Национално представителните работодателски и синдикални организации изразяват своята подкрепа на организирания протест от членовете на Сдружението на общинските болници в България (СОББ), на 15 януари 2018 г. (понеделник), от 12.00 до 13.00 часа, под мотото „Спрете унищожаването на общинското здравеопазване!".
В разпространно до медиите съобщение се казва още, че общинските болници извършват над 1/5 от болничната дейност в страната. Те осигуряват достъпна медицинска помощ за повече от 150 общини и около 2 млн. души при наличие на неизплатени работни заплати и задължения към доставчици на консумативи и външни услуги. В същото време, през последните десет години повече от двадесет общински болници прекратиха своето съществуване. Според официални представители на Министерството на здравеопазването, общите задължения на общинските болници възлизат на над 100 млн. лв., от които 46 млн. лв. са просрочени, в т.ч. за социални осигуровки към НАП от над 7 млн. лв.
Спроде работодателите, най-съществената причина за това тежко финансово състояние е, че основните клинични пътеки, по които работят общинските болници, са недофинасирани. Техните цени не са изменяни от 2006 г., като през това време драстично са нараснали цените на консумативите, лекарствата, външните услуги, а минималната работна заплата се е увеличила от 180 на 510 лв.
В тази връзка, ръководствата на КНСБ, КТ Подкрепа, АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ предлагат провеждането на незабавна среща с ръководствата на Министерството на здравеопазването, Министерството на финансите и Парламентарната комисия по здравеопазването при 44-то Народно събрание. Настояваме за спешно обсъждане на ефективни мерки за предотвратяване на ликвидацията на общинските болници в тежко финансово състояние и на приближаващия се крах в общинското здравеопазване.
В първоначалното съобщение на Сдружението на общинските болници в България (СОББ) беше посочено, че служителите на 23 лечебни заведения ще спрат работата си за един час в 12 часа днес, но впоследствие и други обявиха, че ще се присъединят към демонстрациите.
Основното искане на протестиращите е за отпускане на 30 млн. лева целева субсидия от републиканския бюджет, но Министерството на здравеопазването отговори преди началото на протеста, че такава не може да бъде отпусната извън вече предвидените средства за годината.
Малко преди началния час на протеста от Министерството на здравеопазването разпространиха информация, в която се казва, че близо 28.5 млн. лв. ще бъдат отпуснати за дейности, извършвани от общинските болници по реда на Методиката за субсидиране на лечебните заведения за 2018 г. Уточнява се, че извън тази методика министерството няма право да отпуска целеви субсидии, защото това би попаднало в графа "нерегламентирана държавна помощ", за което страната ни ще бъде санкционирана от Европейската комисия.
С предвидената сума от 28.5 млн. лв. ще бъдат финансирани дейности по оказване на спешна медицинска помощ, дейности, попадащи извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, осъществявани от общинските лечебни заведения в трудно достъпни или отдалечени райони на страната; дейности, свързани с медицинската експертиза (ТЕЛК), и други. Броят на субсидираните лечебни заведения се очаква да надхвърли 100, т.е. над 83% от всички общински лечебни заведения на територията на страната, посочват от министерството.
Към 30.09.2017 г. функциониращите общински болници са 121, в това число 7 комплексни онкологични центъра, 9 специализирани болници за активно лечение на фтизиатрични заболявания, 11 центъра за психично здраве и 6 центъра за кожно-венерически заболявания. Общите задължения на общинските болници възлизат на над 100 млн. лв., а просрочените задължения са на стойност 44.178 млн. лв., показва анализът на здравното ведомство.
За да подпомогне общинските здравни структури в страната, Министерството на земеделието изразява готовност за оказване на методологическа и експертна помощ за преструктурирането им. Кметовете и общинските съвети ще бъдат запознати с мерките за оздравяване на държавните болници, за да ги ползват като отправна точка за оздравяване на изпадналите в тежко финансово състояние техни лечебни заведения, предлагат от ведомството. Окончателното решение за преструктуриране обаче е право на собственика - съответните общини.
Цените на клиничните пътеки, за което също настояват протестиращите, предстои да се разгледат при преговорите с Българския лекарски съюз за Националния рамков договор за 2018, напомнят още от Министерството на здравеопазването.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |