По инициатива на енергийния министър Теменужка Петкова работна група в Министерството на енергетиката ще обсъди законодателни промени, целящи минимизиране кражбите на електроенергия. „Предстои в края на годината да бъдат изготвени промени в Закона за енергетиката, свързани с преминаването към пълна либерализация на електроенергийния пазар у нас. Бихме могли да изготвим и текстове, с които да се разреши проблемът с посегателствата срещу енергийни обекти. Те да се разглеждат по бързо производство, а санкциите за нарушителите да са в по-значими размери". Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова на дискусия, посветена на превенцията на кражбите на електроенергия и енергийни съоръжения.
„Заедно с Комисията за енергийно и водно регулиране ще обсъдим увеличение на цената на електроенергията, която ще се плаща от недобросъвестните клиенти. Към момента нарушителите заплащат за три месеца, ще променим този срок на шест", каза още Петкова.
„Кражбите по електропреносната мрежа касаят всички нас - тази сметка я плащат и битови, и индустриални потребители. Освен това посегателствата срещу обекти от критичната енергийна инфраструктура излагат на риск сигурността на системата", каза още Петкова. По време на дискусията трите електроразпределителни дружества представиха статистика за извършените нарушения. През изминалата година в 17 обекта на „Електроенергиен системен оператор" ЕАД са извършени посегателства, довели до генерирането на значими загуби.
Съществуващата санкция за кражби на електроенергия в България няма възпиращия ефект, който би трябвало да стои в основата на всяка санкция. Цената, по която се дотаксува е само около една трета от цената, която плащат коректните граждани. В допълнение тя се заплаща само за 3 месеца назад, независимо, че кражбата може да е продължавала много по-дълго.
В резултат на това страдат всички. Щета понасят клиентите - битови, стопански, институции, болници, детски градини, училища и др., които търпят прекъсване на електрозахранването. Държавата е финансово ощетена - тя не събира данък и акциз върху откраднатия ток. Щети търпят и електроразпределителните дружества, което косвено се отразява върху клиентите - губят се средства, които могат да се вложат в подобряване на електрозахранването.
Затова от ЧЕЗ предлагат да бъдат въведени максимални санкции, включително парични, за кражбите на електроенергия и съоръжения от електроенергийната инфраструктура. Компанията не желае да се облагодетелства в резултат на наказанията и предлага след приспадане на присъщи, признати от регулатора разходи на разпределителното дружество, приходите да бъдат събирани в специален фонд за целеви инвестиции в сектора, за подкрепа на енергийно уязвими потребители или друга кауза, определена от правителството.
Вследствие на кражбите се стига до чести аварии, повреждане на електроуреди, отнемане на финансов ресурс, поставя се в опасност сигурността на електрозахранването на институциите - застрашава се националната сигурност, а все по-често се стига до заплаха за човешки животи и смъртни случаи. Ето защо санкциите за посегателствата следва да бъдат адекватни на преките и потенциални щети от тези деяния. ЧЕЗ призовава за справедливост, увеличение и ефективно прилагане на наказанията и глобите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.855270 |
GBP | 2.349910 |
CHF | 2.099880 |