През есента ще бъде направено всичко възможно енергийните цени да бъдат намалени, обяви в сутрешния блок на БНТ председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. През миналата седмица регулаторът разреши повишаване на цената на тока с до 1%, а на парното отопление - с до 26%. Малко преди това природният газ поскъпна с близо 30%.
КЕВР получи упреци от основните политически сили, че не е повишил поскъпването на газа от 1 януари с исканите от "Булгаргаз" 13% и затова сега се налага повишението да е почти тройно по-голямо.
Тази сутрин Иванов обясни, че тогава цената не се е увеличила, защото "Булгаргаз" е имал недовзет приход и нормативната уредба позволява в такава ситуация цените да не се променят. Освен това в най-студените месеци населението било защитено от повишение на цената.
"Ние защитихме интереса на тези, на които трябваше. Това беше достойно решение", заяви Иванов.
Председателят на КЕВР обясни, че преди, когато съставът на комисията бе назначаван от правителството, Комисията е изпълнявал определени политически поръчки, между които и тази да се поддържа ниска цена на парното, а да се повишава цената на тока, която се плаща от всички.
Има ли логика 5.5 млн. граждани, които не ползват парно чрез сметките да доплащат парното отопление на няколко града в страната, попита риторично Иванов. И сам си отговори: „От 2 години, откакто КЕВР е независима, вече трябва да взима справедливи решения. Едно от тях е премахването на това субсидиране на парното на софиянци от хората от отдалечените и бедни райони. Сега този проблем е изчистен и хората трябва да знаят, че плащат това, което струват топлинната и електрическата енергия."
"Задкулисно мен никой не може да ме натиска, натискат ме чрез изявления в пресата", каза Иванов като персонално спомена лидера на БСП Корнелия Нинова, която призова да се отложи решението за повишаване на енергийните цени.
На въпрос докога потребителите ще плащат огромни загуби на вода, той обясни, че се надява водните дружества добросъвестно да използват средствата си за инвестиции за подмяна и ремонти на водопроводната мрежа. Иванов обаче предупреди, че това е дълъг и скъп процес. Планът за София бил при загуби по трасето на 49% от водата в момента, през 2025 г. процентът да спадне на 33.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.857210 |
GBP | 2.345120 |
CHF | 2.101010 |