Съгласието по повечето обсъждани въпроси демонстрираха на пресконференцията в Евксиноград президентите на България и Франция Румен Радев и Еманюел Макрон, съобщават от БГНЕС.
По злободневния напоследък и поставен от Макрон въпрос за командированите работници и служители в ЕС Радев заяви, че България е против да се заобикалят правилата, че срещу социалния, данъчния и корпоративния дъмпинг. Той заяви, че споделя необходимостта от промяна на действащата в момента евродиректива по този въпрос. В същото време той подчерта, че акцентът при разрешаването на проблема трябва да бъде едно комплексно решение. Не да се решават отделни случаи, а комплексен подход, при който сърцевината да бъде задълбочаване на кохезионната и инвестиционната политика.
Според българския президент именно това ще доведе до изравняване на заплатите и доходите на работещите граждани от Западна и от Източна Европа. Макрон на два пъти утвърдително кимна с глава към Радев докато нашият президент представяше българската позиция по този въпрос. Радев също добави, че този проблем е от компетенцията на българското правителство. По актуалния проблем за България -миграцията, двете страни са изразили пълно сходство, както изтъкна в изявлението си Макрон.
Българският президент заяви, че Европа се нуждае от Много по-активна политика за връщане на мигранти и бежанци, а също от реформа на системата за приемане. „Нуждаем се от по-голяма солидарност със страните от първата линия", каза Радев. Голямо внимание в изказванията на двамата държавни глави бе отделено на общата европейска отбрана и политиката за сигурност. Радев изрази задоволство от сътрудничеството в отбраната между двете страни, но изрази и желание да се задълбочи това сътрудничество за по-високото ниво на българските въоръжени сили, включително и за закупуване на нови оръжейни системи от френската страна. Той по-специално подчерта военноморските сили и сухопътните сили като сфера на това бъдещо сътрудничество.
Радев определи отношенията с Франция като стратегически. България се нуждае от силна отбрана заради геополитическите реалности и за да бъде по-силно защитена както тя, така и ЕС като цяло, заяви Макрон. „Трябва да се приведе нов импулс на европейската отбрана, а от тук и на новия европейски проект", каза Румен Радев. Той добави, че България приема тази инициатива на Макрон. Според него един от приоритетите на българското председателство е обсъждането на фонд за отбрана на ЕС. От това обсъждане на този фонд ще зависи участието на България в общата европейска отбрана и участието на български и други фирми на новите страни членки на ЕС в развитието на оръжейната индустрия на ЕС.
По въпроса за Шенген Макрон заяви, че България е изпълнила критериите за присъединяване към Шенген, но предстои преразглеждане на правилата за влизане в Шенгенската зона и настоява България да участва в обсъждането им. От своя страна обаче Радев заяви, че „българската одисея с членството в Шенгенската зона е блестящ негативен пример какво се получава, когато се сменят правилата по време на играта". Двамата президенти изразиха готовност да съдействат за евроинтеграцията на Балканите. Европейска перспектива на Западните Балкани е необходима, за да не се стигне до Балканска перспектива на Европа, каза Радев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858800 |
GBP | 2.342870 |
CHF | 2.099880 |