Има сериозен интерес от различни турски инвеститори към големи инфраструктурни проекти, към изграждането на мощности и разширяването на такива в България. Това каза в сутрешния блок на БНТ министърът на икономиката Божидар Лукарски, поканен да коментира как ще е отрази върху икономиката опитът за преврат в южната ни съседка.
Според Лукарски българската икономика отбелязва ръст от 2,9% през първото тримесечие на годината, страната става привлекателна за инвеститорите дестинация, като в момента се забелязва разширяване на съществуващи инвестиции, включително намерения за турски такива.
От друга страна подобна ситуация не може да не се отрази на икономиката, но никога не е само негативно или само позитивно. „Има сериозно понижаване на кредитния рейтинг, на инвестициите за Турция, но това е сериозна възможност за България част от капиталите да се пренасочват към нас", каза още Лукарски.
По думите му много туристи са се отказали от почивка в турските курорти, което означава, че те могат да бъдат пренасочени към нас.
„От друга страна Турция е в топ 6 на партньорите на България. Няма да е добре за българските инвестиции", посочи още миенистърът на икономиката, но предупреди да не правим крайни заключения.
„Чуват се различни слухове за различна висока инвестиционна активност след преврата. Всичко зависи от обстановката. Не е тайна, че бизнесът обича спокойствието. Ние работим по едни пакети, сега предстои трети", посочи още министър Лукарски.
„Факт е, че в България в момента се забелязва разширяване на съществуващи инвестиции. След 2 дни откриваме с премиера Борисов разширение на една японска инвестиция "Язаки". Фирмата има сериозен бизнес в Ямбол, сега разширява в Димитровград", съобщи министърът.
Той очаква тенденция на разширяване на съществуващите инвестиции, а като аргумент това да се случи Лукарски посочи подобряващия се бизнес климатът в България. „Това е в резултат, че България е едно стабилно място", подчерта министърът на икономиката.
Той коментира също, че българинът е креативен, а това се отразява добре на бизнеса. Според него обаче има сериозна геополитическа тежест и заради нея не е постигнат по-голям ръст от очаквания за първото шестмесечие.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |