Случващото се в Турция ще има негативно отражение върху двустранните ни отношения по линия на търговията и икономиката, но заради динамичната ситуация към момента не може да се каже в каква степен и с какви конкретни числа ще е негативният ефект. Това каза на пресконференция министърът на икономиката Божидар Лукарски след годишната среща на търговско-икономическите съветници в Службите по търговско-икономическите въпроси (СТИВ) на България с ръководството на министерството, която се проведе в София Тех Парк.
Лукарски даде много висока оценка на СТИВ по света: „Търговските ни представители работят успешно за промотиране на българските продукти на международните пазари и увеличаване на експортния потенциал на страната ни."
Инициативата на Министерство на икономиката позволява не само да се направи оценка на постигнатите през изминалия период резултати от дейността на СТИВ, но и да се очертаят приоритетите в провежданата от правителството ни външноикономическа политика чрез тях. Интерес към среща със СТИВ са проявили над 200 представители на български компании, които в следващите месеци ще работят на съответните пазари за реализиране на контакти. По време на двудневния форум представителите на бизнеса и работодателските организации ще имат възможност за директни срещи и контакти с съветниците в СТИВ.
„Красноречива оценка за работата на нашите търговски представители е регистрираният през 2015 г. ръст в износа от 5.3%", посочи министър Лукарски. По негови думи сериозен принос към този ръст имат именно търговските ни представители. „Тези срещи вече ги превръщаме в традиция и за поредна година имахме възможността да обсъдим постигнатото и как да подобрим дейността във външноикономически план", допълни той.
Министър Лукарски подчерта огромната роля на СТИВ в организирането на междуправителствените комисии, които в повечето случаи са съчетани с бизнес делегации. По думите му това е съществен принос за взаимното сътрудничество на конкретните локации и икономическите връзки, които се обуславят. За изминалия период са отчетени 29 посещения в чужбина и 50 бизнес форума и 19 проведени заседания на междуведомствени комисии.
Обсъдените мерки по време на Годишната среща са свързани с подобряване работата на СТИВ и оптимизиране на дестинациите. Към момента Министерство на икономиката има търговски представители в 37 страни. Предстои да бъдат командировани още петима души - в Кипър, Катар, Полша, Румъния и Израел. Ще се разкрие и служба в Чикаго /САЩ/, като в момента страната ни има СТИВ във Вашингтон. Предстои да се изпратят представители в Холандия и Чехия, работи се и по разкриване на служби в Аржентина и Мексико, а вакантни са позициите в Шанхай и Йордания. По линия на публично-частното партньорство от работодателски организации е изявено желание за изпращане на представители в ОАЕ, Оман, Нигерия, Монголия и Сингапур, Куба, Иран и Азербейджан.
Министър Лукарски очерта като перспективни и успешни дестинации САЩ, Япония и Швейцарария. В Азия като обещаващи пазари бяха откроени Китай и Виетнам, както и държавите от Средния изток Узбекистан и Казахстан, също така от бившите съветски републики - Молдова. Вследствие на реализирани контакти Великобритания има интерес от закупуване на продукти от България като ТЕСКО, а Германия е с успешно реализирани инвестиции, в процес на преговори са и още няколко немски фирми, главно в областта на машиностроенето. С Унгария имаме успешно сътрудничество в обмяната на опит в дуалното обучение, беше отчетено на срещата.
Акцент се поставя и върху връщането на икономическите позиции на страната ни в Иран след отварянето на страната, обясни министър Лукарски. Зам.-министър Любен Петров посочи, че по време на посещенията на правителствена делегация в Иран този месец са подписани 2 меморандума, има изключително засилен интерес от бизнеса в двете посоки. Предстоят официални разговори за отпускане на средства за откриване на още една щатна бройка в Техеран, посочи зам.-министър Петров. По думите му трябва се използва и потенциала на учените от двете страни. Интерес има и по линия на локацията на пътя на коприната - транспортен коридор между Персийски залив през Иран към Черно море.
„Нашите приоритети през тази година са да обвържем регионалните политики с националните", заяви от своя страна зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева. Тя допълни, че разговорите със съветниците от СТИВ са били в насока изграждане имиджа на инвестиционния климат в България и ролята им в очертаване на регионалните предимства пред потенциалните инвеститори. В заключение тя каза, че тази година България е дала ясен знак какво представлява кръгова икономика, и това е насоката, в която трябва да вървят разговорите през следващата една година по отношение на външната ни търговия.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.855270 |
GBP | 2.349910 |
CHF | 2.099880 |