Сделки с бизнес имоти за 225 млн. евро са сключени през деветмесечието на 2016 г. показа проучване на Forton/ Cushman&Wakefield, представено по време на третата международна RICS* конференция "Оценки и инвестиции в недвижими имоти", която се проведе в София.
Пазарът е доминиран от придобивания на доходоносни активи за разлика от 2015 г., когато основният акцент бяха земята и подценените имоти. Това е добра предпоставка за навлизането на големи международни инвеститори, които в момента са активни в страни от региона като Унгария и Румъния, прогнозира Михаела Лашова, MRICS, изпълнителен директор на Forton/ Cushman&Wakefield и посланик на RICS за Югоизточна Европа.
Проучване на инвеститорските нагласи, проведено сред членове на RICS в края на 2015 г., също показва положителни очаквания към България, както по отношение на потенциал за ръст наемните нива, така и на инвестициите.
"В сравнение с останалите страни от Централна и Източна Европа България все още има да наваксва като нива на наеми и капиталова стойност на имотите, но пазарът е все по-атрактивен, както за международните инвеститори, така и за финансиращите институции, което е предпоставка за нови придобивания на бизнес имоти", каза Михаела Лашова.
Към момента сделките с доходоносни активи - хотели, офис сгради, търговски и индустриални площи, формират близо 70% от обема на сделките за деветмесечието, като основен дял се пада на придобиванията на хотели. Важно условие това оживление да продължи и през следващите години обаче е запазване на икономическия растеж и на стабилността в политически и икономически план.
Прозрачността е ключова за всеки пазар на имоти, тъй като го прави по-разбираем за инвеститорите, обобщи Мартин Веермюлен, директор на RICS за Европа и Русия, който беше сред ключовите говорители в конференцията.
"Светът става все по-глобален, хората пътуват повече, търсят работа на различни места, нарастват международните транзакции. Но много инвеститори се чувстват несигурни, когато навлизат на нови пазари, защото не познават местната среда, култура и бизнес практики", обобщи той. Според него важна роля за разбирането на местните пазари имат международните оценителски стандарти. По тази причина международните практики за измерване на площи ще стават все по-значими при оценките на имоти, тъй като помагат да се преодолеят различията и да се "сравняват ябълки с ябълки".
По време на дискусията представители на оценителския бизнес, банките и одиторски компании обсъдиха приключилата тази година оценка на качеството на активите в банковата система, т. нар. "стрес тестове". По всеобщо мнение те са били предизвикателство за всички участници на пазара, като най-сериозен проблем при оценките на активи са били кратките срокове, липсата на достоверна информация за имота и на адекватни пазарни аналози, както и често пъти невъзможността да се правят огледи на място.
Според председателя на Камарата на професионалните оценители Никола Кедов, с оживлението на имотния пазар, оценките, свързани с банково финансиране, придобиват все по-голяма тежест. Темата за прозрачността и прилагането на добрите практики ще става все по-важна за оценителската професия, смята той.
Според Михаела Лашова въпросите за етиката и конфликта на интереси са актуални във всички европейски страни и в този план откритият диалог между всички участници в процеса на оценяване ще става все по-важен.
Организатори на конференцията са Forton/ Cushman&Wakefield и Камарата на професионалните оценители (КПО).
*RICS - Royal Institution of Chartered Surveyors (Кралски институт на лицензираните консултанти в недвижимите имоти)
EUR | 1.955830 |
USD | 1.855270 |
GBP | 2.349910 |
CHF | 2.099880 |