„България, за съжаление, е от малкото страни в Европейския съюз, които съблюдават Маастрихтските критерии за под 3% бюджетен дефицит и под 60% външен дълг. Ако в тази сграда си дадем дума, че те ще се спазват, Европа ще бъде финансово и икономически стабилна и дисциплинирана". Това заяви премиерът Бойко Борисов преди срещата на лидерите от Европейската народна партия, която се провежда в Маастрихт, цитиран в разпространено до медиите съобщение от пресцентъра на Политическа партия ГЕРБ.
Форумът предшества заседанието на Европейския съвет, което ще започне по-късно днес в Брюксел, и ще разглежда теми, свързани с миграция, търговски въпроси, както и отношенията между ЕС и Русия.
Борисов благодаря на колегите си от ЕНП и ЕС, че след срещата в Братислава са показали, че всички - Комисията, Европейският съвет, могат да работят и да вземат бързо решения - нещо, за което винаги биваме упреквани. „След многото спорове и дебати най-накрая стъпихме на правилните решения - че трябва да се затворят външните граници, Балканският път, влизането да става през официалните ГКПП, да се работи за удължаване на споразумението с Турция", посочи Борисов.
Помощна на ЕС за овладяване на мигрантския поток
По повод решението на Европейската комисия България да получи 160 млн. евро за охрана на границата и овладяване на мигрантския поток, премиерът отбеляза, че за да гарантира изключителна надеждност на външна граница на Европейския съюз, България е заделила за техника и предпазни съоръжения много повече от отпуснатите средства. Борисов обаче изтъкна, че предоставеното от Комисията финансиране е израз на ангажимент и морална подкрепа към направеното от българските власти, каквото е и стартирането от страната ни на Европейската агенция за гранична и брегова охрана.
Всеобхватното споразумение с Канада
Запитан за позицията на България по всеобхватното търговско споразумение с Канада, министър-председателят посочи, че поставеното от нас, съвместно с Румъния, условие е за отпадане на визовия режим.
„България и Румъния на няколко пъти биват несправедливо ощетявани, както в случая с Шенген. Всички - и Комисията, и Европейският парламент казват, че сме готови за Шенген, но не ни приемат. Същото се пренася сега за безвизовото пътуване на българи и румънци до Канада. Това, което съм поставил в разговора с премиера Джъстин Трюдо, е да се пътува безвизово от 2017 г. Иначе самото споразумение е такова, че дава възможност за бизнеса, за икономиката за интегриране на огромни пазари от Канада до Европа, а българският и румънският бизнес няма да бъдат равнопоставени, което не е не само в интерес на България и Румъния, а на целия ЕС, нарушава се основен принцип. Нека приемат това наше предложение и ще ги подкрепим", каза министър-председателят пред репортер на телевизията на ЕНП.
Всеобхватното икономическо и търговско споразумение с Канада (СЕТА) ще премахне над 99% от вносните мита от двете страни на океана. То урежда достъпа до пазара за услуги, инвестиции и обществени поръчки, приравняването на производствени стандарти и други.
Взаимното отваряне на пазарите ще доведе до икономически ръст от 12 милиарда евро годишно, твърди Европейската комисия, която години наред преговоря по текста.
Засега най-сериозната пречка пред подписването на споразумението е белгийският регион Валония, който блокира решението на Брюксел. Властите във Валония не приемат арбитражния механизъм, чрез който ще се гледат споровете между компаниите от ЕС и от Канада.
Притесненията в останалите страни бяха преодолени.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.855270 |
GBP | 2.349910 |
CHF | 2.099880 |