България ще бъде председател на Съвета на ЕС, който търси диалог и консенсус. Това е заявила министър Лиляна Павлова при представяне приоритетите на Българското председателство пред президента на Европейския парламент (ЕП) Антонио Таяни и председателите на политическите партии в ЕП на съвместно заседание в Министерския съвет, съобщиха от пресцентъра на правителството.
Посещението на делегацията в София е първото събитие на високо равнище от Българското председателство, което започва през януари 2018 г. Представителите на ЕП се срещнаха с българското правителство.
Преди заседанието премиерът Борисов посрещна госта на входа на Министерския съвет, а на срещ ав тесен кръг в калбинето си първите му думи бяха: „България е една от държавите, в която има най-малко евроскептицизъм. Ние сме една от държавите, които можахме да направим разлика от това да сме във Варшавския договор и Съвета за икономическа взаимопомощ и да сме в ЕС. Това беше един осъзнат избор и неслучайно българският народ продължава да вярва в ЕС."
На свой ред Антонио Таяни заяви, че тук в София се е почуствал у дома си. Именно благодарение на българското гостоприемство е изграден един нов и много добър мост между България, ЕП и останалите евроинституции.
Таяни, заедно с Бойко Борисов и председателите на всички групи в ЕП поставиха акцент върху начините, с които да бъде разрешена мигрантската криза. Таяни подкрепи българския премиер, че е е крайно време Европа да спре да гради граници вътре в Съюза, а да засили охраната по външните граници, за да може през контролните пунктове да преминават само бягащите от войната.
Бойко Борисов отново подчерта своята теза, че е крайно време европейските лидери да спрат да бъдат пасивни и да започнат да участват активно във всички срещи на върха, на които се решават въпросите на Сирия, на Ирак. Това става обикновено в САЩ, Русия и дори Иран, но Европа, според него, чака само готовите решения и в крайна сметка понася само негативите и се чуди къде да релокира бежанците.
Антонио Таяни подкрепи Бойко Борисов и по най-важния външно политически приоритет на българското европредседателство, а именно европейската перспектива на Западните балкани. Каза, че тази тема е приоритет на цяла Европа.
След това в Гринатинта зала на Министерски съвет на съвместното заседание са обсъждани приоритетите на България са част от общоевропейския дневен ред - бъдещето на Европа и младите хора; европейска перспектива и свързаност на Западните Балкани; сигурност и стабилност; дигитална икономика, пише в съобщението на пресслужбата на правителството.
"Поставили сме си за цел да отговорим на нуждите на гражданите на Европа - повече сигурност, повече стабилност, повече солидарност. Ключът към успеха е единството и затова нашето послание е "Съединението прави силата", каза министър Лиляна Павлова. "Отчитаме ролята на Европейския парламент и се надяваме с помощта на президента Антонио Таяни и лидерите на политическите партии в ЕП по време на Българското председателство да вземем важни решения", допълни тя.
Заместник-министърът за Българското председателство Моника Панайотова ще бъде в Европейския парламент по време на цялото председателство за пряка връзка с представителите на европейските граждани, пише в съобщението.
По време на срещата лидерите на осемте политически групи в европарламента са задали въпроси към българския премиер и министрите за миграцията, борбата с тероризма, защитата на външните граници, за икономическия растеж с акцент върху цифровизацията, за зелената икономика. Обсъдена е била и ситуацията в Близкия изток и Африка, отношенията с Турция, европейската перспектива и свързаността на страните от Западните Балкани помежду им и с Европа.
След съвместното заседание президентът на Европейския парламент Антонио Таяни поздрави българските депутати в Народното събрание.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |