Днес, 23.06.2017 г., главният прокурор внесе искания за снемане имунитета на народните представители от ПП „Воля" Веселин Марешки, Кръстина Таскова и Пламен Христов, съобщиха от държавното обвинение. Исканията се основават на доказателства от разследване на Окръжна прокуратура - Варна, образувано на 12.12.2014 г. за изнудване.
В съобщението на Главна прокуратура се казва:
В хода на проведеното разследване са събрани доказателства за това, че в периода от есента на 2012 г. до края на 2015 г. в градовете Варна, Добрич, Видин, Плевен и София народният представител Веселин Марешки е заплашил 7 /седем/ собственици на аптеки с увреждане на имущество и други противозаконни действия с тежки последици за тях. Целта на Марешки е била да принуди собствениците на аптеките да се разпоредят със свое право - да прехвърлят дружествени дялове от управляваните от тях търговски дружества на търговски дружества, собственост или контролирани от Веселин Марешки или прекратят търговската си дейност. В някои случаи целта му е била да принуди собствениците на аптеки да се задължат да купуват при неизгодни условия лекарства от неговия склад за лекарствени продукти. Доказателствата сочат, че в инкриминирания период от време Марешки е заплашвал собствениците на аптеки, че чрез целенасочен административен натиск - чрез извършване на тенденциозни проверки от приближени нему служители от Изпълнителната агенция по лекарствата и чрез нелоялни търговски практики, ще доведе до фалит търговските им дружества и ще ги принуди да преустановят дейността си.
Според доказателствата по делото Веселин Марешки е осъществил състава на престъплението по чл. 213 а, ал.2, т.4 във вр. с ал.1 във вр. с чл. 26 ал.1 от НК- осъществил е седем отделни изпълнителни деяния на престъплението изнудване, като в четири от случаите /във Варна, Добрич и Плевен/ е действал сам, в два от случаите /в гр. София/ заедно с народния представител Пламен Христов, а в един от случаите /в гр. Видин и в гр. София/, принудителните действия са били извършени от Веселин Марешки, Пламен Христов и Кръстина Таскова.
За аптеките в района, включващ областите Стара Загора, Хасково, Кърджали и Пловдив била определена да отговаря Кръстина Таскова. За района, включващ областите София, Плевен, Ловеч, Враца, Видин, Монтана, Перник, Кюстендил и Благоевград бил определен Пламен Христов. С района, обхващаш областите Варна, Шумен, Добрич и Разград се ангажирал Веселин Марешки.
Досъдебното производство е изпратено от Окръжна прокуратура - Варна на Софийска градска прокуратура с постановление от 30.05.2017 г. СГП е приела по компетентност наказателното производство и го е спряла, тъй като е налице законова пречка за наказателното преследване на Веселин Марешки, Кръстина Таскова и Пламен Христов - към настоящия момент те са народни представители в 44-то Народно събрание и в това си качество се ползват с имунитет.
След предложение от страна на наблюдаващите прокурори от СГП - СЗ „Антикорупция", главният прокурор Сотир Цацаров е сезирал Народното събрание, тъй като съгласно чл. 70 ал. 1 от Конституцията в тези случаи Парламентът е органът, който може да даде разрешение за възбуждане и провеждане на наказателно преследване народните представители от ПП „Воля" Веселин Марешки, Кръстина Таскова и Пламен Христов.
По-късно пред журналисти в Съдебната палата говорителят на прокуратурата Румяна Арнаудова съобщи, че в края на 2011 г. бизнесменът и депутат Веселин Марешки е взел решение да осъществи монопол на пазара за лекарства. За целта е оказвал натиск на конкурентни аптеки чрез масирани проверки от близки до него служители на Агенцията по лекарствата. Натиск е бил осъществяван и чрез отварянето на аптеки, продаващи на по-ниски цени, до тези, които не искат да зареждат лекарства от близък до Марешки дистрибутор или не искат да прехвърлят половината си собственост на него.
По думите на Арнаудова, от СРС-та, използвани в разследването, е установено още, че има и други лица взели участие в рекета, някои от които също с имунитет, но прокуратурата събира все още доказателства.
Според разследването Марешки е упражнявал административен натиск срещу аптекарите, използвайки служители на Агенцията по лекарствата към Министерството на здравеопазването. В края на 2012 г. за директор там е бил назначен Евелин Благоев, съпруг на служителка на Марешки. Благоев е назначил множество служители, които нямат необходимия ценз, с професионален опит в бензиностанции, супермаркети и магазини за мобилни услуги. Тези служители са изпращани на масирани проверки в набелязани аптеки, където са съставяли актове и отнемали лицензи по причини, за които агенцията няма задължение да следи, обясняват от прокуратурата.
При друга схема за рекет е използвана управляваната по това време от Пламен Христов, но собственост на Марешки, фирма - диструбутор на лекарства. На аптекарите им е отправено предложение да зареждат от този склад, ако не го правят, ще бъдат отворени до тях "наказателни аптеки", в които цената на лекарствата била с 10% по-ниска.
Следващата стъпка на Марешки, след оказания натиск, била да настоява аптекарите да прехвърлят половината си собственост от бизнеса на него. По данни на прокуратурата няколко собственици са прехвърлили своите дялове.
Разследването към момента продължава. Комисията за защита на конкуренцията е сезирана за установени нелоялна конкуренция, но няма информация за резултати от нейна проверка.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858800 |
GBP | 2.342870 |
CHF | 2.099880 |