В часа на класа учениците ще учат финансова грамотност, кариерно ориентиране, антикорупция и правила за поведение при терористична заплаха. Това предвижда проектът на държавния образователен стандарт за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование.
По стандарта не се пишат оценки, но той трябва да изгради добри граждани, заяви при представянето на проекта заместник-министърът на образованието Диян Стаматов, цитиран в съобщение за медиите на Мининстерството на образованието и науката (МОН).
Новият стандарт влиза в сила още през учебната 2016/2017 година. Той регламентира темите, които ще се учат не само в часа на класа, но и в общообразователната подготовка и в извънкласните форми.
В стандарта са уредени правилата за функциониране на ученическото самоуправление чрез ученическите съвети. Това е модел на самоуправление, който с изградени умения още в училище ще стимулира и лидерството, стремеж у всеки да защитава и отстоява своя позиция.
"Първо в училище, а след това - в цялото общество - дали по време на избори, дали пред работодатели, дали когато трябва да се защити природата или да се противопостави на агресия, на дискриминация и други недемократични действия", каза министър Меглена Кунева. Тя уточни, че децата имат много силно развито чувство за справедливост.
Министър Кунева очаква чрез този стандарт учениците да се подготвят и по темата за защита на потребителите. Стандартът определя занимания, дейности и проекти по тематични области, свързани с патриотичното възпитание и изграждането на националното самочувствие; с предприемачеството и управлението на личните финанси; със защитата на родината и военното обучение; със безопасността и движението по пътищата; със защитата при бедствия и аварии; с превенция на насилието, със справяне с гнева и агресията; с превенция на тероризма и с поведение при терористична заплаха; с превенция и противодействие на корупцията.
Всяка детска градина и училище ще приема свои програми по този стандарт. Част от институционалните политики е определянето на училищни ритуали, сред тях и свързани с честването на националния празник и официалните празници, на дните на национални герои и будители, на празника на патрона на училището, на изпращане на завършилите зрелостници, на избора на училищна униформа, знаци и символи, на училищния химн и изслушване на националния химн в тържествени моменти и поставяне на националния флаг на фасадата на училището.
Стандартът регламентира подкрепа за учениците чрез подходящи за възрастта им демократични практики, като участие в ученическото самоуправление, доброволчески дейности, участие в училищни медии и в училищни кампании, подкрепящи здравето, толерантността, социалната чувствителност, правата на човека, опазването на околната среда.
Това е 13-ият стандарт, който МОН изготви преди новата учебна година. Предстои скоро министерството да представи стандартите за финансирането, за инспектирането, за управлението на качеството, за нормирането и заплащането и за физическата среда.
Финансирането до края на тази година е по вече приет бюджет и не може да става дума за забавяне - този стандарт е обвързан с бюджета, като за 2017 г. започват дискусиите, каза министър Кунева.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |