Има напредък в много области, но е необходима още работа. България е изпълнила или е постигнала напредък по няколко от нашите препоръки, но все още не по всички. Това каза зам.-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс пред журналисти, цитиран в съобщение на институцията до медиите. Поводът за неговото изявление беше представеният днес шестнайсети доклад за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка, в който се отчита изпълнението на 17-те препоръки на комисията в доклада от януари.
Тимарманс заяви, че разчита на правителството на България да изпълни всички замислени реформи и да избегне забавяния, за да се постигне напредък към целта да се сложи край на механизма в рамките на мандата на тази комисия, който изтича през 2019 година.
До кога ще има мониторингови доклади само за България
След края на днешното правителствено заседание министърът на правосъдието Цецка Цачева каза пред журналисти, че за пръв път откакот се публикуват доклади по Механизма за сътрудничество и проверка липсват нови препоръки. „Аз съм удовлетворена от оценката, която е дадена, защото тя е обективна и по никакъв начин не спекулира с това, че предстои председателство на България на Съвета на ЕС", заяви още министър Цачева. По нейните думи Еврокомисията отчита обективно постигнатите положителни резултати, като в доклада са направени ясни и недвусмислени оценки и редица позитивни констатации.
В заключение Цецка Цачева каза, че правителството изцяло подкрепя изразената перспектива за преминаване мониторинговите доклади само за България и преминаване към хоризонтален механизъм за върховенство на закона, общ за целия ЕС.
Според евродепутата Емил Радев, след този доклад целта за сваляне на механизма е постижима през следващата година и след 2018 година България да се оценява по общоевропейски механизъм за върховенството на закона, включващ абсолютно всички държави членки.
В България е необходима политическа стабилност, за да се постигне напредъкът, достатъчен за прекратяване на наблюдението на Европейската комисия. Това коментираха експерти, свързани с дейностите по механизма за сътрудничество и проверка, съобщи кореспондентът на БТА в Брюксел.
По тяхно мнение нашата страна бележи устойчив напредък, но има предизвикателства в прилагането на реформите. Властите добре знаят какво трябва да направят, добавят експертите.
Напредък по предишните 17 препоръки
От публикавуния на страницата на Евроепйската комисия доклад се отбелязва, че е постигнат значителен напредък по отправените препоръки. Макар политическата несигурност да доведе до забавяния в изпълнението на реформите в началото на годината, процесът се ускори от май насам. Предстои да се видят окончателните резултати в области, изискващи законодателни реформи и действия от страна на правителството, като например борбата с корупцията. През тази година бяха осъществени важни промени и в съдебната система, особено избирането на нов състав на Висшия съдебен съвет. Въздействието от тази стъпка следва да започне да се проявява през следващата година, пише в документа.
Въпреки че Европейската комисия все още не може да заключи, че показателите са изпълнени в задоволителна степен, тя остава на мнение, че при непрекъснати политически насоки и решимост за постигане на напредък в реформата, България следва да може да изпълни оставащите препоръки и да отговори задоволително на показателите в близко бъдеще. Комисията ще оцени напредъка отново към края на следващата година, се посочва в доклада.
Комисията остава на мнение, че с непрекъснато политическо лидерство и решимост за постигане на напредък в реформата, България би трябвало да може да отговори на оставащите неизпълнени препоръки в близко бъдеще. В анализа на Еврокомисията се подчертава, че е важно оставащите предизвикателства да бъдат преодолени в дух на добро сътрудничество между институциите.
Как се е отразила политическата нестабилност
Политическата нестабилност през годините оказа отрицателно въздействие върху капацитета за реформа. Наскоро избраният Висш съдебен съвет (ВСС) има възможност да подобри отрицателната атмосфера за дебати в съдебната система, която преобладаваше по времето на предишния ВСС и се окачествяваше с очевидни разногласия и взаимни подозрения, възпрепятстващи безпристрастния процес на вземане на решения. Наскорошните реформи въведоха безспорни подобрения, особено със създаването на отделни колегии във ВСС за съдии и прокурори, пише в доклада си Еврокомисията.
Според документа, България е предприела конкретни стъпки за изпълнение на препоръката за изменения на Наказателно-процесуалния кодекс, а допълнителни законодателни предложения са в процес на изготвяне за изменения в Наказателния кодекс. Еврокомисията смята, че страната ни е предприела по-нататъшни стъпки за изпълнение на съдебната реформа, но предстои тези инициативи да бъдат приключени и трябва да бъдат претворени в ясен план за действия, които да бъдат предприети в ключови области.
За корупцията има още какво да се желае
Освен че трябва да осъществи тези реформи на ключови институционални структури, България трябва също така да постигне трайни резултати в областта на ефективното разследване, разкриване и наказателно преследване на корупцията. България предприе по-нататъшни стъпки в борбата с корупцията по високите етажи на властта, но ключови инициативи все още не са приети и изпълнени, а други са в начален етап на изпълнение и все още предстои ясното определяне на конкретни действия.
България е предприела стъпки в борбата с корупцията на местно равнище и по границите, отчита още Еврокомисията. България е предприела стъпки срещу организираната престъпност, но властите следва да направят така, че скорошните решения, свързани с организационни и правни промени, се изпълняват по начин, който затвърждава постигнатия напредък.
От януари настъпиха допълнителни положителни промени. Окончателните резултати все още предстоят да се видят в областите, изискващи законодателни реформи и действия от страна на правителството, например борбата срещу корупцията. В съдебната система също настъпиха важни промени през тази година, особено с избора на новия състав на ВСС, чието въздействие следва да започне да се проявява през следващата година, пише в заключенията на доклада.
Постигнат е значителен напредък по препоръките от доклада от януари. Новият състав на ВСС ще има задължението да покаже резултати. Комисията приканва България да предприеме необходимите действия и да изпълни всички препоръки, пише още в документа.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |