Област Пазарджик се оказва царството на зеления ток в България, съобщава вестник Сега. Това е регионът, в който има най-много мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници, разкрива анализ на консултантската компания "Тим ВИЖЪН България". Вицешампион по производство на чиста енергия е област Добрич.
Проучването включва информация за инсталациите, използващи слънчева, вятърна, водна, топлинна, геотермална енергия, биогаз и др. Авторите използват информацията, публикувана в националния Портал за отворени данни, а чрез специалния софтуер Tableau я групират и представят по райони, области, брой обекти и съвкупната инсталирана мощност (в мегавати/MW).
Област Пазарджик е безапелационен първенец в България по инсталирани ВЕИ мощности. На територията й има такива обекти с 1054 мегавата обща мощност, сочи анализът. За сравнение - 1000 MW е капацитетът на всеки от двата блока на АЕЦ "Козлодуй". Втората в класацията област - Добрич, разполага с 535 мегавата. Най-слабо е застъпена зелената енергетика в Северния централен район, където са инсталирани едва 115 MW.
Реално най-големият ВЕИ производител в България са помпено-акумулиращите водноелектрически централи (ПАВЕЦ) на каскадата "Белмекен - Сестримо" - "Чаира" с нейните 864 MW, "Белмекен" и "Орфей". С други думи, Пазарджишка област държи първенството в тази класация благодарение на тези централи, а не на фотоволтаиците и перките, станали особено модерни у нас в последните години.
Така или иначе бумът на соларните и вятърните централи у нас в 21-ви век е факт, като пикът на присъединяване на нови мощности към електроенергийната система на страната е 2012 година. Това струпване не е случайно - тогава собствениците на ВЕИ инсталации се втурнаха да се включват в мрежата, поне по документи, за да хванат най-високите цени за изкупуване на зелен ток, които впоследствие започнаха да се понижават. После се оказа, че в гонитбата на високите тарифи са правени и фалшификации. Но засега осъдени няма.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |