Нови лекарства ще има, но бавно и субективно. Опитите на управляващите да излязат от казуса с мораториума върху новите лекарства, който въведоха и прегласуваха след вето на президента и който засяга хиляди пациенти, продължават. В петък премиерът Бойко Борисов обяви от Брюксел, че е склонен да преразгледа мораториума и че ако един медикамент се заплаща в девет от всички страни - членки на ЕС, ще бъде плащан и в България. В събота обаче премиерът и здравният министър съобщиха, че няма да преразглеждат гласувания текст за мораториума. За сметка на това специализирана комисия към Министерството на здравеопазването ще решава кои нуждаещи се пациенти да получават лечение. През последните шест години всички лекарства се заплащат от здравната каса, за да могат пациентите да ги получават без всякакви условия и навреме. Здравното ведомство покрива само медикаментите срещу СПИН и ваксините, при които по традиция има недостиг.
С мярката "спестеният" с мораториума разход от 40 млн. лв. на здравната каса реално се мести към държавния бюджет, т.е. ще се плаща от данъците на всички, а не от здравните вноски. Но за пациентите се добавя несигурност и нова бюрокрация.
Колко са нуждаещите се
Според доклад на бюджетната комисия от миналата седмица към края на тази година Комисията за оценка на здравните технологии и Съветът по цените на лекарствата са одобрили като медицински ефективни и икономически изгодни 32 нови лекарства и за тях са подадени документи за плащане от здравната каса. Това означава, че те отговарят на всички законови изисквания в България за заплащане, а освен това се заплащат и в средно 15 страни от ЕС.
Досега беше ясно, че става въпрос за 21 медикамента за около 1000 пациенти на стойност 25 млн. лв. Новите изчисления показват, че лекарствата са 32, а от тях се нуждаят 8599 пациенти и прогнозната стойност, която трябва да плати здравната каса, е 39.5 млн. лв.
Крачка напред, две назад
Мораториумът върху новите лекарства е част от бюджета на здравната каса за следващата година и беше наложен по финансови съображения, а след това президентът Радев му наложи вето. С гласовете на ГЕРБ, "Обединени патриоти" и "Воля" ветото беше отхвърлено. Президентът Радев каза, че управляващите са загубили човешкия си облик, а от Брюксел премиерът обяви, че ще го преразгледа и ще бъде прегласуван в зала. Той допълни, че майка му е починала от рак и двамата със сестра му са разпродали всичко, за да плащат за нова молекула за борба с рака. В събота за лекарствени молекули вече говореха Цвета Караянчева и Цветан Цветанов, но и двамата заявиха, че мораториумът няма да се прегласува. По-късно по "Дарик радио" премиерът Борисов се включи заедно със здравния министър и обяви предпоследно решение - специализирана комисия в здравното министерство ще разглежда случая на всеки пациент поотделно и ведомството ще купува медикаменти за всеки нуждаещ се.
"Нямаме проблем с финансовото осигуряване. Ще работим месец-два. Ще наблюдаваме процеса. Ако процесът върви, ще продължим докрай. Ако има проблем, вкарваме го в парламента. Грижим се за всеки един пациент, така че тези, които са ни обвинили, че сме загубили човешки образ... Искам да успокоя хората - наблюдаваме процеса, за всички ще се погрижим, а ако не работи добре, ще го върнем в парламента", обяви премиерът пред "Дарик радио".
"Мораториум върху лекарствата няма, а временна едногодишна мярка за финансово стабилизиране на бюджета на НЗОК. В областта на онкологията, за каквото няма алтернативно лечение, с лекарство, което се финансира от касата, тогава здравното министерство ще поеме заплащането на този медикамент. За целта към министъра на здравеопазването ще се създаде специализирана комисия - в състава й ще бъдат включени водещи специалисти, в зависимост от конкретното заболяване. Няма да остане нито един български пациент без грижи и да не бъде лекуван с най-добрите средства, които се използват в ЕС", коментира Кирил Ананиев.
Лошият опит дотук
България има горчив опит с търговете за онколекарства, които здравното министерство провеждаше до 2011 г. Тогава множество пациенти осъдиха ведомството за забавено лечение. Самото ведомство беше единственото в ЕС, което се занимаваше с покупка на медикаменти. И в момента министерството не се справя добре с дейностите, които администрира в тази област - покупката на ваксини и лекарства за СПИН, при които най-новата терапия не достига до всички нуждаещи се. Освен това ведомството е шапка на Фонда за лечение на деца и на Комисията за лечение на възрастни в чужбина, където скандалите за забавено лечение са всекидневие.
Какво би се случило, ако всички нуждаещи се поискат лекарствата им да бъдат плащани от здравното министерство? При около 200 работни дни специализираната комисия ще трябва да разглежда средно 34 молби на ден, което е практически невъзможно и ще доведе до забавяне на лечението на множество пациенти. За да заработи комисията, ще са необходими промени в лекарствения закон и нова наредба за работата й. Това ще отнеме период от поне три месеца, дори и всички институции да работят възможно най-бързо. Отделно от това министерството няма право да изразходва големи суми без търг. Организирането на търг, евентуалното му обжалване и цялата процедура ще отнемат също около три месеца. Това на практика означава, че ведомството ще започне да плаща след най-малко половин година - период, в който пациентите отново няма да имат лечение и ще бъдат дискриминирани на база на заболяването си в сравнение с останалите болни, за чиито лекарства плаща здравната каса. Съвсем отделен е въпросът за това, че парите не са предвидени в бюджета на министерството и трябва да бъдат отнети от друго перо.
КЗК одобри рекордно бързо сделката за "Мото-Пфое". За рекордно кратко време, дотук виждано само по сделки със свързани с Делян Пеевски фирми, Комисията за защита на конкуренцията одобри продажбата на "Мото Пфое" на японската Sumitomo Corporation. Само за осем календарни дни регулаторът разреши официалният вносител на Ford, Volvo, Land Rover и Jaguar за България да бъде придобит, стана ясно от публикувания на сайта на КЗК документ.
Сделката е сред най-големите за годината - бизнесът на "Мото Пфое" е оценен на около 60 млн. евро. При продажбата е имало няколко кандидата - все големи компании от сектора, включително и местно лизингово дружество.
На най-висока скорост
Подобни светкавични срокове не са често срещано явление в комисията, освен ако не става дума за сделки с участието на фирми, близки до депутата от ДПС. Последната подобна голяма транзакция в автосектора от лятото - придобиването на бизнеса с продажби и сервизиране на автомобили Mercedes на "Балкан стар" от компанията "Силвър стар моторс", беше одобрено за 37 календарни дни, което всъщност е законовият и най-често прилаганият от ведомството срок. За сметка на това придобиването на веригата "Техномаркет" от Пеевски през миналата година мина за 13 работни дни. "Хидрострой" купи "Водстрой" за 12 дни, 8 от които работни. През август 2015 г. КЗК пък разреши на "Нова българска медийна група" (тогава на Пеевски и майка му Ирена Кръстева) да купят телевизионния "Канал 3" само за 7 работни дни. На два пъти регулаторът одобрява акционерни рокади в "Булгартабак" за под 10 дни.
Преписката за сделката за "Мото-Пфое" е водена от номинирания от ДПС комисар проф. Пламен Киров.
Страните по сделката
В решението се казва, че Sumitomo Corporation може да придобие контрол върху "Мото-Пфое" и дъщерните му дружества "Мото-Пфое БГ" и "Мото-Пфое лизинг", както и върху "Пфое агенция". От КЗК уточняват, че Sumitomo Coropration има 22 японски и 107 чуждестранни офиса, 664 консолидирани дъщерни дружества и още 286 асоциирани дружества. Те работят в най-различни сектори като производство на автомобили и автомобилни компоненти, потребителски стоки, химия, медии, енергетика, метали и др. Консолидираните приходи на групата за 2016 г. надхвърлят 32 млрд. долара, а пазарната й капитализация е около 18 млрд. долара. В България според КЗК компанията се занимава с внос и дистрибуция на продукти и химикали за растителна защита, торове и семена, както и продава химични съединения за фармацевтични продукти, козметика и продукти за лична хигиена, както и печатни платки и електронни компоненти за промишлени сензори.
Цената не е обявена в решението на КЗК, но според източници на "Капитал" сделката оценява бизнеса на "Мото Пфое" в България на около 60 млн. евро, или около 5 пъти оперативната печалба. Консолидирани приходи на българското дружество за миналата година достигнаха 188 млн. лв. при печалба от почти 10 млн. лв. Според отчета й за миналата година компанията държи 9.41% от пазара на нови коли (през 2015 - 8.73%), от които на Ford се падат 7.1%. "Мото-Пфое" стартира дейност в България преди 26 години, когато хамбургската фамилна компания Hugo Pfohe започва да внася Ford. По-късно добавя към портфолиото си и Jaguar, Volvo и Land Rover.
Макар търговията с автомобили да не е сред най-големите бизнес дейности на Sumitomo, японският гигант развива такъв бизнес от години. Европейското подразделение Sumitomo Corporation Europе има автодилъри в Швеция, Полша, Словения и Словакия. Те продават марки като Ford, Hyundai, Honda и Citroen, като предлагат и финансови услуги. Има и съществен бизнес с производство и дистрибуция на авточасти в Европа.
НОИ отчете с 10% по-малко нови пенсионери спрямо 2016 г. Увеличаването на възрастта за пенсиониране и на стажа, както и въвеждането на възраст за пенсиониране на служителите от сектор "Сигурност", започнали от 2016 г. с последната пенсионна реформа, дават вече по-видим ефект за Държавното обществено осигуряване. Националният осигурителен институт отчита по-малко нови пенсионери, в пъти по-малко пенсионирали се военни и полицаи и намаляване на новите инвалидни пенсии.
Близо 75 хиляди са новоотпуснатите пенсии към края на септември тази година, което е с почти 10% по-малко от миналата година. Намалението е впечатляващо при служителите от сектор "Сигурност" - ако през септември 2016 г. НОИ е отпуснал пенсия на близо 6700 военни и полицаи, то тази година за деветте месеца са се пенсионирали едва 1800 техни колеги. Възрастта за пенсиониране за тези служители е 53 г. Инвалидните пенсии също намаляват, но много по-слабо - от 31 200 на 29 200. Тоест огромна част от новите пенсии продължават да бъдат инвалидни.
Пенсионерите са 2.169 млн., което е с около 12 хил. по-малко спрямо същия период на м.г. Броят на пенсиите е близо 2.6 млн. заради получаваните повече от една пенсия от един човек. 652 хил. от пенсионерите получават поне една инвалидна пенсия. Инвалидните пенсии са 459 хил., а социалните пенсии за инвалидност, които се отпускаха до 2015 г. на пенсионери, са още 428 хиляди. За всички тях разходите към септември са над 1.2 млрд. лв. А разходите за всички пенсии и добавките към тях са 6.7 млрд. лв., или с 3% повече от м.г.
След увеличението на минималната пенсия на 180 лв. от 1 юли и индексацията с 2.4% на останалите пенсии средната пенсия е стигнала 340.33 лв. Средната пенсия при мъжете е 404 лв., докато при жените е значително по-ниска - 294 лв. След увеличението на минималната пенсия най-много възрастни хора у нас получават между 200 и 250 лв. месечно - 381 хил. души, или почти 18% от всички. Между 180 и 200 лв. получават около 85 хил. възрастни хора, които от 1 октомври трябва да вземат новата минимална пенсия от 200 лв. С пенсия до 180 лв. са 357 хиляди пенсионери, на които осигуровките не стигат и за минималната пенсия, но НОИ доплаща до нейния размер. Над 44 хиляди пък са пенсионерите, чиито осигуровки стигат за по-висока пенсия, но не могат да я получат, защото са ограничени на тавана от 910 лв. Той ще се запази и през следващата година.
Картината по региони показва, че с най-ниските средни пенсии са хората в Кърджали и Разград. Там средната пенсия е съответно 269 лв. за област Кърджали и 270 лв. за област Разград. Това са регионите с най-ниски пенсии и за м.г. Под 300 лв. е средната пенсия за т.г. още във Видин, Силистра, Търговище и Шумен. Към миналия септември областите с под 300 лв. бяха десет, а сега са шест. Най-висока остава средната пенсия в столицата - 415 лв.
"Еко Антрацит" нямала пари за проекти и затова получи 120 млн. лв. Слабо известната държавна компания "Еко Антрацит", която на теория се занимава с рекултивация на стари минни терени, е изпаднала в тежка нужда от пари. Затова се наложило на заседанието си в сряда Министерският съвет да увеличи капитала й със 120 млн. лв. Досега изразходваните средства за предотвратяване на потенциални замърсявания на околната среда от мини, рудници и хвостохранилища са крайно недостатъчни за отговорните задачи, които трябва да изпълнява дружеството, отговориха на въпрос на в. "Сега" от Министерството на икономиката.
12 милиона нови акции ще бъдат изкупени от министерството. Така за първи път правителството предоставя сума, с която през следващата година могат да се реализират редица недофинансирани досега проекти от изключително важно екологично значение, обясниха от министерството. Оттам не отговориха защо, след като компанията е имала такава тежка нужда от пари, те не са били планирани в бюджет 2017 г., та сега се налага да се отпускат в спешен порядък от излишъка.
С парите ще бъдат изпълнени проекти за укрепване на стени на стари хвостохранилища, за рекултивация на стари рудници в Маришкия басейн, за изграждане на съоръжение за извеждането на високите води на язовир "Жеков вир" и др., твърдят от икономическото министерство. Как ще разпредели новите пари на практика спящо дружество с едва 7 служители, не е ясно.
"Еко Антрацит" всъщност е доста любопитна компания. Оказва се, че бордът й е пълен с бивши кадри на СДС. В него влизат трима души, двама от които идват от редиците на десницата. В Съвета на директорите влиза Юлиян Леков, който е бивш областен управител на Софийска област, а изпълнителен директор и член на съвета е Стефан Фурнаджиев. Той е бивш общински съветник от ОДС в Столичния общински съвет в периода 1999-2003 г. Бил е и член на младежкия СДС, а според различни информации в медиите през годините е бил и в управлението на куп общински фирми. "Компания" доскоро им правеше и Златослав Златанов, който на изборите през 2013 г. водеше една от листите на десницата в София.
Освен Леков и Фурнаджиев в момента член на Съвета на директорите на "Еко Антрацит" е и Георги Васев, за когото няма много публична информация, освен участието му във фирмата за фитнес услуги и спорт "А и Г едно", в която фигурира като управител и едноличен собственик на капитала от 10 лв. Мандатът и на тримата изтича през януари 2018 г., показва справка във фирмените регистри.
Справка в друга система - на Агенцията за обществени поръчки, разкрива още любопитни подробности. За последните три години "Еко Антрацит" е обявила и възложила числом и словом три поръчки - по една за всяка година. Общата сума по тях е около 4.1 млн.лв. без ДДС, което засилва недоумението защо компанията се нуждае от такова драматично увеличение на капитала. Последните два търга за рекултивация в землищата на селата Бряст, Радиево и Странско и за същите дейности, но в друг рудник от района - "Здравец", се печелят от "Енерго ремонт строй" ЕООД, а третата - през 2015 г. - от свързваната с бизнесмена депутат Делян Пеевски "Водстрой".
Договорът с нея е особено интересен и касае рекултивиране на обект на мина "Канина". Първоначално "Еко Антрацит" възлага на "Водстрой" задачата срещу малко над 682 000 лв., но след това договорът на два пъти е изменен и в крайна сметка достига почти 780 000 лв. И в двата случая става въпрос за форсмажорни обстоятелства, заради които на компанията се наложило да извършва допълнителни дейности. В един от двата случая обаче форсмажорът е активиране на старо свлачище от 2013 г. - две години преди подписването на самия договор между "Еко Антрацит" и "Водстрой".
