Идеята на Прокуратурата нападателите на лекари да бъдат подвеждани по бързата процедура в седемдневен срок бе определена като много добра от заместник-министърът на здравеопазването д-р Мирослав Ненков. В сутрешния блок на БНТ той заяви още, че тежките наказания, а не глобите, биха били добра превенция срещу насилието над медицински работници.
В момента за причиняване на лека телесна повреда наказанието е до 5 години лишаване от свобода. При причиняване на лека телесна повреда, изразяваща се в болка и страдание, наказанието е до 3 години затвор. При тежка и средна телесна повреда санкцията варира до 10 години лишаване от свобода.
В случаите, когато наказанието е до 3 години затвор и ако лицето не е осъждано за друго престъпление, то получава глоба. По думите на говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова, само две лица през всички години, когато е инкриминирано това деяние, са получили ефективни наказания лишаване от свобода.
„Това, което можем да направим, е извършителите да получат максимално тежки присъди. Вярваме, че тежката наказателна санкция ще допринесе за превъзпитание на обществото. Проблемът се корени не толкова в мерките, колкото във възпитанието и морала на хората", коментира Арнаудова.
Д-р Мирослав Ненков се обяви в болниците да се поставят максимално най-много камери и устройства за безопасност, защото условията на „тежка болест на обществото" налагат такива мерки. Той добави, че е важна не само техническата обезпеченост откъм безопасност, но и своевременната реакция на охранителните органи.
„Въпросът е, че паник бутонът няма да спре шамарите - ще ги спре бързата реакция на охранителните органи. Лесно може да се реализира идеята информацията от паник бутона да се предаде максимално бързо на полицията. Не можем да си представим какво е да отиваш на работа с ясното съзнание, че най-малко ще те напсуват десет пъти. Не само, че техниката е стара, но и лекарите попадат на нечовешка по отношение агресия", обобщи д-р Ненков.
„Агресията е ежедневна за нашата професия. Хората имат грешна представа за това за колко време ще пристигне линейката. Ние отчитаме времето за пристигане, тогава когато е предаден сигналът на самия екип, а не когато е постъпил на телефон 112", обясни в сутрешния блок на Нова телевизия д-р Делян Георгиев, началник-смяна в столичната спешна помощ.
Той уточни, че от началото на годината само в София са нападнати 12 екипа на Спешна помощ. По думите на д-р Георгиев, независимо от мерките, които ще се вземат, най-важното е възпитанието на обществото.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858800 |
GBP | 2.342870 |
CHF | 2.099880 |