Тази година няма фрапиращи нарушения. Явно сме дисциплинирали производителите и търговците на риба. Това каза д-р Райна Иванова от дирекция „Контрол на храните и граничен контрол" при Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) пред Агенция "Фокус" във връзка с проверките на предлагане и съхранение на риба около Никулден.
„Със заповед на изпълнителния директор бе разпоредено извършване на засилени проверки за търговия с риба и рибни продукт. Това са предприятия, складове за търговия на едро, заведения за обществено хранен, обекти за търговия на дребно. На пазарите и тържищата също ще извършваме проверки", обясни д-р Иванова. Тя поясни, че проверките ще се извършват и на места, където се отглежда риба. „Там също и колегите от здравеопзването извършват проверки и при търгуване на живата риба се издават ветеринарно-медицински свидетелства", поясни д-р Иванова.
По нейните думи, в БАБХ се получават сигнали за съмнение в качеството и безопасността на храните, за стоки с изтекъл срок на съхранение. По отношение на рибата до момента имаме установени несъответствия за спазване на температурния режим за съхранение, предлагане на охладена риба, която не е покрита с лед, предлагане на замразена риба, която е извън фризерите и хладилните съоръжения, които трябва да поддържат минус 18 градуса.
Д-р Райна Иванова коментира, че проверките се извършват от 30 ноември на територията на цялата страна и ще приключат в края на днешния ден. Тя препоръча да се купува риба само от регистрирани обекти.
„Санкции налагаме, когато констатираме нарушения по Закона за храните, които за различните видове нарушения са в различни финансови изражения. Глобите могат да варират от 250 до 500 лева за неправилни етикетиране и реклама на храните. Може да стигне до 6-7 000 лв. в зависимост от нарушенията", заяви д-р Иванова.
Тя уточни, че ако не са регистрирани обектите, глобите могат да бъдат за физическо лице при първо нарушение за 2 000 лв., при второ - до 4 500 лв. За юридическите лица при първо нарушение може да достигне до 4 500 лв., а за второ - до 6 000. „Ако се продават храни, коти не отговарят на нормативните изисквания при повторно нарушение също може да достигне до 6 000 лв.", каза в заключение д-р Иванова и препоръча, когато потребителите имат съмнения за безопасността на рибата, може да подават сигнали на „горещия телефон" на Българската агенция по безопасност на храните - 0700 122 99, на сайта на Агенцията и на телефоните на областните дирекции.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.857210 |
GBP | 2.345120 |
CHF | 2.101010 |