„Българското председателство се състои в ключов момент за Европа и за нейното бъдеще. До голяма степен сме на едно мнение по приоритетите и за българското, и за австрийското председателство, което следва". Това каза председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер на съвместна пресконферениция с българския премиер Бойко Борисов след съвместното заседание на българското правителство и Европейската комисия (ЕК).
Ако има нещо, за което България ще настоява и ще държи твърдо, това е темата за кохезионните фондове. Това каза премиерът Бойко Борисов на съвместната пресконференция в НДК с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер след съвместното заседание на българското правителство и Европейската комисия (ЕК).
Той коментира и темата за Западните Балкани и посочи, че най-безрисковата перспектива за ЕС е да се изгради инфраструктура на Балканите, която да осигурява свързаност. Това не само не носи риск на ЕС, а ще даде възможност за по-голяма конкурентоспособност, повече туризъм и сближаване на хората в целия съюз, посочи Борисов.
Той благодари за подкрепата и за всичко, което Европейската комисия прави за България. Премиерът се извини на хората за притесненията през тези два дни заради засилената полицейска охрана и задръстванията.
Жан-Клод Юнкер отбеляза голямото значение за подобряването на свързаността към Западните Балкани и по отношение на Турция. Председателят на ЕК припомни, че на 17 май ще има среща на върха за Западните Балкани, а той лично ще се информира на място в региона за очакванията му. Юнкер подчерта, че няма как в мандата на сегашната Комисия преди 2021 г. да се приемат нови членове, но при следващата Комисия ще има по-целенасочени занимания по тази тема. В противен случай има голяма опасност да станем свидетели на събития като тези от началото на 90-те години.
Специално внимание беше отделено на газовите доставки в региона. „Ние подкрепяме амбициите, формулирани от българското правителство", каза Юнкер и допълни, че газовите доставки трябва да са свързващи, а не разделящи. „Ние предлагаме ето тази картинка - схемата за газовия хъб на България", подчерта председателят на Еврокомисията и показа на журналистите схемата за гозовите връзки на територията на България.
„Европейският газов хъб "Балкан, който дава възможност на България да не е наказана и изолирана, а да е център за доставки на различен вид газ, не само руски", заяви премиерът Борисов. Той подчерта, че "вече не говорим за транзит, а за истинска диверсификация". П одумите на Борисов, докато сме били най-лоялният член на ЕС, "Южен поток" се е трансформирал в "Турски поток". Премиерът благодари на Европейската комисия, че е защитила българските интереси, защото "да бъдеш лоялен не значи да бъдеш наказан".
Бойко Борисов отбеляза, че България като европредседател трябва да се опита да нормализира отношенията с Русия и Турция, но това все пак е тема на Европейския съвет. Той подчерта, че от подписването на споразумението за мигрантите с Турция, потокът бежанци е намалял много.
„Държим на спазването на закона за свободата на медиите и се надявам турското правителство да ревизира отношенията си", каза премиерът и уточни, че се надява на напредък по въпроса с политическата воля на България и при необходимите корекции от турска страна за доброто на региона и на ЕС.
Жан-Клод Юнкер отбеляза, че отношенията с Турция са много важни за Европейския съюз, но не можем да говорим за напредък, докато има журналисти в затворите.
Попитан за проблема с корупцията в България, председателят на Европейската комисия призна, че такъв проблем съществува, но той не е само в България, а и на други места. „Българското правителство се бори с корупцията и постига значителен напредък", допълни той.
На въпрос за присъединяването на България към Шенген, Юнкер за пореден път посочи, че България е изпълнила всички условия за влизането си и Европейската комисия подкрепа присъединяването на България към Шенгенското пространство както и към еврозоната, но крайното решение и по двата въпроса не е на Комисията.
Преди пресконференцията беше подписано споразумение за най-големия до момента проект в България, гарантиран със заем в размер на 100 млн. евро от Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), който е централен стълб на плана "Юнкер" за растеж и работни места в Европа. С кредита „Хювефарма" ще изгради втори завод за лекарства в Пещера и ще разшири предприятието за ветеринарни ваксини в Разград. "Хювефарма" е мажоритарен собственик на "Биовет" АД.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |