Финансовото положение на българската енергетика е стабилизирано, но крехко. Нужни са нови мерки, които ако не бъдат осъществени, дефицитът в сектора ще се повиши до 1.093 млрд. лв. през 2020 г. Ако мерките не се прилагат твърдо, сумата ще се удвои. Това са част от основните оценки и препоръки в доклада на Световната банка, озаглавен "Осъществяване на преход към финансова стабилизация и пазарна реформа на енергийния сектор". Резюме от доклада е публикувано на сайта на Министерството на енергетиката за обществено обсъждане.
Според експертите на Световната банка, предлаганата от предишното правитeлство на Бойко Борисов „социална тарифа" трsбва да бъде въведена за повече хора, особено за големите домакинства с ниски доходи с потребление, по-голямо от 150 KWh на месец. Това е съществена част от процеса на пълна либерализация на електроенергийния пазар, който трябва да продължи.
Експертите на банката предлагат преходът към пазарни цени за битовите потребители да премине на три етапа като най-бедните бъдат защитени, а социалните програми, които сега са неадекватни, да се подобрят и разширят.
Според доклада, около 440 000 домакинства са най-уязвими от увеличаване на цената на електроенергията. Те са в долните 25 процента по разпределение на доходите и харчат за енергия над 10 процента от бюджета си. Тези домакинства са разпръснати из цялата страна, като половината живеят в слабо населени райони, в близо 7% от тях има човек с увреждане, всяко пето е с безработен глава на семейството, а една четвърт са самотни хора над 70-годишна възраст.
Допълнителни 149 000 домакинства, които са бедни по доходи, бързо могат да се превърнат и в енергийно уязвими, ако се повишат цените на електроенергията, предупреждават анализаторите на световната кредитна институция.
Световната банка препоръчва да се обмисли разширяването на критериите за допустимост, както и да се увеличи размерът на помощта, за да бъдат обхванати големите домакинства, чиито доходи са под линията на бедност. Оценката на международната финансова институция е, че ще са нужни общо 205 млн. лв. годишно при 69 млн. лв. сега.
Другото по-съществено предложение, което е свързано с цената на електроенергията, е да се увеличи през следващите години таксата „Задължение към обществото", която е част от крайната цена на тока. Предлага се таксата да нарасне с около 5% за повечето потребители, а за битовите, които ще останат на регулирания пазар, с около 2%.
Докладът представя ключовите констатации от техническата помощ и консултациите, предоставени от Световната банка на Българския енергиен холдинг (БЕХ).
Документът обобщава солидна аналитична база и предлага различни варианти и подходи, които да бъдат взети предвид от БЕХ и държавните власти при дефинирането на техните политики и стратегия за финансовото оздравяване и пълната либерализация на българския енергиен пазар.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.857210 |
GBP | 2.345120 |
CHF | 2.101010 |