Печалбата на банките е 1.1 млрд. лв. към края на ноември. Печалбата на банките за единайсетте месеца на 2017 г. надмина прогнозите за размера й за цялата година. Финансовият резултат на банковата система към края на ноември миналата година е 1.1 млрд. лв. В сравнение със същия период на предходната (1.283 млрд. лв.) печалбата е по-ниска, но тук все още се отчита тогавашният еднократен приход от 186 млн. лв. от продажбата на международната картова огранизация Visa и разпределението на прихода към банките - нейни членове.
Една добра печалба
За добрата печалба все още принос има по-ниският размер на извършваните разходи за обезценка по кредити в сравнение с предходната година. Разликата се свива, но все още я има. Към ноември 2017 г. разходите за обезценки са били общо 626 млн. лв. при 678 млн. лв. към ноември 2016 г. От тази година банките ще имат нова регулация за необслужваните кредити, която ще им донесе и повече разходи за провизиране и обезценки. На този етап детайли за новите правила не са известни, освен че са доста рестриктивни, надминаващи залегналите в меморандума на Европейската централна банка.
По-активното кредитиране сега също допринася за формиране на добър финансов резултат. От сектора сочат, че кредитирането вече расте отчетливо, дори и при активното чистене на портфейли от лоши кредити. Продължават да растат и активите, депозитите и собственият капитал в системата. Активите достигат 95.9 млрд. лв., като нарастването за година е с 4.81%.
Годишното нарастване на депозитите на домакинствата е с 4.38% до 48.4 млрд. лв., а при фирмите с 10.8% до 23.7 млрд. лв. Скорошна прогноза на БНБ сочеше, че очакванията са депозитите да ускорят нарастването си през първото тримесечие на тази година въпреки ниските лихви по тях. В края на ноември собственият капитал в баланса на банковата система е 12.5 млрд. лв., като през ноември се е увеличил основно в резултат на нарастването на печалбата.
Приходи и разходи
Намаляващите лихви по кредитите свиват и приходите от лихви. В същото време по-ниски са и разходите за лихви предвид нулевите нива по депозитите. Така нетният лихвен доход към края на ноември е бил почти 2.4 млрд. лв. при малко над 2.6 млрд. лв. година по-рано. В същото време нетният приход от такси и комисиони расте (с 8.36%) до 910.1 млн. лв.
Така на практика няма промяна в развитието на основния приходоизточник на банките - запазва се тенденцията на свиване на нетния лихвен доход, който е по-нисък с 5.04% в сравнение с ноември 2016 г. (при 4.66% годишно свиване през октомври, 4.72% за деветте месеца и 5.2% за шестте месеца). Същевременно според банкери повишението в дохода от такси и комисиони не би могло да компенсира свиването на лихвените приходи поради разликата в обемите на двата прихода - по около 200 - 250 млн. лв. на тримесечие от такси и комисиони и около 600 - 700 млн. лв. на тримесечие нетен лихвен приход.
Кредитиране
През ноември ръстът на кредитирането продължава да ускорява годишния си растеж. При домакинствата годишният темп на нарастване се задържа втори пореден месец над 6%, какъвто не е имало от много време. При бизнес заемите растежът е по-скромен, като е възстановен и на месечна база след свиването през октомври. Това показват данните на БНБ за ноември 2017 г. от паричната статистика. Благоприятстващите фактори за отчетливия кредитен ръст, който се оформи, са продължаващо подобряване на икономическата активност и ниските лихвени проценти по кредитите. Положително влияние върху този процес може да се очаква и от страна на търсенето, и по линия на предлагането. Прогнозите за следващата година са за увеличение от около 5%.
Жилищното кредитиране отчита годишен ръст от 6.83% до 9.4 млрд. лв. Заемите за потребление нарастват годишно с 6.7% до 7.8 млрд. лв. Така данните показват, че на този етап двигател на кредитирането е това за домакинствата.
Върху общия кредитен растеж за сегмента домакинства (7.77% годишно) влияние оказва правителствената програма за саниране, отпусканите средства по която се включват в категорията "други кредити", които се увеличават с двуцифрен темп (24.1%) и дават изкривяване на картината. Средствата се усвояват през Българска банка за развитие, като в края на годината правителството отпусна още 1 млрд. лв. по тази линия.
При фирменото кредитиране годишният растеж е по-скромен - 1.34% до 31.4 млрд. лв. През ноември спрямо октомври има увеличение с малко над 123 млн. лв., което компенсира месечното свиване преди това. Тези месечни движения в обемите не са изненадващи. И предходните месеци показват нараствания от 200 - 300 млн. лв., или свиване в порядъка на 60-100 млн. лв. Корекциите може да се дължат на еднократни по-големи сделки - финансиране или погасяване на по-големи кредити. Вероятно е ефект да има и от продажба, отписване на портфейли необслужвани заеми, тъй като по думите на банкери кредитните институции постоянно чистят кредити, при това активно.
Тенденцията показва, че до една-две години делът им ще бъде едноцифрен. Въпреки че именно при фирмените заеми този процес се случва по-бавно и все още делът на необслужваните при тях е по-висок. Данните за лошите и преструктурирани заеми в сегмента показват постоянно намаление - общият им обем е 6.9 млрд. лв. Темпът им на свиване е двуцифрен вече седем поредни месеца, като през октомври е бил малко по-висок в сравнение с досегашния - 14.61%. Делът им в целия кредитен портфейл е 13.9%.
В случая не става въпрос за необслужваните кредити, които се отчитат в тримесечната надзорна статистика на БНБ. Те не включват преструктурираните заеми и методологията на отчитане е различна. Техният дял е малко над 11%. По методологията на централната банка това е целият размер на балансово отчитаните кредити, които са преструктурирани или са необслужвани с просрочие над 90 дни, като тук влизат и тези, които се отчитат като загуба.
Собственик на "Химко" регистрира нова компания за торове. Нова компания с подобен предмет на дейност като този на фалиралия производител на торове "Химко" и на купувача на активите "Метахим импекс" е регистрирана от съсобственика на врачанския завод Георги Пиримов. В средата на ноември в Търговския регистър е вписана "Химко индъстрийс", в която кредитният милионер е краен едноличен собственик чрез две свои дружества. Партньори в ръководството пък са му бивш депутат от НДСВ и бивш заместник-финансов министър от ДПС в кабинета "Станишев".
Каква е целта на новото дружество може само да се предполага, тъй като нито то, нито "Метахим импекс" имат сайтове или обявени телефони в Търговския регистър и не бяха открити за коментар. Информация отказаха и от Инвестбанк, която финансира покупката на торовия завод с кредит за 9 млн. евро. Самата "Химко индъстрийс" е вписана на софийски адрес, на който са регистрирани още осем компании за недвижими имоти с един и същ офшорен собственик.
Много фирми, един собственик
"Химко индъстрийс" е регистрирана с капитал 50 хил. лв., като е внесена една четвърт от сумата, а за останалата част акционерите имат една година. Преки собственици са "Метахим инвест" и "Фертекс България" с по 50%, като и двете всъщност са компании на Пиримов. Последният е известен като човека, основал фалиралата по-късно Частна земеделска и инвестиционна банка с необезпечен кредит от ДСК за 56.5 млн. лв.
"Метахим инвест" беше създадена в края на 2015 г. с предмет на дейност производство и търговия с минерални торове и търговия с метални отпадъци и едноличен собственик Иван Жиров, който има няколко дружества за търговия със скрап и отдаване на имоти под наем. Последваха няколко прехвърляния на дялове и в крайна сметка през август 2017 г. цялата собственост премина във "Фертекс България".
Последната компания от своя страна заедно с Иван Жиров са първоначалните акционери в "Метахим импекс", която беше създадена преди година и половина за покупката на активите на "Химко". Впоследствие акционерната структура се промени, като в момента "Фертекс България" държи 32%, Жиров има 33%, а останалите 35% са на Камелия Кулева, която пък беше назначена за управител на дружеството от кредитора Инвестбанк.
Веднага след регистрацията на "Химко индъстрийс" като дружество в Търговския регистър е вписано искане на Пиримов за напускане като изпълнителен директор и член на съвета на директорите на "Метахим импекс". На негово място влиза Иван Жиров.
Какво ще прави
Според информацията в Търговския регистър "Химко индъстрийс" ще се занимава с производство и търговия с минерални торове и други химически продукти, производство на електроенергия от възобновяеми енергийни източници, търговия с машини и съоръжения и др. Ако името на компанията предполага, че то ще развива дейност на територията на "Химко", производството на торове там е практически невъзможно. Най-новата линия, за която някои специалисти твърдят, че все още има полезен живот, е от 1983 г. Според местния сайт "Зов нюз" голяма част от линиите и съоръженията вече са нарязани за скрап от купувача "Метахим импекс". Най-важното обаче е, че заводът няма комплексно разрешително, за да работи, а и ключови за дейността му активи вече са собственост на други фирми.
Още при продажбата на "Химко" от синдика в средата на 2016 г. специалисти коментираха, че машините представляват интерес най-вече като скрап, като парите, които могат да се получат от продажбата им, биха покрили платените от купувача 12 млн. лв.
Друг привлекателен актив е самият терен на завода в града, който е с площ 630 дка. За вероятността новата компания да е създадена с цел имотна сделка навежда фактът, че тя е регистрирана на ул. "Бяло поле" 3 в София. На същия адрес фигурират общо осем компании за недвижими имоти с един и същ собственик - регистрираната в Панама Maritor Capital, и един и същ управител - Иван Събков.
За да може това да се случи обаче, "Химко индъстрийс" трябва да е собственик на имота, а като част от активите на "Метахим импекс" теренът е заложен в полза на Инвестбанк. От банката не отговориха дали няма опасност от "източване" на предприятието към новото дружество, нито какво е състоянието на другите активи във Враца. "Бихме желали да се въздържим от коментар по поставените въпроси, тъй като те касаят чувствителна информация, представляваща търговска тайна", казаха от там.
Ръководство
Любопитни са и партньорите на Пиримов в ръководството на "Химко индъстрийс". Освен него в съвета на директорите влиза Димитър Ламбовски - бивш депутат от НДСВ, който през 90-те е в управлението на свързваната със СИК Първа източна международна банка. В момента има собственост в няколко компании ("Интер агро", "Е.М.И трейд", "Ийстброкерс България" и т.н.) и участва в управлението на десетина дружества, включително търговеца на ток "Вивид пауър". Името му изплува и като един от ключовите свидетели по делото срещу Румяна Ченалова. Другият член на борда - Атанас Кънчев, също не е безизвестна фигура. Той е бивш заместник финансов министър в кабинета "Станишев" от квотата на ДПС и бивш директор на Държавен фонд "Земеделие". Понастоящем е в ръководството на "Булстрад".
До 13 май работим само за държавата, после за себе си. През тази година ще ни трябват 133 дни, за да осигурим планираните данъци в бюджета, изчисли Институтът за пазарна икономика. Така Денят на данъчната свобода, в който гражданите ще спрат да пълнят хазната и започват да работят за себе си, в България ще настъпи на 13 май. Датата е символична и показва кога планът за приходите на държавата ще бъде изпълнен, ако всичко изработено бъде незабавно изземано.
Общо тази година заложените приходи в бюджета са за 38.2 млрд. лв. Най-много дни ще отделим, за да изработим постъпленията от ДДС - 34 дни. За приходите от акциз ще са ни нужни близо 18 дни, за социално осигуряване - 23 дни, а за здравно - 9 дни. Приходите от подоходни данъци ще попълним за близо 12 дни, а тези от корпоративни данъци - за малко над 8 дни. Други 8 дни ще работим само за да платим държавните и общинските такси.
През 2018 г. Денят на данъчната свобода идва по-късно - миналата година бе отбелязан на 8 май. Това се дължи на натежаването на данъчно-осигурителното бреме. От 1 януари вноската за пенсия и цигарените акцизи са по-високи, което увеличава задълженията на данъкоплатците към хазната с около 450 млн. лв.
Ако се реализират заложените в бюджета близо 2.4 млрд. лв. постъпления от ЕС по линия на еврофондовете, българите ще получат подкрепа от европейските данъкоплатци, които ще ги отменят с 8 дни работа към държавата, са сметнали още ИПИ. Отработването на заложения дефицит от 1.1 млрд. лв. пък ще ни "струва" 4 дни допълнително. През последните две години обаче този дефицит не се реализира и бюджетите излизат на излишък. През 2018 г., ако този сценарий се повтори, може и да няма дни за отработване.
Оказва се, че сериозното разминаване в планирането и изпълнението на бюджетите през последните две години обърква сметките на ИПИ. Така например по-високият ръст на БВП и много по-ниското усвояване на европейските средства, както и приключването на бюджета с излишък вместо планиран дефицит са изместили Деня на данъчната свобода за 2017 г. от 16 на 8 май.
Търговци масово отказват рекламация на стоки. Над 20 хиляди жалби са постъпили в Комисията за защита на потребителите (КЗК) през миналата година. Почти половината от тях са за неоснователно отказани рекламации за стоки. По време на коледните и новогодишните празници са подадени 100 сигнала, като част от тях са били по-скоро искане за консултация за непотребни или дефектни стоки. Това каза председателят на КЗП Димитър Маргаритов пред БНТ вчера.
Правото на рекламация на дефектна стока е едно от основните потребителски права, което е гарантирано от закона, заяви Димитър Маргаритов. Той допълни, че отговорност трябва да носи търговецът, продал стоката на потребителя. Нелоялна търговска практика е, ако потребителите бъдат насочвани към сервизи или други лица и органи за ремонт на стока. Рекламация може да се предяви във всеки от обектите, от които е закупена стоката. В срок от 1 месец търговецът трябва да уведоми клиента какви действия ще предприеме за удовлетворяване на исканията.
В 14-дневен срок могат да бъдат върнати стоките, закупени онлайн, напомни председателят на КЗП. В търговската мрежа това може да стане само ако обектът предлага подобна услуга. В някои магазини срокът е удължен до месец, в други има възможност стоката да бъде заменена. Маргаритов предупреди и за случаи, когато онлайн се рекламират битови електроуреди със сериозни цени и рекламни материали, които предполагат високо качество. При поръчка обаче пристига нещо съвсем различно.
През 2018 г.: Доходите се вдигат, помощи за повече семейства. 2018 година настъпи, а с нея и новите правила, които ще ни съпровождат през нея. Ето кои са десетте основни неща, които ще направят новата 2018 по-различна от 2017 г.
1. Минималната заплата вече е 510 лв.
Минималната работна заплата се увеличава на 510 лв. от началото на 2018 г. Размерът й се повиши с цели 10% в сравнение с 2017-та. Вдигането на минималното възнаграждение заявява приоритета на управляващите за устойчиво повишаване на стандарта на живот. От 1 януари минималната часова надница е 3,07 лв. Всеки втори работодател планира да увеличи заплатите на своите служители с между 10 и 20 %. Причината за това е сериозната липса на кадри в много от секторите.
За миналата година статистиката отчита абсолютен рекорд в историята по брой заети българи. Общо около 200 000 са новите работни места у нас. За бизнеса 2017 г. е първата „глътка свеж въздух" от 8 години насам.
В Румъния също вдигнаха минималното възнаграждение. Досега то се приравняваше на около 600 български лв., а вече ще бъде почти 800 лв. /1900 леи/. Същевременно данъкът върху доходите при комшиите спада от 16 на 10 %. Намалява се размерът на социалните осигуровки, като те се прехвърлят почти изцяло върху служителя - 35 % за работника и 2,25% за работодателя. Малките фирми с годишен оборот под 1 млн. евро ще плащат данък от 1 на сто от оборота, вместо 16 % данък върху печалбата.
2. Скок на възнагражденията за учители, военни и полицаи
Минималната стартова заплата за учителите ще се увеличи от 660 на 759 лева. Старши учителите и възпитателите ще получават 790 лева, а главните - малко над 800 лева. Сектор „Образование" ще получи и още 180 млн. лева за разходи, програми и стипендии.
