Върховна административна прокуратура (ВАП) образува преписка по публикации в средствата за масово осведомяване и предприе проверка за законност във връзка с издаване на заповед № РД-526/21.07.2017 г. на министъра на околната среда и водите, с която е въведена и забрана за разораване, залесяване и създаване на трайни насаждения на територията, плодови и зеленчукови култури, зърнено-бобови култури, листно-стъблени зеленчукови култури, кореноплодни зеленчукови култури, луковично-зеленчукови култури, маслодайни култури, влакнодайни култури, етеричномаслени култури, едногодишни или многогодишни фуражни култури на територията на защитена зона „Комплекс Калиакра" до обявяването й за защитена зона, но за не повече от 2 години.
Това съобщиха от държавното обвинение.
От там уточняват, че при първоначалното проучване е установено, че защитената зона с код BG000057 е включена в списъка на проекто-защитените зони с Решение на МС № 122/2.03.2007 г.
От ВАП е изпратено разпореждане до министъра на околната среда и водите за представяне на копия от административната преписка по издаване на посочената заповед и от документацията за защитена зона „Комплекс Калиакра" в т. ч. и относно начина на създаването на картен материал и координатен регистър на границата на защитената зона.
Предстои вземане на решение относно предприемане на мерки от компетентността на ВАП, след проучване на съответните данни.
В края на миналата седмица жители на региона, рибари и представители на туристическия бранш протестираха срещу заповедта на министъра на околната среда и водите от юли заради опасенията си, че се забранява земеделската дейност в региона. Последва разпореждане на премиера Бойко Борисов за отмяна на заповедта, а за утре е насрочена среща на протестиращите, представители на Министерство на околната среда и водите и еколози.
"Този скандал избухна поради очевидното неразбиране и недоброто обяснение, че тази заповед има много малък обхват. По никакъв начин не се забранява риболовът в акваторията на Черно море, а земеделската дейност се забранява само на територията на т.нар понто-сарматски степи - земя, която така или иначе е неплодородна." Това каза днес в сутрешния блок на bTV министърът на околната среда и водите.
Той обясни, че по-голямата част от степите и в момента са държавна собственост, но има и 7600 дка на частни собственици, като ще се търси вариант те да бъдат компенсирани чрез изкупуване или замяна. Министърът подчерта, че целта е, ако въобще се плащат пари, да се плаща на собствениците, а не на Брюксел.
Нено Димов уточни, че с по-голям обхват е Планът за управление на цялата зона „Калиакра", като там има различни режим: „Никой няма да спре обработването в Добруджа, там, където се е обработвало преди, там няма да се строи", подчерта министърът на околната среда и водите.
Множеството разрешения за строежи в защитена зона „Калиакра" са причината за наказателната процедура срещу България и решението на Съда на ЕС за санкции срещу нашата страна.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858800 |
GBP | 2.342870 |
CHF | 2.099880 |