Националния иновационен фонд е още един инструмент, чрез който да стимулираме предприемачеството и стартиращите фирми. Това заяви заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева, която откри информационен ден, на който бяха представени условията за кандидатстване по осмата конкурсна сесия на Националния иновационен фонд /НИФ/, администриран от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия /ИАНМСП/.
Към информационния ден имаше огромен интерес. На него освен изпълнителния директор на ИАНМСП Мариета Захариева, на Българска агенция за инвестиции Стамен Янев, присъстваха и представиети на над 150 фирми и на научната общност.
Зам.-министър Везиева посочи, че средствата за 2016г. по НИФ ще бъдат в размер на 5 млн. лева. „Идеята на тези средства е да подпомогнем бизнеса и да разширим икономическата стабилност", каза още тя. Везиева изтъкна, че целта на НИФ е да подпомага и насърчава научно-развойната и иновационна дейност, осъществявана от предприятията и научните организации.
„Ще финансираме научно-изследователска и експериментална дейност. Иновацията в проекта може да е в продукт или услуга, а проектът трябва да завършва с прототип, за да може тази иновация да влезне в употреба в бизнеса", обясни зам.-министърът на икономиката.
По думите й новата философия в начина на финансиране на проектите чрез Фонда е свързана с утвърдените нови правила, според които кандидатстването да става чрез тематичните области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация /ИСИС/, която обединява всички финансови инструменти свързани с иновационните процеси и с високата добавена стойност. „Идеята е проектите да попадат в четирите тематични области от ИСИС - това са мехатроника , IT технологии, индустрия за здравословен живот и биотехнологии и креативна и рекреативна индустрия.", допълни тя. Везиева бе категорична, че идеята на това да се финансират през националния бюджет иновации и развойна дейност е тя да попадне в бизнеса. „Очакваме тези проекти да намерят своята резултатност в съответния бизнес и да стигнат до етап на изграждане на прототипи, които да влязат в производството", заяви още тя.
Зам.-министърът на икономиката посочи, че вече има възможност за подаване на проекти електронно. „Създали сме обективни и прозрачни правила, очакваме много и изцяло насочени към бизнеса проекти", завърши тя.
Изпълнителният директор на ИАНМСП Мариета Захариева допълни, че от 36 месеца вече максималният срок за изпълнение на проектите ще бъде 18 месеца, а приемът на проектните предложения ще се извършва от 30 септември до 31 октомври 2016 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.855270 |
GBP | 2.349910 |
CHF | 2.099880 |