Бившият здравен министър Петър Москов отрече обвиненията, че е оставил административен хаос, оказвал натиск по телефона и отчитал като спестени похарчени пари, съобщава bTV.
"След реформаторите идват реставраторите и целта им е да реставрират параметрите на системата такава, каквато я заварихме преди две години - търговска, неориентирана към нуждите на пациента, без никакъв контрол за начина и ефективността на харчене на публични средства. Вярвам, че това усилие няма да е успешно", заяви Москов пред bTV.
Той подчерта, че е мислел да не обръща внимание на цялата помия, но много се натрупало и заради зрителите е длъжен да даде някои отговори.
Обвиненията на служебния здравен министър д-р Илко Семерджиев, че не е направил реформи, а е взел неудачни решения, които са се отразили на здравето на хората, че пръстовият идентификатор не удостоверява нищо и че е оставил милиони левове дългове, Москов определи като „брутални неистини".
„Кой има проблем, на кого пречи категоричният знак на пациента, че той е в лечебното заведение и е съгласен Здравната каса да плати за неговото лечение? Моят отговор е един - на този, който генерира финансов ресурс без наличието на пациенти и без тяхното съгласие", каза ексминистърът.
По думите му в момента тече системно унищожаване на всеки контролен механизъм на Касата - стандартите, националната здравна карта, идентификацията, начинът на договаряне на отстъпки с фармацевтичните фирми, с които се опазват публичните пари и се изразходват ефективно.
"От гледна точка на изсветляване на паричните потоци идентификаторът гарантира, че пациентът е в болницата. Дали престоят е бил реалистичен и предписаното лечение е било необходимо се удостоверяват от другото нещо, което много пречи на търговците - медицинските алгоритми, медицинските стандарти и правилата за добра медицинска практика. Това е другото, в което се целият тези хора", обясни Москов.
По думите му не е вярно, че пръстовият идентификатор не е променил нищо - от въвеждането му до средата на януари заявките на болниците към НЗОК за извършената от тях дейност са паднали с 10 млн. лв. общо, увери той и показа графика с цифрите.
На въпрос защо не е показал кои болници са злоупотребявали, той отговори: „Смисълът на въвеждането на контролен механизъм е не да търсиш назад защо при липсата на държава и държавност някой се е възползвал. Смисълът е да сложиш бариера пред това публичните пари да продължават да бъдат източвани".
Москов отвърна и на обвиненията за незаконна намеса в работата на независима институция, отправени му от подуправителя на НЗОК Димитър Петров, който след като напусна поста, сега се върна отново. Бившият министър уточни, че Петров не си е тръгнал, а е бил освободен, след като се оказало, че е договорил над 30 млн. лв. по-малко отстъпки от фармацевтичните компании, отколкото наследничката му. Освен това по времето на Петров той сам е договарял отстъпките. През 2016 г. това вече е ставало от комисия от 12 души и отстъпките са стигнали 80 млн. лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.857210 |
GBP | 2.345120 |
CHF | 2.101010 |