителна промяна в оценките на бизнеса и работниците и служителите за динамиката и дела на неформалната икономика, което се отчита от социологическия подиндекс на Композитния индекс.
Основните причини за положителните тенденции в изменението на Композитния индекс „Икономика на светло" през 2015 г. са две групи:
Вътрешни:
- Връщане към политическата стабилност - приключи периодът на несигурност, през който управляваха три правителства, едно от които - служебно и се проведоха избори за европейски и български парламент. Създадено беше относително устойчиво парламентарно мнозинство;
- Финансовата стабилност - отшумява банковата криза след фалита на Корпоративна търговска банка;
- Предприети са редица мерки за подобряване на бизнес средата в страната и за ограничаване на „сивата" икономика.
Външни:
- Стихване на истерията около дълговата криза в Гърция и възможността за „Грекзит";
- Сключването на вторите Мински споразумения и относителното затишие на бойните действия в Източна Украйна - Донецка и Луганска област;
- Известни признаци за излизане от икономическата криза в ЕС и в България, увеличаване на обема на износа.
Председателят на АИКБ Васил Велев отбеляза, че борбата със сивата икономика е основен приоритет на българската държава, на социалните партньори и на всички активни представители на гражданското общество. Същевременно, неформалната икономика е сериозен проблем от световен мащаб, с преодоляването на който са ангажирани както политици, така и бизнес организации на международно ниво. Г-н Велев очерта методичните усилия, които АИКБ полага в борбата със сивия сектор и сподели, че тази тема ще бъде сред приоритетите на Асоциацията и през следващата година.
Една от най-популярните и резултатни инициативи в тази насока са ежегодните награди „Икономика на светло", които АИКБ връчва. По-късно тази вечер на тържествена церемония ще бъдат обявени победителите за 2015 г.
Гледната точка на чуждестранните представители по темата изразиха Александър Шохин, президент на Руския съюз на индустриалците и предприемачите и Гагик Макарян, председател на Републиканския съюз на работодателите на Армения. Тезите, които те застъпиха, бяха поредното доказателство, че сивата икономика е международен проблем и че няма разлика в оценката й като негативен фактор, оказващ пагубно влияние върху бизнес-средата в международен мащаб.
Участниците в Международната кръгла маса „Икономика на светло" се обединиха около тезата, че пораженията, които сивият сектор нанася са безспорни - изкривява конкурентната среда, ощетява бюджета, подкопава обществените системи - на здравеопазването, на образованието, пенсионната, оказва негативно влияние върху икономическия растеж и разкриването на нови работни места. Предприемането на адекватни и целенасочени действия за ограничаване на сивите практики и стимулиране на изрядно, законно поведение от страна на стопанските субекти и гражданите изисква устойчива промяна в обществените нагласи и е възможно само при целенасочени и координирани действия на държава, социални партньори и всички заинтересовани страни, включително и на международно ниво.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |