През третото тримесечие на 2016 г. реалният растеж на БВП отново нарасна над очакванията - с 3.2% на годишна база. Външното търсене бе важен мотор на растежа, за разлика от третото тримесечие на 2015 г. Така нетният експорт допринесе с 2.6 пр.п. за динамиката на БВП, а вътрешното търсене с 0.8 пр.п., обобщават анализаторите на Райфайзенбанк (България) ЕАД в редовния си месечен икономически обзор с коментар на данните, налични към средата на декември.
От страна на предлагането, през третото тримесечие най-солиден принос за растежа имаха услугите (1.3 пр.п.), следвани от селското стопанство (0.5 пр.п.) и индустрията (0.4 пр.п.). В рамките на индустрията, добивната и преработващата промишленост (в т.ч. производството и разпределението на електроенергия, газ и вода) допринесоха много по-съществено (0.4 пр.п.), отколкото строителството, което не регистрира принос (0.0 пр.п.).
„Очаквано в сектора на услугите водещ принос имаха търговията и ремонтът на автомобили, хотелиерството и ресторантьорството (0.5 пр.п.), и операциите с недвижими имоти (0.5 пр.п.). Те бяха следвани от създаването и разпространението на информация (0.1 пр.п.) и финансовите и застрахователните дейности (0.1 пр.п.). „Тази ситуация отразява случилото се в сектора на услугите през третото тримесечие - активен туристически сезон, засилени покупки на недвижими имоти и автомобили, стимулирани от ниските лихви по депозити и кредити, както и от растящите работни заплати и възнаграждения", коментира икономическият анализатор на Райфайзенбанк Емил Калчев.
В края на октомври 2016 г. държавният бюджет регистрира излишък от 3.4 млрд. лв., докато към същия период на 2015 г. той отчете излишък от 63.9 млн. лв. Приходите и помощите, събрани от държавата за първите десет месеца на 2016 г., възлязоха на 28.3 млрд. лв. (6.6% ръст на годишна база), а разходите (в т.ч. вноската в бюджета на ЕС) - на 24.9 млрд. лв. (6.1% спад).
„На практика това означава, че данните за последните два месеца от годината ще покажат по-значителни бюджетни разходи на фона на относително добра събираемост на приходите", обясни Калчев.
Нетните преки чуждестранни инвестиции в страната бяха в размер на -25.5 млн. евро за октомври 2016 г., като намаляха значително на годишна база (137.8 млн. евро за октомври 2015 г.). Кумулативно за периода януари-октомври те бяха 942.1 млн. евро, при 1.7 млрд. евро за същия период на миналата година.
Към октомври паричната статистика на БНБ отчита годишен ръст на кредитите с 0.4%, след двадесет и три поредни месеца на спад. В рамките на този резултат годишният ръст при кредитите към домакинствата беше 0.9%, докато кредитите към нефинансови предприятия регистрираха нулев прираст.
„Това развитие беше напълно очаквано, след като на месечна база кредитирането като цяло бе осем месеца на положителна територия", допълни Калчев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.857390 |
GBP | 2.325430 |
CHF | 2.069000 |