Отчет
Задълженията на "Еко Антрацит" са 302 хил. лв., показва последният финансов отчет на дружеството. Най-много - 276 хил. лв., от тях са към доставчици. Задълженията към 7-те души, които работят в компанията, са в размер на 21 000 лв.
Застрахователи изнесоха в чужбина 4 млрд. лева. Застрахователните компании изнесоха в чужбина над 4 млрд. лв. Тези пари са инвестирани зад граница в търсене на по-висока доходност от компаниите заради ниските лихви по банковите влогове в страната. Капиталовият пазар в България пък не е достатъчно голям за да поеме толкова много пари.
Общата сума на средствата, управлявани от застрахователните дружества, които осъществяват дейност в България, възлиза на 7,472 млрд. лв. към края на септември, сочат данните на БНБ. За година техният размер нараства с 962,9 млн. лв. (14,8%). Като по-голямата част от увеличението на активите на застрахователите се инвестира в чужбина. За година инвестициите на застрахователите в България се увеличават само със 136,2 млн. лв. (4,1%) и достигат 3,463 млрд. лв. Като техният дял пада до 46,3%. А средствата, инвестирани в държавите от ЕС, нарастват с 789,2 млн. лв. (27,5%) и достигат 3,661 млрд. лв. Така парите, вложени в ЕС, вече имат дял от 49% и са повече от средствата, които са инвестирани от застрахователите в България.
По отношение на валутната структура на активите на застрахователите, основен дял имат активите в левове, но те се свиват до 37,9% от общия размер на управляваните от дружествата средства. Активите в евро падат до 29,3% при 31,8% година по-рано, а вложенията в долари имат дял от 3,5%. Огромни са инвестициите в други валути, които имат дял от 29,3%.
Оказва се, че застрахователите търсят изгодни възможности за вложения в страните от ЕС. Но големи суми се влагат в държавите извън еврозоната, защото там лихвите също са ниски.
В активите на застрахователите преобладават облигациите, които за година нарастват с 218,7 млн. лв. (6,5%) и достигат 3,6 млрд. лв. Но делът на облигациите се свива до 48,2%. В същото време голям дял от средствата се влага в акции, където рискът е по-висок, но има и повече възможности за реализиране на по-висока доходност. За година инвестициите в акции се увеличават със 133,6 млн. лв. (17,2%) до 909,1 млн. лв. и вече имат дял от 12,2%. В същото време депозитите се свиват с 46,6 млн. лв. (6,2%) до 710,6 млн. лв. и вече имат дял само от 9,5%.
Активите на дружествата, извършващи животозастраховане, нарастват със 153,2 млн. лв. (8,4%) за година и достигат 1,982 млрд. лв. С доста по-бързи темпове се увеличават парите, управлявани от дружествата, извършващи общо застраховане. Те нарастват с 809,8 млн. лв. (17,3%) за година и към края на септември достигат 5,489 млрд. лв.
"Летище София" с печалба от 10 млн. "Летище София" ЕАД има печалба в размер на 10,19 млн. лв., за първите девет месеца на годината. Това е с 2,991 млн. лв., или с 41,5% повече от печалбата за същия период на 2016 г., става ясно от доклад за резултатите от дейността на дружеството.
От януари до септември "Летище София" ЕАД отчита приходи в размер 108,3 млн. лв., което е ръст с 13,88 млн. лв. на годишна база. В същото време са отчетени разходи в размер на 96,986 млн. лв., което е с 10,56 млн. лв. повече спрямо същия период на миналата година. По отношение на разходите за основната дейност на летището се отчита ръст с 6,383 млн. лв. до 58,57 млн. лв. Това се дължи на нарастване на експлоатационни разходи с 1,667 млн. лв., основно поради повишаване на парите за текущи възнаграждения, социална програма и свързани с тях осигуровки, във връзка с увеличен брой на персонала. Други 4,716 млн. лв. от увеличените разходи за основната дейност се дължат на реализирани от летището повече продажби на стоки и антилед.
По-високи от миналата година са и направените от летището разходи за съдебни дела - платена главница, арбитражни разноски и държавни такси на адвокатско дружество „Dentos Europe" (Salans LLP) във връзка с юридическото представителство по делото с МАК/АДМАК. На основание Определение от 3 февруари 2017 г. на ВКС влезе в сила постановеното съдебно решение, с което се допуска изпълнение на територията на България на решение на Международния арбитражен съд към Международната търговска камара - Париж по дело с кувейтско-саудитския консорциум MAK/ADMAK, който изгради новата писта на Терминал 2. Договорът беше подписан през 2003 г., а финансиране беше осигурено със заем от Кувейтския фонд за развитие. Но пистата беше изградена със закъснение заради забавяне на процедурите по отчуждаване на терените, което стана причина за завеждане на делото.
Само за третото тримесечие на 2017 г. "Летище София" има печалба в размер на 3,655 млн. лв., което е ръст със 725 хил. лв. на годишна база.
* * * * *
През деветте месеца на 2017 г. на летище София са кацнали и излетели общо 44 076 самолета, което е ръст с 5917 самолета, или 15,5% спрямо същия период на миналата година. Увеличението се дължи на въведените нови дестинации в разписанието и увеличените седмични честоти по международни и вътрешни линии. Само през септември са обслужени 5316 самолета, което е ръст с 6,7%. Като за месеца има увеличение от 43,2% при полетите по вътрешните линии до Варна и Бургас.
От януари до септември през летище София са преминали общо 4,966 млн. пътника, което е ръст с 38% спрямо същия период за миналата година. Пътувалите с вътрешни полети са нараснали с 66%, а тези по международни редовни линии - с 37%.
Софрата за Коледа с една трета по-скъпа. Тази година коледната трапеза ще ни излезе с около една трета или с 30 лева по-скъпо в сравнение с миналата година, показа проверка на „Монитор". Така, за да съберем четиричленното семейство около масата за Рождество ще ни трябват около 130 лева, докато миналата година сметката е била около стотарка.
Около 20 лева ще похарчим, за да сервираме след дългите пости свинско месо. Големите вериги в страната вече пуснаха празнични промоции, така че седмица преди Рождество свинското се продава от 6 лева за кило за бут до 12 лева за вратна пържола. В зависимост обаче от купеното количество само за свинско ще ни отидат до 20 лева. За гарнитурата от картофи ще ни трябват към 3 лева.
По традиция обикновено поднасяме и студени месни мезета като луканка или суджук, които ще ни струват около 6 лева и още към петнайсе лева за плата със сирене и кашкавал. В момента средно килограм краве сирене се намира за по 8-10 лева, а кашкавалът струва по 12-14 лева. Трябва обаче да предвидим и сирене за баницата. Още 10 кинта трябва да дадем за салатата, която може да е домати и краставици или някакъв вид туршия.
Традиционно с червено месо се пие червено вино, така че за бутилка от 750 милиграма ще трябва да приготвим около 6-7 лева, а за две шишета ще трябва да се бръкнем с поне 12 лева. Още толкова ще ни трябват и за бутилка нашенска ракия. Можем да спестим тези пари, ако сме си подготвили домашни питиета.
Не трябва да забравяме и най-малките, които са върли почитатели на безалкохолните напитки. Там ще ни отидат около 5-7 лева, в зависимост от количеството, с което решим да се снабдим.
Микс ядки от фъстъци, бадеми и кашу ще ни струва още 7 лева.
А какво е Коледа, ако не замирише на портокали и мандарини?! 5 кинта ще ни отидат, за да си купим по кило мандарини, банани и портокали. В момента най-скъпи са бананите. Цените им варират от 2 до 2,40 лева, но големите вериги редовно правят отстъпки, така че можем и да дадем по-малко пари. Мандарините пък са около 1,30 лева, а портокалите от левче до към два за по-качествени.
