С умерен оптимизъм очаква бизнесът 2018 г., който обаче в голяма степен се помрачава от неудовлетвореност от работата на институциите, притеснения за ръст на цени, данъчна и регулаторна тежест, както и дефицит на качествена работна ръка. Това показва традиционното 13-то поред годишно проучване на Българската стопанска камара (БСК) за бизнес климата в страната.
В допитването, проведено от 10 ноември до 10 декември 2017 г., са участвали 790 собственици и управители на предприяти и служители, упълномощени да попълнят онлайн анкетата на работодателската организация.
Спрямо миналогодишното изследване е налице слабо подобрение на оценката за бизнес климата, а самооценката за състоянието на предприятията е „стабилност" и „слаб растеж".
За поредна година сред ключовите приоритети на фирмите е именно работната сила, която е проблем и в количествено, и в качествено отношение. Най-голямо търсене има за тесни специалисти и изпълнителския състав, а в по-малка степен - за административен и помощен персонал. Проблем е попълването и на мениджърските позиции.
Преобладаващата част от работодателите изразяват готовност да инвестират в обучение на персонала и в увеличение на трудовите възнаграждения, но на база постигнати задоволителни нива на умения и компетенции.
Заместник-председателят на БСК Камен Колев, кйто представи проучването, информира, че от юли много от фирмите, членуващи в БСК, са получили предложения от техните доставчици за повишаване на цената на тока между 15 и 30 на сто, като на фирмите се предлага след Нова година или да приемат увеличението, или това писмено предложение се счита за едномесечно предизвестие за прекратяване на договора. „Това, което фирмите могат да направят, е или да приемат, или да търсят нов доставчик", коментира Колев. Той уточни, че цената от 70-75 лева за мегават час, предвидена от регулатора, "скочи" над сто лева.
По думите на Камен Колев, изводът на работодателските организации за това повишение е, че липсва енергия, която да е на пазара - тя се изкупува на по-ниски цени. „Затова предложението беше да се излезе на независимата енергийна борса", каза Колев. Той подчерта, че бизнесът е наясно, че цената на електроенергията ще расте, но е обезпокоен от това, че това става шоково и ненадейно, като най-големи са притесненията на енергоинтензивния бизнес.
Според проучването през 2018 г. 41 процента от анкетираните очакват да има ръст на икономиката на страната, ще растат и възнагражденията на персонала основно заради дефицита на работна ръка. „Ако говорим за прегряване на икономиката, поради високите темпове в строителството, цените в този сектор, кредитите, кредитирането, може да дойде такова прегряване, поне към момента", от пазара на труда, коментира Колев.
По отношение на еврофондовете Колев посочи, че досега почти 50 на сто от средства от новия програмен период са договорени, а възстановените и разплатени са 14 на сто. Следващата година ще е ключова при усвояването на евфондовете и затова от БСК съветват фирмите да са активни, защото основните средства ще бъдат усвоени тогава. Колев отбеляза, че догодина ще бъде поставено ударение на публично-частното партньорство.
По темата за Еврозоната 43 на сто от анкетираните са за влизането на страната, а 41 на сто не виждат някакви особени ползи на този етап.
За българското председателство на Съвета на ЕС 28 процента от анкетираните са посочили, че то ще доведе до реални ползи за работата им извън имиджовия ефект.
При оценката си за работата на институциите омбудсманът среща най-голямото одобрение на анкетираните, следван от президентската институция и данъчната администрация, за която 49 на сто са с положителна настройка, вероятно заради усилията за електронизацията на връзката на данъчните субекти с НАП.
Сред проблемите пред бизнеса беше изтъкната подмяната на подизпълнителите, особено в строителството. Засега няма законово противодействие срещу тази практика, а БСК вече е предложила да има нормативно разписана забрана на подобна подмяната или да не може да се изпълнява поръчка от подизпълнители, ако не се обявени. Просрочените плащания продължават да са проблем за бизнеса.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |