Подготвят се около 60 плажа за отдаване на концесии. Започнала е предварителната подготовка, анализите ще приключат до няколко седмици. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова на дискусия, посветена на прозрачността и ефективност на концесиите в България, организирана от КРИБ.
Заради следващия летен сезон с приоритет ще са плажовете, чиито концесионни срокове изтичат до края на тази година или през следващата година.
Ангелкова участниците във форума, че утре ще завърши общественото обсъждане на промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, които предвиждат да има четири групи плажове според това къде са разположени. Предстои да се направи обобщение на предложенията по промените в закона, като целта е те да бъдат в сила още от следващата година.
Преди това при откриването на форума вицепремиерът Томислав Дончев съобщи, че проектът на новия закон за концесиите съответства на икономическата логика и защитава държавните интереси.
Дончев отбеляза, че в основата на реформата в тази сфера, са промени в три закона - за обществените поръчки, за еврофондовете и за концесиите. „Планът беше икономическите отношения между държавата и частните оператори да се сложат на по-модерна солидна и справедлива основа", каза вицепремиерът и отбеляза, че първите отзиви от прилагането на първите два приети закона (за обществените поръчки и за еврофондовете) са изключително добри и от възложителите, и от кандидатите.
По думите на Дончев, за да се завърши тази реформа, е необходимо приемането на закона за концесиите, като от политическа гледна точка той е свързан с най-много предизвикателства. Вицепремиерът отбеляза още, че в момента има устойчиви примери за концесии при добива на подземни богатства и някои услуги, но няма добри примери за по-мащабна концесия за строителство. „Причината е в липсата на доверие от страна на инвеститори, липса на готовност и зрелост на държавата да придвижи такава сложна концесия", смята вицепремиерът. Според него голяма част от причините са свързани с недоброто законодателство.
„Новият закон е добър, защото е опит да се кодифицира различно законодателство, уреждащо различни сфери или подсфери в един текст, който води до обща логика и ясни правила, които да се следват от всички, защото е много по-близо до логиката на живия живот", мотивира се Дончев. По думите му старият закон за концесиите е бил прекалено чиновнически. Новият изчерпателно дава шанс на всички възможни сценарии за партньорства да могат да се случат.
„Ситуацията, където имаме публичен актив, който стои неизползван от едната страна, а от другата страна има частен капитал, който стои неактивиран е най-лошият", подчерта вицепремиерът.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова съобщи на форума, че 511 са действащите концесии, предоставени за добив на подземни богатства. Приходите от началото на тази година до края на септември от концесионни възнаграждения са в размер на 127 млн. лева. За 2015 г. те са били 74 млн. лева.
Петкова посочи, че сериозна пречка за бизнеса на светло е незаконният добив. Тя отбеляза, че е сформирана междуведомствена работна група, която търси успешен вариант за борба с него. За миналата година е имало 11 сигнала за незаконен добив, съставени са актове, има издадени наказателни постановления, за определени случаи е уведомена прокуратурата, каза министър Петкова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.867680 |
GBP | 2.316980 |
CHF | 2.060070 |