Баниците с тиква и сирене също са важна част от празничната софра. Около 13 лева ще ни излязат всички необходими продукти за двете тестени изделия - кори, сирене, извара, яйца, тиква, орехи, масло и захар. Ако пък искаме да завършим подобаващо празника, ще ни се наложи да спретнем и една баклава. За турския десерт ще трябва да се бръкнем с 12 лева.
По време на предпразничния пазар не трябва да забравяме да купим и подправки като сол, черен пипер, червен пипер и други овкусители, с които да направим ястията още по-апетитни.
Така като теглим чертата, сметката излиза доста солена. Сумата обаче може да варира спрямо предпочитанията и възможностите на всяко домакинство. Някои могат да спестят от ракия, други пък от десерти. Разбира се, за по-заможните българи магазините предлагат и вече доста популярните коледни пуйки. И в случай че изберем за Коледа да хапнем не пържоли, а пуешко, разходите ни за месо ще скочат на над 20 лева. В момента търговците продават замразени пуйки, които са около 4 кг и се продават от 5,50 от до 6 лева килото.
„Български пощи" пуска на франчайз бизнеса си. Държавните пощи обмислят вариант да пуснат част от бизнеса си под наем, научи „Монитор". Ръководството на „Български пощи" ЕАД планира да разшири клоновата мрежа на Bulpost, звеното за куриерски услуги, чрез франчайз.
Формално и сега офисите на Bulpost работят в мрежата на пощите, която е доволно голяма. В момента услугата има и представителни офиси в определени населени места, а в пощенските станции има отделни гишета, където може да се взимат пратки на място или да се изпращат.
Търговската концесия, която частници правят от години у нас, е част от план за по-сериозна намеса на пазара за куриерските услуги.
Както „Монитор" вече писа, в момента държавното дружество разработва стратегия, с която да се превърне в реален конкурент на частните куриери у нас. В „Български пощи" механизмът е по-сложен, защото е държавно предприятие и попада под по-голяма регулация. Вече има интерес от фирми, но в момента процесът се структурира юридически и технологично, обясни изп. директор на „Български пощи" Деян Дънешки.
Частните оператори действат там, където вече има работещ бизнес и добавят стойност към него, такава вероятно ще бъде и практиката на държавните пощи.
В Германия и Гърция практиката е широко разпространена и франчайзери стават магазини, където клиентите да ходят да получават и изпращат пратки.
„Залагаме основно на технологично обновление на процесите в дружеството. В момента пощите обработват най-много пратки, въпреки че куриерският пазар има различна специфика от универсалната услуга и конкуренцията е много по-сериозна. Електронната търговия създаде много голямо търсене и съответно повечето частни предприемачи се насочиха към него", коментира още Дънишки.
В стратегията е заложено да бъде обновен и автомобилния парк на дружеството. За нуждите на пощите ще бъдат закупени над 100 превозни средства. Сред разглежданите варианти са нови електрически автомобили, но по думите на Дънешки това е скъпа инвестиция и ако държавата не помогне за част от разхода за тях, те са икономически неоправдани. Наша проверка установи, че в отделни държави има субсидиране на част закупуването им, най-често с акцент опазване на околната среда.
Нова организация на труда, студенти влизат в станциите
От „Български пощи" предвиждат напълно нова организация на процеса на сортировката в главния им център. Сред по-големите инвестиции през следващата година е закупуването на нова машина за сортиране на малки пакети и колети, която ще оптимизира процеса за обработването им. Тя сортира от 5 до 10 000 пратки на час, но това няма да доведе до съкращения, твърди изп. директор на дружеството.
По данни на държавните пощи преди 5 години броят на служителите обработващи пратки е бил около 1000. Сега е наполовина, а служителите са пренасочени към други дейности. В момента мрежата на пощите е от 3000 клона с 10 000 служители.
От дружеството даже са решили да продължат в набирането на стажанти направо от студентската скамейка. Инициатива, в която тази година се включиха за първи път, а сега по Коледа ще наемат над 90 млади кадри, които ще се занимават основно с голямото натрупване на пратки. В края на годината количеството на пратки е огромно, дори е имало случаи, когато колети от чужбина вместо през декември са дошли през януари, забавени от операторите отвън.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |