София домакинства днес първия по рода си българо-канадски бизнес форум, съобщават от БГНЕС. В него ще участват посланиците на двете страни д-р Николай Милков и Кевин Хамилтън, търговският аташе на Канада в България Брадуин Ниблок, председателят на Българо-търговската промишлена палата Цветан Симеонов, президентът на Канадско-българската бизнес мрежа Матей Недков, изпълнителния директор на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев, икономисти и десетки представители на различни български индустрии.
Сред инициаторите и един от основните организатори на събитието е сдружение „Национална бизнес мрежа", обединяващо основно малкия и среден бизнес от всички браншове в цялата страна. Бизнес форумът „Защо Канада?" е под егидата на Канадското посолство в Букурещ, акредитирано за България, и има за цел да предостави информация относно търговските взаимоотношения между България и Канада, Всеобхватното търговско и икономическо споразумение между ЕС и Канада (ВИТС на български език или утвърденото до този момент съкращение от английски СЕТА), бизнес климата в Канада, административната и данъчна система, възможностите за българските фирми на канадския пазар и конкретни условия за износ на стоки и услуги към Канада.
"Влизането в действие на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Европейския съюз и Канада е от особена важност за българските производители, защото отваря за тях вратите на един огромен пазар, включително пазара на обществени поръчки в Канада на централно и местно ниво", уточнява представителят на организаторите Алекс Нестор, вицепрезидент на Канадско-българската бизнес мрежа. "Целта на форума е не просто да представи новите облекчения за износ на български стоки в Канада, но и да помогне на участниците в създаването на ползотворни контакти за бъдещите им бизнес начинания." В момента България изнася стоки и услуги за Канада на стойност 82 милиона евро годишно, което нарежда северо-американската държава на 11 място по важност сред търговските партньори на страната ни извън ЕС.
Сред традиционните експорти са храни, машини и електроника, оптически и медицински инструменти, химикали, фармацевтични продукти, услуги най-вече в сферата на телекомуникациите. Като осигурява възможност на предприятията да спестяват време и средства чрез отмяна на изискванията за дублирано тестване на продуктите, митническите процедури и скъпите правни разноски, ВИТС ще позволи сериозно нарастване на досегашния износ. От „Национална бизнес мрежа" подчертаха, че са инициирали този форум като част от ангажимента си да предоставят бърза и пълноценна информация до своите членове за нововъзникващи бизнес възможности. Те обръщат внимание на още един аспект от подписаното между ЕС и Канада споразумение: „От съществена важност за малкия и среден бизнес, на който се крепи 86% от българския износ изобщо, е ангажиментът за взаимно признаване на професионалните квалификации.
Така български износители на машини например ще могат при необходимост да изпращат свои екипи за поддръжка, вместо да ангажират местни подизпълнители, а български фирми ще могат да участват в обществени поръчки в Канада като разчитат на собствени служители - от архитекти и адвокати до инженери, оператори на кранове, счетоводители." Същевременно споразумението предвижда лостове, с които ЕС да защити своите земеделски производители чрез ограничения за вноса от Канада на сезонни плодове и зеленчуци. Други рестрикции произтичат от забраните в европейското законодателство относно ГМО продуктите и използването на антибиотици и хормони в хранителната индустрия. "Сред досегашните отличници в експорта на ЕС стоки към Канада са производители на сирена от Холандия и Франция, на вина от Испания и Италия, на зеленчуци от Полша. Целта на предстоящия форум е да даде тласък на едно движение, което да приобщи български фирми към този списък", уточни Алекс Нестор.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |