Изпращаме една много позитивна година за пазара на недвижими имоти. Тази тенденция очакваме да се запази и през 2017 година. Това каза в интервю за БНР Ирена Перфанова, председател на Националното сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ).
Тя обаче се надява покачването на цените и на наемите на имотите да не става екстремно, каквато тенденция се забелязваше в отделни региони на страната. Ръстът на цените в някои големите икономически центрове в страната е достигнал до 10 процента, а някъде и над тези нива.
За догодина Перфанова очаква ръст, който да не надвишава 5-6 процента.
„Укротяването на цените е нормално, логично и полезно за пазара", категорична е Перфанова, тъй като високото им покачване може да доведе до "балон". Скоковете в цените тя отдаде на това, че предлагането на недвижими имоти все още догонва темповете на търсенето.
Според Перфанова, наемните нива на недвижимите имоти са започнали по-късно да се покачват като стойност на инвестицията. „Такава тенденция, естествено с по-малки темпове, очакваме и следващата година. Ще има все пак някакъв праг в наемните нива, тъй като това е свързано с регулярната доходност на населението. Макар че се е увеличила тази доходност през изминалата година, имайки предвид икономическият ръст, тя едва ли ще се покачва с такива темпове и през следващата година, за да могат да се гонят големи ръстове на наемните нива. Но, така или иначе, и наемният пазар беше динамичен", обобщи председателят на НСНИ.
По нейните думи, падането на лихвите по депозитите в банките е накарало повече хора да търсят възможност за инвестиции в недвижим имот. В София например се търси и старо, и ново строителство, но клиентите имат все повече претенции за това как ще изглежда сградата.
„Инвестициите в недвижими имоти у нас от западноевропейци вече са предимно от частни лица, отчете експертът. Перфанова коментира и изявлението на руски политик, че руснаците ще изкупят България, което предизвика дипломатически скандал тази година: „Черноморието показва, че има и доста сериозен вторичен пазар, именно на руснаци, които са изкупили имоти. Тук говорим за малките инвестиции - в имоти, които са за живеене или с курортни цели, но не за големите инвестиции, които всъщност се тълкуват като бизнес имоти и там се разработват цели територии. Фактът, че има вторичен пазар, тоест разпродават се имотите на руснаците, означава, че не ни превземат по някакъв начин. Но продължава да има интерес от руснаци към България, има интерес и от украинци - и това е нормално."
В бранша се надяват в идната година регулациите да доведат до изсветляване в сектора, което да донесе успокоение и сигурност за клиентите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.857390 |
GBP | 2.325430 |
CHF | 2.069000 |