Бъдещето на проекта АЕЦ "Белене" ще се реши, след като излезе финалният доклад на БАН. Това каза в Девня министърът на енергетиката Теменужка Петкова, където откри нов котел в ТЕЦ "Девен", който е част от "Солвей Соди" ЕАД.
По думите на министъра, възложенията доклад ще даде отговори на много въпроси, включително дали има необходимост от нови мощности в българската енергийна система. Слред като бъде готов докладът, той ще бъде представен пред Министерския съвет и Народното събрание.
„Двата реактора, предназначени за "Белене", ще пристигнат у нас до края на септември, най-късно началото на октомври", допълни Петкова. Тя припомни, че през години в този проект са инвестирани поне 3 милиарда лева.
Инвестицията в ТЕЦ-а е в размер на 90 млн. лв., а след придобиването на химическия завод в Девня от „Солвей" и „Шишеджам" преди 20 години, са инвестирани над 1 млрд. лв. в обновяване на технологичните процеси, в околната среда и в човешкия капитал.
На церемонията при откпиванетот на новия котел Теменужка Петкова припомни, че през 2015-та година бе приета промяна в Закона за енергетиката, с която се транспонираха насоки на Европейската комисия, свързани с намаляване тежестта за индустриалните потребители от разходите за енергия от възобновяеми източници.
До момента предприятията от групата на „Солвей" са получили отстъпка от цената на електрическата енергия в размер на близо 1 млн. лв. Благодарение на това средствата са пренасочени за други дейности в предприятието.
По думите на министър Петкова стабилността в енергийния отрасъл е един от основните фактори за устойчивото развитие на химическата индустрия у нас. Ръководството на „Солвей Соди" даде висока оценка за политиката на правителството по отношение финансовата и икономическа стабилност в страната. „Това ще даде възможност за увеличаване капацитета на завода в България, както и привличане на повече производители на плоско стъкло в България", подчерта Спирос Номикос, генерален мениджър на групата „Солвей" за България.
Предприятието в Девня е най-големият содов завод в Европа и най-големият завод за производство на синтетична калцинирана сода на групата „Солвей". Около 90% от продукцията се изнася, като основните пазари са Балканите, Русия, Средния изток, Средиземноморието, както и Южна Америка, Африка и Азия. В дружеството работят около 600 души. „Солвей Соди" формира около 1% от общия износ на страната.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858800 |
GBP | 2.342870 |
CHF | 2.099880 |