От средата на 2016 г. изсъхналата иглолистна гора нараства като процент в цялата страна. Засегнати са над 100 000 декара гора от изкуствени насаждения. Това съобщи инж. Ценко Ценов, директор на дирекция "Гори и лесовъдски дейности" в Изпълнителната агенция по горите в интервю за БНР.
"Проблемът все още не е голям, но буди притеснение, тъй като се разраства и обхваща цялата страна", обясни Ценов. Става дума за 10 000 хектара засегнати иглолистни гори от общо 4.2 милиона хектара гори в държавата.
Данните на Агенцията по горите показват, че 30% от горите у нас са иглолистни. От тях 90% са изкуствени.
По думит на Ценов, основната причина за съхненето е физиологичното отслабване на дървостволите в тези иглолистни гори, а причините за това са комплексни. Основно грешки при самото залесяване в миналото, например изнасяне на белия бор на по-ниска височина от естествения му ареал. Проблемът е свързан и с голяма гъстота на дърветата, когато са създавани тези насаждения, тъй като те изпълняват основно защитна, функция за борба срещу ерозията и за защита на почвата.
Според инж. Ценко Ценов, овладяването на проблема е свързано със своевременна реакция срещу заболяванията по тези изсъхващи дървета. „За съжаление тук науката препоръчва единствено сеч - изсичане и изнасяне на заразената и повредената изсъхнала дървесина, където се настаняват вторични вредители - насекоми, болести", коментира специалистът.
Дългосрочните мерки предвиждат постепенна подмяна на иглолистните насаждения с широколистни.
В засегнатите гори има около 70% усвоена дървесина, т.е. изсечена, обясни Ценов. Основно те са държавна собственост. Там, където горите са частна или кооперативна собственост, усвояването е около 50%. От Агенцията по горите са направили предписания към всички собственици за своевременно усвояване.
Проблем има само с една собственост, където голяма част от наследниците след реституцията не са в България, стана ясно от думите на директорът на агенцията.
С цел да не бъдат изсечени и здрави гори е проведено национално съвещание и са изготвени указания. Предвиждат се и нормативни промени, увери инж. Ценко Ценов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858800 |
GBP | 2.342870 |
CHF | 2.099880 |