Договорът между НЕК и „Уорли Парсънс" за проектиране на АЕЦ „Белене" не е позволявал едностранното му прекратяване от страна на Националната електрическа компания (НЕК), но са правени редица стъпки за ограничаването на разходите по него след взетото през март 2012 г. решение за спиране на проекта. Така в сутрешния блок на bTV енергийният министър Теменужка Петкова защити депутата от ГЕРБ Делян Добрев.
Вчера прокуратурата поиска депутатския имунитет на бившия министър на икономиката и енергетиката Добрев в първия кабинет на Бойко Борисов, заради „умишлена безстопанственост". Държавното обвинение твърди, че той не е упражнил достатъчен контрол като министър и плащанията към фирмата са продължили и след обявения край на работата по АЕЦ „Козлодуй". В резултат на това НЕК била ощетена с 9 млн. лв.
Петкова обясни, че договорът с „Парсънс" от 2005 г. е променян и допълван многократно, като в споразумение от 2008 г. изрично се подчертава, че той не може да бъде прекратяван едностранно от НЕК. „На 25 юли 2012 г. Делян Добрев е издал протоколно решение, свързано с бизнеспрограмата на БЕХ за 2012 г. - 2014 г. и там много ясно е разпоредено на БЕХ да я приведе в съответствие с решението за спиране на АЕЦ „Белене", посочи министърът.
Тя обясни, че министърът е принципал на Българския енергиен холдинг, а БЕХ, на свой ред, е принципал на НЕК. Националната електрическа компания пък е в договорни отношения с „Парсънс".
Освен това, становищата на адвокатите от „Уайт енд Кейс" от юни 2012 г. и декември 2012 г. са били, че договорът с „Парсънс" не трябва да бъде прекратяван, тъй като архитект-инженерът ще е важен свидетел в предстоящото тогава арбитражно дело с руската страна. „Затова Добрев е разпоредил да се влезе в преговори с компанията. В резултат работата е била свита до минимум, а месечното заплащане е намаляло от 4,5 млн. евро на 800 хил. евро", подчерта министър Петкова.
Тя допълни, че по времето на Делян Добрев като министър са издавани фактури, но не е плащано нищо. По нейните думи, плащания са извършвани по времето на наследника на Добрев на поста министър Драгомир Стойнев от кабинета на Пламен Орешарски.
По-късно говорителят на Главна прокуратура Румяна Арнаудова заяви в ефира на БНР, че държавното обвинение никога не е твърдяло, че бившият енергиен министър Делян Добрев е подписвал платежни нареждания към консултанта по АЕЦ "Белене" - фирма "Парсънс". Така Арнаудова отговори на възраженията на министър Теменужка Петков, че не Добрев, а наследникът му Драгомир Стойнев, е допуснал плащания по проекта, след неговото официално спиране.
Според Арнаудова, като министър на икономиката, енергетиката и туризма, задължение на Делян Добрев в качеството му и на принципал на НЕК да предприеме всички необходими действия, за да се прекратят плащанията по всички договори, които са били сключени за изпълнението на проекта АЕЦ "Белене".
Обстоятелството, че в рамките на мандата на Делян Добрев не е имало никакви плащания, според Арнаудова, не променя факта,че той е бездействал след датата на вземане на решението от Министерски съвет, за което лично също е гласувал.
Пред БНР Арнаудова допълни, че след като прокуратурата получи официално отказа на Делян Добрев от депутатския му имунитет, той ще бъде призован и обвинен. Говорителят на Главна прокуратура отказа информация дали ще се искат ли още депутатски имунитети и ще има ли още обвинения по мегаразследването "Белене".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.855270 |
GBP | 2.349910 |
CHF | 2.099880 |