Министерският съвет уважава решението на Върховния административен съд за осигуряване на възможност за машинно гласуване в избирателните секции за парламентарния вот на 26 март 2017 г., съобщи пресслужбата на правителството.
Министерството на финансите ще изготви предложение за коригиране на План-сметката за парламентарните избори.
Утре, на 2 февруари, в Министерския съвет ще се проведе работна среща на вицепремиера Стефан Янев, отговарящ за провеждането на изборите, с представители на всички ангажирани с вота институции и с ръководството на Централната избирателна комисия.
Броени часове след съобщеинето за решението на ВАС представители на паралментарно представените политически сили коментираха, че решението на магистратите е голямо предизвикателство за служелното правителство. Менда Стоянова от ГЕРБ припомни, че когато е приеман текста в Избирателния кодекс за машинтото гласуване е предвидено следващите парламентарни избори да бъдат през 2018 г. «Така щеше да има достатъчно време да се купи и инсталира техниката и всеки избирател да може спокойно избере дали да гласува машинно, или с бюлетина. Затова наистина съм притеснена дали служебното правителство ще успее да се справи с това предизвикателство», заяви Менда Стоянова пред БНР.
По нейните думи, от финансова гледна точка проблем е и осигуряването на техниката за гласуване, защото трябва да се мине през процедура по Закона за обществените поръчки, която изисква време. Ако има обжалвания, нещата ще се проточат във времето. «Може би ще се търсят варианти в условия на неотложност», допълни Менда Стоянова.
Бившият депутат от БСП Филип Попов смята, че няма технологично време за въвеждане на машинно гласуване във всички избирателни секции. И заместник-председателят на партия АБВ Мариана Тодорова смята, че трудно може да бъдат осигурени машини за всичките над 12 хиляди изборни секции. «Няма фирма, която да организира вноса на такова количество. Няма и фирма, която би могла да разполага с такъв брой машини, които да отдаде под наем», уточни Тодорова.
Данаил Кирилов от ГЕРБ обясни, че не би имало повод за обжалване на резултатите от изборите, защото по неговите думи машинното гласуване е технически способ за гласуване, който не отнема възможността да се гласува с хартиени бюлетини. «Смятам, че липсата на машина не прегражда възможността да се изрази правото на глас. Тоест, това ще бъде нарушение на закона, но не такова, което да може да опорочи изборния резултат», подчерта Кирилов.
Най-краен в изказването си бе преподавателят по конституционно право в Софийския университет проф. Пламен Киров: «Тези, които жалиха решението на ЦИК, просто искаха да спънат изборния процес по някакви собствени партийни съображения и интереси и успяха да го направят.»
Жалбата в съда беше внесена от бившите депутати Радан Кънев, Мартин Димитров и Петър Славов, които в момента са членове на новата формация «Нова република». По думите на проф. Киров, жалбоподателите шиканират изборите на 26 март като ги объркват нарочно, пречат и заплитат в съдебен процес. Според проф. Киров, те действат на принципа на Катон Стари: "Картаген трябва да бъде разрушен!" "Няма значение какво става в държавата, Картаген трябва да бъде разрушен! - т.е. ние да спънем процеса, да го объркаме, да го шиканираме - това е ситуацията", посочи университетският преподавател.
«Така се трасира саботаж на предсрочните парламентарни избори и резултатите от тях ще бъдат атакувани в Конституционния съд", предупреди проф. Киров. Той не обвини върховните административни съдии, тъй като те не действали по целесъобразност, а по законосъобразност и просто прилагат буквата на закона.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.857210 |
GBP | 2.345120 |
CHF | 2.101010 |