Правителството отпусна 100 милиона лева за спешни ремонти на републиканските пътища. „Приоритетно ще започне рехабилитацията на Околовръстния път в София, в отсечката между Ботевградско шосе и магистрала Тракия, на пътя от София към Перник през квартал Княжево, както и на пътя между Варна и Златни пясъци", съобщи след днешното правителствено заседание министърът на регионалното развитие Николай Нанков.
Той уточни, че вече се прави обективен анализ кои са отсечките с най-неотложни ремонтни дейности, които още в рамките на тази есен трябва да се извършат.
На въпрос защо са избрани вече посочените три отсечки, Нанков отговори: „Там (Околовръстното на София - бел. ред.) има по три ленти за движение, с по една аварийна. Участъкът е изключително лош и тежък."
Относно избора за отсечката от изхода на София в посока Перник - от кв. «Княжево", през Владая до пътния възел на автомагистрала «Люлин" преди Перник, Нанков обяви, че там се предвижда пълна рехабилитация на участъка, изграждане на светофарни уредби за реверсивно движение в пиковите часове - вечер в посока Перник, сутрин в посока София ще има по две ленти. Така ще се организира движението и през петъците и неделите.
„Най-вероятно ресурс ще бъде насочен и за рехабилитацията на пътя Варна-Златни пясъци, следвайки логиката на правителството в този мандат и във Варна да се насочва съответният финансов ресурс и да се изгражда необходимата инфраструктура. Пътят е в изключително тежко състояние", допълни регионалният министър и уточни, че там има и активни свлачищни процеси.
Очаква се ремонтите да започнат тази есен и да завършат до края на годината.
Нанков каза още, че ще бъдат инвестирани средства и във всички останали пътни отсечки, приоритетно в Северна България, които имат неотложната нужда от ремонтни дейности, докъдето им позволят и усилията, и финансовият ресурс от 100 млн. лв.
„Връщаме се в АПИ, за да подготвим необходимите проекти и да започнем още от утре с ремонтни дейности", каза в заключение регионалният министър.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858800 |
GBP | 2.342870 |
CHF | 2.099880 |