3 млрд. евро годишно са загубите за българската икономика от замърсяването на въздуха в страната. Данните са на Европейската комисия, която обмисля да поиска от Eвропейския съд да наложи санкции на страната ни, информира bTV.
Те бяха съобщени от Джордж Крамлис, представител на генерална дирекция по околна среда в ЕК. Той участва в конференция за справянето на замърсяването на въздуха в градска среда „SofAIR", която започна днес в София.
"София трябва да е много амбициозна по отношение на мерките срещу замърсяването от битовото отопление. Нека се даде възможност на домакинствата да заменят печките и котлите с централно отопление. Такива инициативи ще се подкрепят от Европейската комисия и ще подобрят качеството на въздуха", заяви Джордж Кремлис.
В началото на годината страната ни получи осъдително решение от Европейския съд, но без санкция. Оказва се, че на този етап европейската комисия не е доволна от мерките, които се взимат в страната и може да бъде наложена глоба.
6 са проблемните области в България, където има трайно завишаване на фини прахови частици. Освен София това са Пловдив, северните, югозападните и югоизточни части на страната.
В изказването си на форума министърът на околната среда и водите Нено Димов обяви, че през ноември двете работни групи към МОСВ, които обсъждат конкретни мерки на национално ниво за намаляване на замърсяването на въздуха, ще имат готови предложения и ще бъде организирана широка дискусия.
Експертите в министерството и от други ведомства работят в две направления. Едното е разработване на критерии за качество на твърдите горива за битово отопление, така че те да са с по-ниско съдържание на сяра и пепел. Целта е да се намери социално-икономически баланс между интереса на потребителите и на продавачите. Втората посока е мерки срещу замърсяването от автомобилния транспорт. Обсъжда се по-стриктен контрол за вредни емисии при първа регистрация на автомобилите. Министърът е убеден, че за решаването на днешните проблеми е необходим поглед в перспектива, защото те са инвестиция в качеството на живот и ще имат положителен ефект след години. „Целта ни е да инвестираме превантивно в здравето на хората. Освен това мерките са насочени към намаляване на превишенията за съдържание на фини прахови частици във въздуха с оглед решението на Европейския съд за наднорменото им съдържание", обясни Нено Димов
Министърът посочи, че въздухът в София е много по-чист в сравнение с 2011 г., когато е стартирала наказателната процедура срещу България. През 2016 г. в столицата е имало едва две минимални превишения на показателите за замърсяване с фини прахови частици. Той насърчи усилията на Столичната община в изпълнение на програмите за по-чист въздух като строежа на метрото и увеличаването на електротранспорта. Кметът Йорданка Фандъкова информира за мерките, които Столичната община предприема за по-чист въздух.
На форума министърът съобщи, че скоро ще бъде готова националната програма за качеството на въздуха, която се разработва от МОСВ и Световната банка. Тя ще улесни общините при избор на мерки за намаляване на вредните емисии. До края на годината ще бъде обявена и процедура, по която общините могат да кандидатстват за мерки за подобряване качеството на въздуха за общините в размер на 111 млн. лв. по Оперативна програма „Околна среда" 2014-2020 г.
Министерството и Националният доверителен „Екофонд" разработват схеми за покупката на електромобили - вече е отворена схема за закупуване на такъв вид транспорт за администрацията на стойност 1,3 млн. лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858800 |
GBP | 2.342870 |
CHF | 2.099880 |