С близо 300 млн. лв. от управляваната от МРРБ Оперативна програма „Региони в растеж" 2014 - 2020 г. 39 общини ще могат да реализират проекти в подкрепа на устойчивата градска мобилност. Това информира днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков при участието си в семинар на тема „Устойчивата градска мобилност чрез оптимизиране на транспорта на хора и стоки - източник на атрактивност за територии и удовлетворение за гражданите" в рамките на конкурса „Екообщина".
Министърът посочи, че 14 от общините вече имат подадени проектни предложения, като София, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора и Плевен надграждат проектите от предходния програмен период.
Дейностите, които са заложени в подадените проектни предложения, включват: доставка на подвижен състав и зарядни станции, реконструкция и рехабилитация на уличната мрежа, реконструкция на трамвайни трасета в столицата, изграждане на велоалеи и съоръжения за колоездене, изграждане на пешеходна зона, подлез и пасарелки, изграждане и надграждане на интелигентните транспортни системи, внедряване на интегрирана билетна система и системи за таксуване и контрол и други, поясни Николай Нанков.
Сред основните цели на проектите са подобряване на характеристиките на транспортните средства и постепенна замяна на остарелия парк, увеличаване скоростта и подобряване качеството на обслужване, подобряване пропускливостта на кръстовищата чрез внедряване на „умно" управление на светофарите, насърчаване на мултимодална устойчива градска мобилност чрез създаване на възможности за алтернативни форми на транспорт и тяхното съчетаване, подчерта регионалният министър.
Той коментира, че основание за подкрепа на мерките за интегриран градски транспорт през настоящия програмен период са добрите резултати от предходния, когато с близо половин милиард лева са финансирани такива дейности в седемте най-големи града в страната. С тези средства са реализирани дейности, насочени към изграждане на високоскоростен, достъпен, природосъобразен, енергоспестяващ и удобен градски транспорт.
9 от 10 жители на ЕС смятат, че положението с трафика в тяхната зона на обитаване трябва да бъде оптимизирано, информира също министърът и посочи, че данните са резултат от проучване на „Евробарометър". Концепцията за устойчива мобилност отива по-далеч от справянето с трафика и възможностите за транспортиране, подчерта той. Тя има и по-широко значение, което включва свързаността между регионите и достъпността и връзката на населените места с градските центрове, градското планиране и инфраструктура, темпа на икономическа активност и на живот на гражданите, допълни министърът. Градските зони са жизненоважни за конкурентостта и устойчивостта на европейската транспортна система, каза още Николай Нанков.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858800 |
GBP | 2.342870 |
CHF | 2.099880 |