Нагласите в българската икономика за непосредствените перспективи пред пазара на труда са на най-високите си равнища от началото на кризата, става ясно от коментара на екип „Икономически проучвания" на УниКредит Булбанк.
Очакванията за пазара на труда са избора за индикатор* на месец януари на икономистите от банката. В началото на всеки месец те ще избират най-значимия според тях показател за актуалната икономическа обстановка и ще анализират неговата динамика и влияние.
Коментарът е изготвен на база на данни на Евростат за януари 2017 г. В тях се обобщават очакванията на мениджъри от секторите „Промишленост", „Услуги", „Търговия", „Строителство" и представители на сектор „Домакинствата" в редовна анкета. Обобщаващият показател[1] за очаквания баланс между наемане и
освобождаване на работна ръка е в силна възходяща тенденция от началото на 2013 г., потвърждават и последните данни.
Регистрираният оптимизъм за перспективите пред заетостта се потвърждава и от най-разпознаваемия измерител за състоянието на пазара на труда у нас - нормата на безработицата[2]. Както е видно от графиката по-горе, реално отчетените данни за нормата на безработицата показват ясна тенденция да следват динамиката на обобщаващия показател за нагласите за пазара на труда.
Това е само една от причините икономистите на УниКредит Булбанк да бъдат оптимисти за продължаване на тенденцията от последните три години за ръст на заетостта и спад на безработицата и през 2017 г.
Останалите са:
- Възстановяващата се икономика на ЕС;
- Търсенето на все повече български стоки подкрепя ориентираните към местната икономика сектори;
- Реализирани проекти в България с европейско финансиране и др.
Икономистите на банката прогнозират нов тласък за инвестиции в създаване на нови предприятия в България и разрастване на съществуващи. Причината е наблюдаваният все по-голям интерес на потребителите към български стоки и услуги.
[1] Коментираният показател е получен чрез осредняване на нагласите за пазара на труда на петте сектора спрямо теглата, които са определени на всеки от тях в общия индикатор ESI (Economic Sentiment Indicator), така както са формулирани от Евростат - Промишленост с 40%, Услуги с 30%, Домакинства с 20%, Търговия и Строителство с по 5%. Получената средно-претеглена стойност е изгладена чрез 3-месечна плъзгаща се средна.
[2] Нормата на безработицата представлява броя на безработните като дял от икономически активното население.
*„Индикатор на месеца" е нова инициатива на икономистите на УниКредит Булбанк от началото на 2017 г. Всеки месец те ще избират най-значимия според тях показател за актуалната икономическа обстановка и ще представят анализ за неговата динамика и влияние. Екипът „Икономически проучвания" на УниКредит Булбанк е три пъти носител на приза за най-точна прогноза от международния доставчик на икономически анализи и прогнози Consensus Economics. През 2015 г. в конкуренция с редица местни и международни частни анализаторски звена, наградата им беше присъдена за точността на прогнозите за растежа на икономиката (БВП) и за индекса на потребителските цени (ИПЦ).
EUR | 1.955830 |
USD | 1.857210 |
GBP | 2.345120 |
CHF | 2.101010 |