Средно с 10% ще бъде увеличена заплатата на учителите от 1 януари 2017 г. Това каза председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева по време на брифинг в Министерски съвет, съобщи Агенция „Фокус".
„Тези 126 798 718 лв., които се дават само за работни заплати на учители ще бъдат разпределени по длъжностни степени в образователната система - за старши, за главен учител, помощник-директор и директор и съответно за техническия и помощния персонал в училище. Съответно разпределение ще стане като седнем социалните партньори и по тези длъжностни степени и длъжности в образователната система разделим тези средства в работните заплати", заяви Янка Такева.
Тя смята, че трябва средства да отидат за увеличаване на минималната, начална работна заплата и особено мотивиране на младите учители, които трябва да дойдат от университетите в българското училище.
На въпрос дали детските градини влизат в тези средства Такева уточни „Като се започне от детската градина и приключва с тези в 12 клас включително".
„Отпуснаха се и 9 млн. лв. допълнително за изплащане на обезщетенията на всички учители при пенсиониране, и на останалия персонал", посочи Янка Такева. От 1 октомври обезщетението при пенсионирането на учителите е 10 брутни работни заплати, на останалия персонал - 8 брутни работни заплати. От 1 януари 2017 г. обезщетението при пенсиониране на учителите става 10 заплати и половина, а на останалия персонал 8 заплати и половина. С тези 9 млн. лв. допълнително, ние обезпечаваме тези размери, които казах преди малко.
По думите на Такева, в колективни трудов договор е записано, че увеличението на работните заплати ще стане от 1 януари 2017 г.
По-късно от съобщение на пресслужбата на Министерския съвет стана ясно, че брифингът се е провел след срещата при премиера Бойко Борисов, на която са участвали още президентът на КНСБ Пламен Димитров, министърът на финансите Владислав Горанов и председателят на Комисията по образованието и науката в НС Милена Дамянова. На нея е взето решение в бюджета за догодина да бъдат отпуснати допълнително 223 млн. лв. за образование.
Пред журналистите премиерът каза, че се е стигнало до това решение и в следствие на новоприетия Закон за средното образование. „В България се приемат много закони, но не винаги са обезпечени. Основната разлика с предишното правителство е, че сега си позволяваме това решение, защото тази година сме събрали с милиард и 600 милиона повече благодарение на работата на приходните агенции, МВР, ДАНС и прокуратурата. Затова можем с обезпечени пари в бюджета да направим това, което българските учители и образование заслужават", коментира министър-председателят. Той уточни, че предстои вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева, заедно със синдикатите и училищата, да разпределят и да подготвят тези средства да стигнат до всяко българско дете.
„На фона на тежката ситуация в държавата и разплащанията през последните месеци, които стават все по-огромни, си даваме сметка, че неколкостотин милиона повече са изключително важни за сектор „Образование", който ще гарантира прилагането на реформата, заложена в новия закон", заяви след срещата президентът на КНСБ Пламен Димитров, който благодари за реакцията на правителството.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.855270 |
GBP | 2.349910 |
CHF | 2.099880 |