Първият „16+1 Логистичен център и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти" с Китай и страните от Централна и Източна Европа /ЦИЕ/ вече работи в Индустриална зона Тракия край Пловдив, съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ).
Целта на центъра е да промотира възможностите на икономиките на нашите страни и да насърчава търговският стокообмен с Китай. "Вярваме, че той ще се превърне в модерен мост чрез технологиите на 21 век за по-успешно сътрудничество между ЦИЕ и Китай. Надяваме се логистичният център да бъде пример и за останалите страни от ЦИЕ в разгръщането на сътрудничеството с китайската икономика." Това каза по време на откриването Лозана Василева, зам.-министър на земеделието, храните и горите.
Тя добави, че през последните три години търговският оборот със селскостопански стоки на България в тези страни възлиза на над 2 милиарда долара годишно, като това е 26-27% от общия селскостопански стокообмен на България.
„България предоставя възможности за транспортни връзки със страните от Европа, Азия, Африка и съответно за провличане на част от транспортните потоци между Западна и Централна Европа и Азия. Потенциалът ни е свързан и с развитието на транзитния трафик. България е страна с утвърдена политическа стабилност което е предпоставка за развитието на транспортните връзки и активизиране на търговските взаимоотношения, както с Европа така и с Източноазиатските държави", посочи Димитър Геновски, зам.-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията. По думите му, привличането на китайски инвеститори ще допринесе за развитието на транспортната инфраструктура, която в последствие ще се превърне в част от новия "път на коприната".
Любомир Ганчев, съветник на министъра на икономиката, съобщи, че за последните десет години българският износ към Китай се увеличил седем пъти. Голяма част от реализираните китайски инвестиции са в сферата на селското стопанство, хранителни продукти, етеричните масла, козметични продукти, вино и минерална вода. „За нас "Инциативата 16+1" е платформа към нови възможности за засилване на инвестиционното и търговско сътрудничество с Китай", посочи още Ганчев.
Проектът"16+1 Логистичен център и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти" в Китай и страните от ЦИЕ е резултат от среща на министрите на земеделието на Китай и страните от ЦИЕ през август в Любляна, Словения. Целта е насърчаване на развитието на двустранната и многостранната електронна търговия със селскостопански и други продукти между Китай и страните от ЦИЕ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |