Планирано е газовата връзка между България и Сърбия да влезе в експлоатация до края на 2020 година. Това стана ясно днес по време на подписването на меморандум за разбирателство по проекта за изграждане на интерконектора. Подписите под документа положиха енергийните министри на България Теменужка Петкова и на Сърбия Александър Антич.
На церемонията Петкова каза, че с подписания днес меморандум ние, заедно с партньорите ни от сръбска страна, даваме ясен знак за волята ни да изградим междусистемната газова връзка България - Сърбия. Българският енергиен министър припомни, че нашето правителство работи активно за реализиране на целите на европейската енергийна политика - сигурност на доставките, диверсификация на източниците и трасетата, енергийна ефективност, прозрачен и ефективно функциониращ енергиен пазар, защита на потребителите. Реализацията на междусистемната газова връзка България - Сърбия е важна част от тези усилия, каза още тя.
Интерконекторите между Гърция и България и България и Сърбия са два от седемте приоритетни инфраструктурни газови проекта за региона на Централна и Югоизточна Европа, които трябва да съдействат за диверсификация на източниците и маршрутите и постигане на сигурност на газовите доставки.
С подписания меморандум двете страни се споразумяха да положат всички усилия да започнат изграждането на своите участъци от връзката най-късно до края на май 2019 г. За изграждането на българския участък е осигурено финансиране по линия на програма „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020 г." в размер на 45 млн. евро.
От сръбска страна също е отбелязан напредък в усилията за финансиране на проекта. Министърът на минното дело и енергетиката Александър Антич съобщи, че преговорите с Европейската комисия за осигуряване на необходимите средства по линия на предприсъединителните инструменти на ЕС, са към края си.
След завършването, българо-сръбската газова връзка ще осигури възможност за пренос на 1-1.8 млрд. куб. метра газ годишно от България към Сърбия и 0.15 млрд. куб. метра газ от Сърбия към България. Дължината на трасето е 62.2 км - от района на гр. София при Нови Искър до гр. Ниш, Сърбия.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.857210 |
GBP | 2.345120 |
CHF | 2.101010 |