Европейският съюз трябва да остане единен и да не се движи на "две скорости". Това казаха пред журналисти премиерите на България и на Полша Бойко Борисов и Беата Шидло след среща в Министерския съвет. Борисов заяви, че настояваме да се движим в една скорост, кохезията в ЕС да продължава.
Беата Шидло похвали България за добрата защита на границата на Евросъюза и заяви, че страната ни изпълнява многодобре тези задължения, които са наложени на България. По нейните думи Полша е отворена за сътрудничество и последващо разширяване на ЕС.
Двамата премиери са разговаряли за бъдещето на ЕС, за участието на двете държави в НАТО, както и за посланията по време на българското председателство на ЕС. Полският премиер Беата Шидло не скри, че Полша има големи надежди към това председателство. Шидло подчерта, че Полша и България са страни, които смятат, че единността е в основата на развитие на ЕС.
Специално внимание е отделено на екологията
Двете страни са се договорили да защитават заедно миннодобивната си промишленост пред Брюксел. Това обяви министър-председателят Бойко Борисов. По неговите думи, целт била да се удължи максимално животът на топлоелектрическите централи, захранвани с въглища.
Премиерът изтъкна, че е обещал този разговор на полския си колега още по време на срещата му с представители на синдикати и миньори в Стара Загора.
"И България и Полша сме за спазването на всички екологични норми, имайки предвид нашата зависимост на енергетиката от въглищата и от добива максимално да се опитаме да удължим живота на топлоелектрическите централи и минодобивната промишленост, за което благодаря, че колежката се съгласи да работим заедно пред ЕК и в ЕС, подчерта Борисов.
Западните Балкани
"Политиката към Западните Балкани трябва да бъде амбициозна и много отворена", настоя Шилдо. По отношение на разширяването на Западните Балкани премиерът Борисов изтъкна, че младите хора ще отидат в посока Западна Европа, ако нямат подкрепата и перспективата.
Заедност, стабилност, диалог, взаимни компромиси и мотивирано убеждаване на колегите в Европейския съвет, че трябва да дадем перспектива на Балканите, най-вече за хората, които работят там, за младите хора.
"В противен случай всичко това отново ще бъде изнесено към посока там, където са по-високи заплатите и неравенството и разликите ще станат по-големи. Рецептата за това нещо е присъединяване, свързаност, туризъм, култура, бизнес. Всички тези програми, по които и ние с Полша сме минали по този път. И е видима разликата в нашите страни след присъединяването в ЕС", подчерта Борисов.
Санкциите срещу Русия
Шидло бе категорична, че Полша е против свалянето на санкциите, докато Русия не изпълни Минските споразумения: "Полша и Балтийските страни сме обезпокоени от това, което се случва в Русия."
Борисов от своя страна констатира, че този въпрос ще бъде обсъждан и по време и на нашето председателство. По думите му те могат да бъдат свалени, ако с аргументи бъдат убедени останалите държави. "В спокоен аргументиран тон трябва да намерим прагматично решение".
"По тази тема ще водим разговори. По тема НАТО - нямаме разминаване", отчете още той.
Бежанците
„Решенията, отнасящи се за релокацията на бежанци, които бяха приети са погрешни. Този проблем е нерешен", констатира полският премиер Беата Шилдо в отговор на въпрос дали примерът на Полша да отказва релокацията на бежанци е добър за Европа.
Шилдо заяви още, че Полша продължава да предоставя хуманитарна помощ и силно подкрепя защитата на външните граници. По думите й някои страни се опитват да делят Европа, за да защитят своите интереси. Тя бе категорична, че стойността при функционирането на ЕС е единството. "Подписахме се в Рим под декларацията, където ясно е записано, че искаме единството да бъде запазено", изтъкна още полският премиер.
Според нея противопоставянето на Германия и Холандия на идеите на председателя Жан-Клод Юнкер за бързо приемане на всички членове на ЕС в Шенген и еврозоната се дължат на опит да се скрият някои проблеми на Европа, с които тя не може да се справи.
Относно членството в Шенген, българският премиер Борисов изтъкна, че страната ни е изпълнила всички критерии. "Това е казано на най-високо ниво в ЕК, ЕП", посочи той. Относно членството в еврозоната, той посочи че страната ни кандидатства за чакалнята на еврозоната и не представлява никакъв риск за нея, предвид действието на Международния валутен борд, бюджетният излишък, ниският външен дълг и дефицит.
По темата с релокацията на бежанците, премиерът посочи, че страната ни се е съгласила да приеме 1 200 души, за разлика от Полша.
Той припомни, че на всеки европейски съвет настоява за решаването на тези въпроси. Решението е затваряне на всички граници - морски и сухопътни на ЕС и влизане само през легалните контролнопропускателни пунктове.
"Бягащите от война, бягащите от смъртта не можем да не ги закриляме, да не им помагаме", посочи премиерът Борисов. "Икономическите мигранти са друга тема", категоричен бе Борисов и подчерта, че този процес трябва да се следи много внимателно.
Полските туристи
Стана ясно, че полските туристи са се върнали на Черноморието. "Върнаха се, защото ни е най-чисто морето и условията, които предлагаме сега са изключително добри", увери Борисов.
Командировките на работещите в ЕС
Относно Директивата за командироването на работниците, миграцията и сигурността Полша иска компромис. "За нас е важно да намерим компромис, особено що се отнася до транспортните фирми", подчерта полският премиер.
Борисов от своя страна изрази своята увереност, че такъв компромис е възможен стига детайлите да се сложат на масата на преговорите. По думите му би могло да се направи такова диверсифициране на проблемите и експертите да намерят подробен балансиран вариант.
По думите на Борисов, този диалог с Полша ще продължи като идеята е за регулярни ежегодни срещи.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858800 |
GBP | 2.342870 |
CHF | 2.099880 |