Държавата ще субсидира обучението в 37 държавни висши училища на 45 584 студенти, от които 38 555 за образователно-квалификационни степени след средно образование. Това реши Министерският съвет, който утвърди днес броя на приеманите за обучение студенти и докторанти във висшите училища и научните организации на Република България през учебната 2017/2018 г., както и таксите за кандидатстване и обучение в държавните ВУЗ.
Общо приемът за държавните висши училища е намален с 8% спрямо предходната година, а приемът след средно образование е с 8,4% по-малък. През тази година се очаква 54 346 младежи да завършат средно образование.
Решението на правителството е съобразено с разпоредбите на Закона за висшето образование, както и с последните изменения и допълнения в ПМС 64/2016 за условията и реда за утвърждаване на броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища. Приемът е съобразен също с данните за реализацията на завършилите студенти и докторанти и с приоритетните за обществено-икономическото развитие на страната професионални направления.
Във връзка с Концепцията за насърчаване на обучението на софтуерни специалисти по професионални направления „Математика", „Информатика и компютърни науки" и „Комуникационна и компютърна техника", приемът за обучение на студенти по тези направления е увеличен с 69 места. Разрешен е прием в пет новооткрити професионални направления в четири висши училища. Това са професионално направление „Здравни грижи" с нерегулирана специалност „Медицински козметик" в Медицинския университет в Плевен, „Биотехнологии" и „Изобразително изкуство" в ПУ „Паисий Хилендарски", „Изобразително изкуство" и „Музикално и танцово изкуство" в СУ „Св. Климент Охридски" и „История и археология" в УниБИТ.
С решението се утвърждава и приемът на студенти срещу заплащане в държавните ВУЗ. За учебната 2017/2018 г. са предвидени 12 104 места, от които 7079 след средно образование.
Частните университети ще приемат 16 159 студенти, от които 10 343 след средно образование.
Новите докторанти ще бъдат със 169 повече от планираните миналата година или общо 2763. За държавните ВУЗ се отпускат 2321 места, за частните университети те са 137, а за научните организации - 305.
Определени са 1000 места за наши сънародници от чужбина, които ще се обучават в бакалавърски и магистърски програми в български ВУЗ. Местата за докторанти са 20. Българската държава ще осигури и 150 места за обучение на граждани на Република Македония. Приемът на студенти и докторанти от българските общности в чужбина е съобразен с желанията и предложенията, изпратени от техните организации в българските дипломатически представителства. Заявеният интерес е предимно към специалности от областта на здравеопазването, туризма и ИКТ.
Решението за приема във висшите училища следва целите, заложени в приетата Стратегия за развитие на висшето образование в Република България и в новия модел за финансиране на висшите училища, ориентиран към резултатите от обучението и потребностите на пазара на труда. По този начин ще се гарантира по-добро качество на обучението и ще се изгради устойчива и ефективна връзка между висшето образование и професионалната реализация.
Таксите за кандидатстване и обучение в държавните висши училища са определени въз основа на предложенията на академичните им ръководства за учебната 2017/2018 г. и са съобразени с разпоредбите на Закона за висшето образование.
Средно с 13,6% се увеличават таксите за обучение в някои професионални направления в 19 висши училища. Това са: СУ „Св. Кл. Охридски", Университетът „Проф д-р Асен Златаров" - Бургас, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий", ЮЗУ „Неофит Рилски", Шуменският университет „Епископ Константин Преславски", Русенският университет „Ангел Кънчев", Техническият университет - София, Техническият университет - Варна, Минно-геоложкият университет „Св. Иван Рилски" - София, Лесотехническият университет - София, Аграрният университет - Пловдив, Тракийският университет - Стара Загора, Медицинският университет - Варна, Икономическият университет - Варна, Стопанска академия „Д. Ценов" - Свищов, Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров" - София, Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив, УниБИТ - София, Висшето училище по телекомуникации и пощи - София.
СУ „Св. Кл. Охридски" увеличава таксите за новоприети студенти в професионалните направления: „Администрация и управление", „Икономика", „Туризъм", „Педагогика", „Педагогика на обучението по...", „Религия и теология", „Социология, антропология и науки за културата". Увеличението за редовна форма на обучение е от 20 лв. до 130 лв., а за задочна форма - от 54 лв. до 200 лв. Най-голямо е увеличението на задочната форма в професионално направление „История и археология" - 200 лв., а най-малко - с 20 лева, в редовната форма на професионално направление „Религия и теология". В професионално направление „Математика" таксата е намалена със 160 лв.
В университета „Проф. д-р Асен Златаров" най-голямо е увеличението на таксата в „Педагогически науки" (редовна форма) - със 120 лв., а най-малко - с 40 лв., в редовната форма на „Администрация и управление" и „Туризъм".
Във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий" най-голямото увеличение - с 250 лв., е за „магистър" в професионалните направления от областта „Хуманитарни науки" (редовна форма), а най-малкото - с 20 лв., в редовната форма на професионалните направления „Администрация и управление", „Туризъм", „Икономика", „Филология", „Философия" и „История и археология".
В техническите университети най-голямо увеличение има в ТУ - Варна. Там с 473 лв. поскъпва обучението в професионално направление „Транспорт, корабоплаване и авиация" (редовна и задочна форма). Студентите в МГУ „Св. Иван Рилски" - София, ще плащат 290 лв. повече в професионалните направления от областите „Природни науки, математика и информатика" и „Технически науки" (редовна и задочна форма).
В медицинските университети има увеличение само в МУ - Варна. Там сумите за първокурсниците в редовната форма в направленията „Медицина", „Фармация" и „Стоматология" скачат с 300 лв.
В четири висши училища има намаление на таксите за студенти. Освен в СУ „Св. Климент Охридски", намаление на част от таксите има и във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий", в ШУ „Еп. Константин Преславски" и в РУ „Ангел Кънчев". Намаленията са от 20 лв. до 400 лева. В Шуменския университет с 400 лв. е намалена таксата за „Растителна защита" (магистри редовна и задочна форма), а в Русенския университет - за „Национална сигурност" (редовна и задочна форма), намалението е с 260 лв.
Без промяна остават таксите за студенти в 14 държавни висши училища - ПУ „Паисий Хилендарски", Технически университет - Габрово, Университет по архитектура, строителство и геодезия - София, Химикотехнологичен и металургичен университет - София, Университет по хранителни технологии - Пловдив, Медицински университет - София, Медицински университет - Пловдив, Медицински университет - Плевен, УНСС - София, НАТФИЗ „Кр. Сарафов" - София, Национална художествена академия - София, Национална спортна академия - София, Висше строително училище „Л. Каравелов" - София, и Висше транспортно училище „Тодор Каблешков" - София.
Средно с 21,1% (от 20 лв. до 450 лв.) се увеличава таксата за обучение на докторанти в 11 държавни висши училища. В СУ "Св. Климент Охридски", ШУ „Епископ Константин Преславски" и в Университета „Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас, има намаление на някои от таксите за обучение на докторанти - средно с 15,3 на сто.
В 20 висши училища и в БАН таксите за обучение на докторанти се запазват.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.857210 |
GBP | 2.345120 |
CHF | 2.101010 |