Електромобилът на студентите от Русенския университет „Ангел Кънчев", с който те участваха в Shell Eco-marathon в Лондон тази година, привлече интереса на посетителите на Smart Mobility Fest, част от програмата на Европейската седмица на мобилността. Много хора имаха възможност да се докосне до енергийно ефективния автомобил по време на събитието пред паметника на Съветската армия в София в неделя.
Това е първо участие за бъдещите инженери от Русе в обществената инициатива, поканени от Центъра за градска мобилност - София, тьй като превозното средство, изцяло проектирано и конструирано от студентите, е нагледен пример за интелигентните решения в транспорта, които седмицата цели да популяризира.
На финалите на Shell Eco-marathon в Лондон автомобилът на русенските студенти се класира на 11-о място от общо 49 отбора в категорията „Прототипи" с резултат 409 км с 1 квтч - постижение, което подобри резултата им от 2015 г. с впечатляващите 92%. Усъвършенстваният футуристичен автомобил е задвижван от електрическа батерия и носи името DТT - съкращение от името на катедрата на студентите „Двигатели и транспортна техника" в Русенския университет.
„Нашият DТT е пример за автомобил, който съчетава в себе си креативност и нестандартни интелигентни решения за транспорта, натрупан опит и добри практики от състезанието Shell Eco-marathon и много хъс за изграждане на устойчиво бъдеще. Сигурен съм, че не сме никак далеч от момента, в който този тип транспорт ще стане масов", сподели доц. Симеон Илиев, капитан на отбора на Русенския университет „Ангел Кънчев".
„Всяка година младите български студенти доказват, че когато имат надежден партньор като Shell, техните смели идеи за бъдещето на транспорта с по-малко емисии на въглероден диоксид могат да се превърнат в реалност", коментира Камелия Славейкова, изпълнителен директор на Shell България и Гърция.
Показан беше и макет на автомобила на Техническия университет-София - тяхната четвърта разработка за изцяло нов автомобил, откакто екипът на висшето учебно заведение участва в Shell Eco-Marathon Европа, носи емблематичното име Феникс. Техният отбор отбеляза най-високия резултат от трите български отбора, като се класираха на четвърто място по време на състезанието през 2016 г. в категорията автомобили Градски тип, задвижвани с водородна клетка. Студентите записаха постижение от 229 км, изминати с 1 куб. м водород.
На Shell Eco-marathon Европа в Лондон се състезаваха екипи новатори на възраст между 16 и 25 години от около 30 страни. Успехът се определя от разстоянието, което всеки отбор изминава с 1 кВтч енергия или 1 литър гориво. На състезанието през 2017 г. ще бъде отбелязано 10-годишното българско участие в европейската надпревара на футористични автомобили.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.855270 |
GBP | 2.349910 |
CHF | 2.099880 |