Възнагражденията на военослужещите ще бъдат увеличени с 11%. Войниците и сержантите ще получат около 70 лева повече, а офицерите - около 90 лева. Увеличение на месечното възнаграждение ще получат също пожарникари и полицаи. Скокът на заплатите ще бъде диференциран и ще се отнася най-вече за служителите с полицейски правомощия.
3. До 74,20 лв. на ден обезщетение за безработни
От 1 януари се вдигна минималното дневно обезщетение за безработица, като от предишните 7,20 лв., бе увеличено на 9 лв. Въведен е и таван от 74,20 лв. на ден. Променят се изискванията на право за обезщетение при безработица - да има внесени или дължими вноски за фонд "Безработица" най-малко 12 месеца от последните 18. Увеличава се минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители от 300 на 350 лв.
4. Увеличава се възрастта за пенсия
Жените, които ще се пенсионират през 2018 г., трябва да са на 61 години и два месеца и с не по-малко от 35 г. и 6 месеца трудов стаж. За мъжете възрастта за пенсиониране се увеличава на 64 г. и един месец и поне 38 г. и половина трудов стаж. За хората, които не отговарят на тези условия и имат не по-малко от 15 г. действителен осигурителен стаж, пенсия ще се придобива при навършена възраст от 66 г. и 2 месеца за представителите на двата пола. От 1 януари минималната пенсия е 200 лв., а от средата на годината се очаква да се увеличи със 7 лв.
5. Вноските на парите за старост с 1% нагоре
С 1% се увеличава и вноската за пенсия. За родените преди 1 януари 1960 г. тя нараства до 19,8%, а за родените след тази дата - до 14,7%. През 2017 г. процентът за всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула се увеличи от 1,1 на 1,126. От 1 юли 2017 г. пенсиите, отпуснати през предходната година, започнаха да се преизчисляват с този коефициент, което ги увеличи с 2,4%. От 1 юли минималният размер на пенсията за стаж и възраст се повиши до 165,25 лв. Максималният размер на получаваните една или повече пенсии се запази 35% от максималния осигурителен доход - 910 лв.
6. Детски добавки за повече семейства
Детски добавки вече ще получават и семейства с до 500 лева доход на всеки член. Ако размерът е до 400 лева, родителите ще получават 100% от размера на помощта, която се вдига съответно: от 37 лв. на 40 лв. за едно дете, за две деца - от 85 лв. на 90 лв., за три - от 130 на 135 лв. Семействата с месечен доход между 400 и 500 лева на член ще получават 80% от тези суми.
Около 20 000 фамилии ще се възползват от помощта.
7. По-скъпа вода в половината страна
Цената на водата ще е по-висока в 14 области. В София ще плащат до 2.36 лв. за куб. м, във Варна - до 3 лв., в Сливен - до 2.50 лв. Увеличението на ВиК услугите ще е най-високо в област Ямбол - до 20%. В края на 2017 г. Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ реши да намали с малко цената на водата след многократно призоваване от страна на омбудсмана Мая Манолова регулаторът да я преизчисли според коректния период на инфлацията. В резултат на „натиска", който националният обществен защитник оказа върху КЕВР, на 15 декември 2017 г. комисията излезе с ново решение, в което ясно личи, че след преизчислението на инфлацията, първоначалното увеличение на цената на водата намаля с няколко пункта в 14-те области на страната.
8. Купуваме винетка и за 3 месеца
През 2018 г. ще има винетка и за срок от 3 месеца, за която ще плащаме 54 лв. Цените на останалите видове стикери си останат същите - годишната винетка е 97 лв., месечната - 30 лв., седмичната - 15 лв. При годишните винетки е важно да знаете, че ще важат за период от една година от датата на купуване на стикерите, а не до края на календарната година, както бе през 2017 г. Промяната важи от 1 януари 2018 година за всички пътни превозни средства, независимо от категорията и държавата на регистрация.
9. Нови правила за печките на газ и дърва
В страните членки на ЕС влизат в сила нови правила за енергийна ефективност и чистота на всички новопроизведени домашни уреди за отопление на газ или дърва. Освен у нас и в Европа, новите норми ще важат и в Китай. Там спират вноса на пластмасови и други видове отпадъци, които се поддават на рециклиране. Пекин е внесъл 7,3 млн. тона отпадъчна пластмаса, която занапред ще се превърне във вътрешен проблем на развитите икономики.
10. Гърция ни цака с такса "Престой с нощувка"
От началото на новата година и в южната ни съседка влизат в сила редица промени. Една от тях е въвеждането на такса „Престой с нощувка", която ще варира между 0.5 и 4 евро на ден в зависимост от типа на хотела, в който сте решили да отседнете. Hoвaтa тaĸca важи и за ocтaнaлитe мecтa зa нacтaнявaнe в зaвиcимocт oт тяxнaтa ĸaтeгopия. Измeнeниятa пpeдвиждaт xoтeлитe c 1 и 2 звeзди дa плaщaт пo 50 eвpoцeнтa нa cтaя зa нoщ, 3-звeзднитe - пo 1,50 eвpo, 4-звeзднитe - пo 3 eвpo, a 5-звeзднитe - пo 4 eвpo нa cтaя. Aпapтaмeнтитe зa нacтaнявaнe c eднa или двe cтaи щe ce тaĸcyвaт c 25 eвpoцeнтa, тpиcтaйнитe - c 50 eвpoцeнтa и чeтиpиcтaйнитe - c 1 eвpo. Заедно с тази нова такса ще се увеличат и цените, които туристическите компании предлагат за екскурзии в Гърция. От гръцката хотелска камара предупредиха, че цената за стая може да скочи средно с 1,9%, което респективно ще доведе до спад на посещенията, което може да коства 2,5% от приходите на хотелите и хостелите или общо 435 милиона евро.
Чакат 8 становища за добива на газ в Добруджа. Министерството на околната среда и водите очаква становищата на 8 институции добива на природен газ в добричкото газово находище „Спасово". Тепърва ще се разглеждането на Оценката за въздействие на околната среда и водите (ОВОС). Това стана ясно след проведена среща в Генерал Тошево на министрите Теменужка Петкова, Нено Димов и Румен Порожанов представители на Асоциацията на зърнопроизводителите с инициативния комитет.
Енергийният министър Теменужка Петкова обеща на местните, че министерството няма да предприеме никакви действия по издаване на търговско открие за добивни дейности в блок „Добрич" преди получаване на екооценката.
Жителите на региона са обезпокоени от инвеститорки намерения за добив на природен газ. По думите им бъдещият добив ще е опасен за живота и здравето на хората и ще застраши земеделският бизнес в Добруджа.
Премиерът също разпореди на тримата министри, провели срещата в Генерал Тошево, в спешен порядък да намерят решение на въпроса.
Припомняме ви, че в края на миналата година община Генерал Тошево организира референдум, на който 97% от гласувалите се произнесоха против намеренията за добив на газ в региона.
Легализираме по цяла гора документи на ден. Всеки ден у нас легализираме поне по 900 документа, за които отива цяла гора дървета, става ясно от справка, изготвена за „Монитор" от Външно министерство. Така за последните три години близо 947 000 документа са били легализирани, заверени са преводите или пък и двете. Средно на година през ведомството минават между 330 000 и 360 000 документа. За страните от ЕС и за тези държави, с които имаме споразумение за правна помощ, не е нужна легализация на документите, а само заверка на превода. Досега това ставаше само в София, в централата на външно министерство. Последните нормативни промени обаче позволиха това да става от всички нотариуси в страната, което пък ще доведе и до по-ниски такси за услугата - 6 лева. Това е една от мерките на кабинета за намаляване на бюрокрацията и административната тежест за гражданите. Именно заверка на превода е масовата услуга, която използват българите. Така през 2015 година под такава са минали близо 273 000 документа, а през 2016 са около 290 000.
Не се води точен регистър какви документи се превеждат и заверяват за чужбина или пък от чужди граждани за България. Общите данни обаче показват, че българите превеждат документи за страни от ЕС, като става дума предимно за свидетелства за брак, смърт, семейно положение. "Преобладават документи по гражданско състояние на български граждани, които живеят в чужбина", обясниха от ведомството за "Монитор". На второ място в класацията попадат дипломи и други документи на нашенци, които искат да учат зад граница. Става дума за страни като Германия, Австрия, Холандия, Великобритания и Испания. В топ три попадат и документи на граждани от Молдова, Украйна и Русия, които кандидатстват за БГ паспорти. Финалният указ за получаване на българско гражданско се издава от вицепрезидентът. Справка в администрацията на държавния глава пък посочва, че от 2012 до 2016 година близо 10 700 молдовци са получили български документи. Украинците с БГ паспорт са малко над 6000, а руснаците с родни лични карти са близо 2800. През същия период близо 36 300 души са придобили българско гражданство на основание българския си произход.
Дедесарска схема довела до касапницата в Нови Искър. Дедесарска схема най-вероятно е довела до шесторното убийство в Нови Искър. Това е и основната версия, по която работят в момента разследващите, съобщиха пред журналисти шефът на следствието Борислав Сарафов и главсекът на МВР Младен Маринов.
Ден след бяха открити жертвите на масовия разстрел, на Икономическа полиция е възложена пълна проверка на търговската дейност на една от жертвите - 41-годишният Неделчо Юнаков. Останалите загинали са 19-годишният му син Георги Юнаков, 16-годишната му доведена дъщеря Нанси Иванова, 18-годишният й приятел Боби Иванов, както и 72-годишната тъща на Неделчо - Еленка. Последната открита жертва на масовия разстрел е втората съпруга на Юнаков - Кети Кюхова. Тялото на жената бе намерено във вторник през нощта в гориста местност, близо до Нови Искър. Близо до трупа бе открит и семейният автомобил, който бе пуснат за издирване предната нощ от полицията.
Според съседи на фамилията Неделчо се занимавал ремонт на автомобили и тирове. Проверка на „Монитор" в Търговския регистър обаче показа, че Юнаков е бил собственик на дружество, регистрирано като строителна фирма. През късната есен на 2012 г. мъжът придобива 100% от дяловете на „Бау Консултинг", които обаче 8 месеца по-късно продава на друг човек. Самата фирма пък е сменяла собствеността си три пъти за последните 4 години.
„Основно проверяваме дейността на убития Неделчо Юнаков, тъй като имаме информация, че той се е занимавал с кухи фирми за ДДС. Установяваме и начина, по който е придобит имотът - кои са бившите му собственици и какви са били взаимоотношенията с тях. Всички факти и обстоятелства са важни за нас, но основно работим по дейността на убития", обясни Маринов.
Избитото семейство в Нови Искър се е нанесло в къщата, където се е разиграла трагедията, преди само 8 месеца. Имотът е купен заедно с още една сграда, хангар и парцел през април за сумата от 127 000 лева, показа проверка на "Монитор". Покупката е направена от убитите Неделчо и Кети.
Търговските дейности на втората съпруга на Неделчо също са обвити в мистерия.
Преди години тя създала фирма - „Деви Ке" заедно с още две жени. Дружеството е регистрирано на адрес в столичния квартал „Люлин". Проверка на „Монитор" показа, че апартаментът преди години е бил собственост на друга от съдружничките във фирмата - Десислава Спасова. Именно заради дълг на последната в момента върху дяловете на „Деви Ке" има наложен запор. Десислава и Кети пък били съседки и живеели врата срещу врта в „Люлин". Убитата, дъщеря й Нанси и майка й Елена живели заедно в апартамент в бл. 619 в столичния жк „Люлин" преди десетина години, разказа пред „Монитор" техен съсед. Мъжът ги описа като обикновени хора, не личало да са с възможности. Комшията бе категоричен, че Кети не се е женила и в блока не са виждали там да живее бащата на Нанси. Кети била приятелка с живеещата в отсрещния апартамент Десислава Спасова. Жената се развела и отглеждала сама сина си Вилиан.
Съседите от входа никога не са чували двете жени да имат обща фирма и са категорични, че никой от апартаментите им никога не е бил действащ офис. Хората не можаха да си спомнят с какво са се занимавали двете жени, нито пък какви са били професиите им. Те обаче си спомниха, че продали жилищата си горе-долу по едно и също време и дори че последвали препродажби. Никой не знае къде са отишли да живеят. Сега в апартамента на Кети живее самотна жена, а в този на Деси - семейство. По документи обаче жилището се води собственост на мъж, чийто съдружник пък е свързан с дружества, собственост на панамски офшорки. Засега обаче търговската дейност на Кети публично не се свързва с разстрела на фамилията.
„Категорично става въпрос за убийство, правят се балистични експертизи, за да се установи с какво оръжие е стреляно и дали е само едно. Част от убитите са застреляни в гръб", обяви директорът на Националното следствие Борислав Сарафов. Той допълни, че тепърва ще се изяснява кой от убитите е застрелян пръв. Проверява се и дали Кети е била качена насилствено в джипа и откарана в гористата местност, където бе открито тялото й.
Крадец, който се е крил в имот в близост на къщата на ужасите, е бил заловен в нощта на шесторното убийство в Нови Искър, научи "Монитор". Обирджията бил спипан от бизнесмен, който го забелязал в имота си и веднага се обадил на полицията. Униформените дошли и го прибрали. Все още обаче няма официални данни крадецът да е свързан с масовото покушение. Не се съобщава също така дали има дори и малки подозрения, че той може да е жестокия килър. В същата вечер още една къща в Нови Искър е била разбита.
В сряда сутринта бе възобновен огледът в къщата на ужасите в Нови Искър, в която бяха открити пет трупа. Първият оглед на мястото на касапницата е приключил в 3,30 часа през нощта, а вторият трябваше да бъде извършен на дневна светлина. Междувременно бе открит още един труп в гората.
Освен това стана ясно, че Георги - синът на Неделчо, е имал разрешително за оръжие, което получил преди няколко месеца. Имал газов пистолет. От полицията казват, че е твърде рано, за да се изключи каквато и да е версия за случилото се в къщата. Вероятно от шума от пиратки и всякаква пиротехника не се е разбрало какво е станало.
Шестата жертва на серийния убиец, избил цяло семейство в Нови искър - Кети Николова, която се издирваше от полицията, също e била застреляна. Трупът на 44-годишната жена беше намерен в късно вечерта в сряда. Тялото е хвърлено в кладенец в гората на вилната зона Ранова нива, на метри от паметната плоча на сестрите партизанки Вяра и Надежда, на чието име са кръстени улици в квартал „Изгрев". Дотам жената е била закарана със семейния джип БМВ X5 с номер СВ4153КВ, който също се издирваше. След назначените експертизи трябва да се установи дали Кети е убита в семейната къща, където бяха открити във вторник следобед петте трупа, или е гръмната в колата, а след това убиецът се е отървал от тялото в кладенеца. Стана ясно още, че е намерен джипът на семейството. Стъклото до шофьорското място е счупено, на негово място има найлон. В близост до автомобила журналисти намериха тефтерче, в което са написани задължения - сметки за ток, към мобилни оператори. Не е ясно на кого е това тефтерче. В него обаче е споменато и името на Неделчо.
След двата огледа, продължили над 18 часа, се установи, че труповете на жертвите са били местени в различни стаи в къщата на ул. „Лозенски дол" номер 5, с което извършителят вероятно е искал да заблуди разследващите. Той е бърсал кръвта от пода, защото на мястото е намерена кофа с вода, в която имало кръв и парцал, разказа пенсионираният полицай от Второ РПУ в София Йордан Кръстанов. Мъжът е бил едно от поемните лица при огледа в дома с масовия гроб и е станал свидетел на всички действия на следователите. В двуетажната къща са намерени телата на бащата Неделчо Юнаков, на 19-годишния му син Георги, на доведената му дъщеря Нанси на 16 г., на гаджето й Боби, на тъщата, както и на немската овчарка на семейството.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898130 |
GBP | 2.336910 |
CHF | 2.077130 |