Европейската комисия съобщи, че е решила да прекрати процедурата срещу България по повод прилагането на директивата за автоматичен обмен на данъчни становища в ЕС. Комисията приветства мерките от нашата страна, Кипър и Португалия.
В съобщението си до медиите Европейската комисия информира, че със същото решение е открита процедура срещу Белгия.
Държавите в ЕС трябваше да въведат тези мерки до 31 декември миналата година. Новите правила са предвидени така. че да помогнат за ограничаване на трансграничното избягване на данъчно облагане, на агресивното данъчно планиране и на вредната данъчна конкуренция, уточняват от пресслужбата на Еврокомисията.
Освен това, Европейската комисия е решила да предяви искове пред Съда на ЕС срещу България, Финландия и Гърция за това, че не са я уведомили или са направили само частично уведомяване за националните мерки за прилагане на правилата на ЕС за установяване на рамка за морско пространствено планиране.
Държавите в ЕС трябваше да въведат директивата в националното си законодателство до 18 септември миналата година. Комисията ще поиска Съдът да наложи дневна санкция от 14 089.60 евро на България, 7739.76 евро на ден на Финландия и 31 416 евро на Гърция, от датата на постановяване на съдебното решение до момента, в който директивата бъде напълно въведена.
Производствата срещу България, Финландия и Гърция за установяване на нарушение започнаха през ноември миналата година, а през юли тази година в рамките на тези производства бяха изпратени мотивирани становища. България и Гърция не са уведомили комисията за приемането на мерките, необходими за прилагането на директивата.
Конкуренцията за морското пространство - за съоръжения за възобновяема енергия, корабоплаване, риболов. водни култури и други видове употреба - подчерта необходимостта от съвместно и по-съгласувано управление на водите в Европа, уточнява Еврокомисията. Морското пространствено планиране действа в трансграничен и междусекторен план. за да осигури ефикасно, безопасно и устойчиво осъществяване на човешките дейности в морето, пише в заключение на прессъобщението от пресслужбата на Европейската комисия.
С друго решение Европейската комисия предяви иск пред Съда на ЕС срещу България, Испания, Люксембург и Румъния заради липса на уведомление за цялостно прилагане в националното законодателство на тези държави на общностните разпоредби в областта на съвместното управление на авторското право и сродните му права, и на многотериториалното лицензиране на правата върху музикални произведения за използване онлайн. което бе предвидено да се извърши до 10 април миналата година.
Комисията призовава Съда да наложи финансови глоби на тези четири държави, като за България сумата е 19 121 евро на ден, за Испания е 123 928 евро на ден, за Люксембург е 12 920 евро на ден и за Румъния е 42 377 евро на ден. Процедурите за нарушение бяха открити през май миналата година. До днес комисията не е получила уведомление, че са предприети необходимите мерки за прилагане на директивата в съответното национално законодателство.
Директивата цели да подобри начина, по който се ръководят всички организации за съвместно управление чрез създаването на общи стандарти за управление, прозрачност и финансова дисциплина. С нея се определят общи стандарти за многотериториалното лицензиране на правата върху музикални произведения за използване онлайн на вътрешния пазар. Директивата е важна част от законодателството за авторското право в Европа, отбелязва ЕК. Всички организации за съвместно управление трябва да подобрят своите стандарти за управление и за прозрачност, се посочва в съобщението.
Директивата беше приета на 4 февруари 2014 година. С неприемането на всички законови, подзаконови и административни разпоредби, необходими за спазването на директивата, или с неуведомяването на ЕК за подобни разпоредби до 10 април 2016 година. България, Испания, Люксембург и Румъния не са изпълнили своите задължения, установява Комисията.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |