Премиерът Огнян Герджиков (в средата) и заместниците му Стефан Янев и Деница Златева отчетоха дейността на слежубното правителство
Служебното правителство приключва дейността си с оставен в хазната бюджетен излишък от над 1, 6 млрд. лв., похвали се пред журналисти премиерът Огнян Герджиков, който представи отчет на работата на ръководеното от него служебното правителство. Салдото по консолидираната фискална програма на касова основа към април е положително. В приходната част на бюджета средствата са 785 млн. лв. „Това говори за добре работеща икономика", коментира служебният премиер.
До края на април тази година събраните от Националната агенция за приходите /НАП/ средства са с 5,9 процента или с 238,9 млн. лв. повече спрямо същия период на предходната година. Другата приходна агенция - Митници, също отчита ръст от 16,1 процента или 385,7 млн. лв. повече спрямо същия период на 2016 година. Герджиков уточни, че значителният ръст се дължи в най-голяма степен на по-високите постъпления от ДДС.
„В началото на 2017 г. спрямо данните за 2016 г., намалява броят на общините с финансови затруднения. Те сега са 32 при 36 за 2016 година. Прогресът не е видимо голям, но е стъпка в правилната посока", уточни служебният премиер. Той припомни, че в началото на 2017 г. беше активирана нова услуга за физическите и юридическите лица, която дава възможност за електронно подаване на най-често използваните три декларации по Закона за местните данъци и такси.
Енергетиката
По думите на премиера Герджиков Министерството на енергетиката е предприело поредица мерки за оптимизиране на финансовите потоци. Постигната е финансова и техническа стабилизация на сектор "енергетика" с общ финансов ефект на стойност над 120 млн.лв. Само от лихви и неустойки по концесионни договори са събрани 1, 2 млн.лв. Премиерът каза, че събираемостта от концесионни такси отбелязва 23 процента ръст, спрямо същия период на миналата година. „Само за първите три месеца на 2017 г. от концесии в бюджета са постъпили 27,7 млн.лв. при очаквани за цялата година 34 млн.лв. С моя заповед бе формирана Междуведомствена работна група, която да извърши проучване и анализ за подготовката на позиция по делото "ЕК срещу Газпром", посочи министър-председателят.
Здравеопазването
В коментара си за работата на Министерството на здравеопазването служебният премиер акцентира върху постигнатото съгласие между Българския лекарски съюз (БЛС) и Националнат аздравно-осигурителна каса (НЗОК) за сключването на Националния рамков договор за 2017 година. „С това се сложи край на административно-командния модел, възобнови се диалогът между партньорите", каза Герджиков. Той припомни, че беше подписан договор по проект за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма "Добро управление" на стойност 12 млн. лв. за доизграждане на Националната здравна информационна система. По този начин на практика се въвежда електронното здравеопазване у нас, което смятам да е по-добро от пръстовите отпечатъци, подчерта служебният премиер. Той обърна внимание и на подписания договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект "Подобряване на условията за лечение на спешните състояния" по ОП "Развитие на човешките ресурси" 2014-2020 г.
Полицията
Премиерът Герджиков отдели специално внимание на възстановената връзка на гражданите с МВР по местоживеене. Бяха изпратени над 1,2 милиона писма - до всяка самостоятелна сграда, за връзка с районните полицейски инспектори, информира премиерът. "Преди време бях питан какви са тези обществени поръчки на МВР за канцеларски материали. Ето за това са необходими", каза Герджиков.
Той съобщи, че за първите три месеца на 2017 г. броят на регистрираните престъпения е намалял с близо 12 процента. Убийствата намаляват с 23 на сто, грабежите - с 16 на сто, кражбите по домове и офиси - с 22 процента, а кражбите на МСП - с 30 на сто. Такава е сухата статистика, каза служебният министър-председател.
Социалната политика
Герджиков обърна специално внимание на двете постановления на Министерския съвет, с които са одобрени допълнителни трансфери към бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2017 г. Над 51 млн.лв. са дадени за т.нар. Великденски добавки и над 220 млн.лв. са извършените разходи, свързани с военноинвалидите и ветераните от войните. Герджиков припомни, че с постановление на МС се е облекчила административната процедура за получаване на месечни помощи за отглеждане на дете с трайни увреждания. „Подготвени са промени в правилника за прилагане на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност. Те са насочени към облекчаване на административните процедури за приемане на високо квалифицирани специалисти на пазара на труда от трети страни и за преодоляване на дефицита на тези кадри - т.нар синя карта на ЕС. Има известен спад на безработицата - 1, 9 процента спрямо същия период на 2016 г.", отчете още служебният премиер.
Образованието
Във връзка с работата на Министерството на образованието Герджиков акцентира на публикуването за обществено обсъждане на проект за Националната стратегия за развитие на научните изследвания /2017-2030 г./. Целта е България да стане регионален център за авангардни научни изследвания и развитие на нови технологии и да се възстанови международният научен авторитет на страната ни, каза премиерът.
Земеделието
За дейността на Министерството на земеделието и храните, той изтъкна одобрения списък с храните, обект на хранително банкиране. Така бяха създадени условия за задействане на измененията в Закона за данъка върху добавената стойност и на Закона за храните. Бе осигурена възможност на нуждаещите се да получават безвъзмездно хранителни стоки, а дарителите на тези продукти да бъдат облекчени данъчно, каза Герджиков. Той подчерта създадените оптимални условия за тазгодишната кампания по директни плащания. За периода от 27 януари до 15 април бяха изплатени над 127 млн.лв. по субсидии и схеми по мерките за директни плащания и над 89 млн.лв. за развитие на селските райони.
Транспортът
В Министерството на транспорта бе подобрен графика за движение на влаковете, което е постигнато чрез по-добра организация на подвижния състав без използване на допълнителен финансов ресурс, каза служебният премиер. Постигнато е съгласие с кредиторите на БДЖ за разсрочване на задълженията им. Предприети бяха действия по подготовката и стартирането на процедури за наемането на електромотрисни влакове и ремонт на наличен тягов подвижен състав. Представено бе официално инвестиционно намерение, връчено от китайската корпорация за подвижен ж.п. състав, която е една от най-големите индустриални концерни в световен мащаб. Спряна бе процедурата за концесия на Софийското летище, за да се даде възможност на сериозни инвеститори да кандидатстват по световно възприети стандарти за такива обществени поръчки, допълни служебният премиер.
Той съобщи, че утре подробни отчети на всички министерства ще бъдат публикувани на интернет страниците на ведомствата.
Сделката с изтребителите
Служебното правителство не е предрешило нищо в сделката за изтребителите за българските военновъздушни сили, каза в отговор на журналистически въпрос служебният министър на отбраната и вицепремиер Стефан Янев при отчета на кабинета.
По неговите думи правителството е имало два избора - или да вземе предвид работата на работната група, експертното мнение и изготвения протокол, или да не го вземе. И в двата случая, следвайки предначертанията на процедурата и процеса, предвиден с решение на Министерския съвет от миналата година, това решение казва, че съответните предложения на фирмите трябва да бъдат дадени до 15 март, до края на април предложенията трябва да бъдат оценени, съответният протокол на експертната работна група (така наречения борд по избор на новия изтребител), след което МС да вземе решение за сформиране на нова работна група за водене на преговори с избрания победител, описа процедурата министърът. Той каза, че този протокол не предопределя избрания победител, нито това по какъв начин следващият МС ще предпочете и в какъв ред да говори с тези фирми, предоставили три различни оферти.
Министърът на отбраната посочи, че параметрите на всяка една от офертите е трудно да бъдат разказани накратко, защото изискванията на целия комплекс от мерки за предоставяне на всички параметри за този тип самолет са много. По думите му, по-скоро е необходимо да бъде прочетен целият документ. „Ние казваме, че има класиране, според експертната група офертите са подредени в ред - едно, две, три, уточни Янев.
Той разясни още, че в инвестиционния проект е заложено да се купят осем изтребителя за милиард и половина лева. Работна група е установила, че най-подходяща да ни достави самолетите е шведска компания. „Окончателното решение дали изтребителите да бъдат купени от Швеция, Португалия или от Италия ще бъде на следващия кабинет", каза Янев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.857210 |
GBP | 2.345120 |
CHF | 2.101010 |