Премиерите на България и Чешката република Бойко Борисов и Андрей Бабиш, който беше на посещение в София в понеделник, призоваха Европейския съюз да промени правилата за приемане на бежанци, тъй като сегашните са неефективни и внасят разделение в Европа, предава китайската агенция Xinhua, цитирана от агенция "Фокус".
По време на съвместна пресконференция след двустранните преговори, Бабиш заяви, че Вишеградската четворка (Полша. Унгария, Чешката република и Словакия), както и много други страни-членки на ЕС вярват, че Дъблинските правила за бежанците и квотната система за разпределението им са неефективни.
Решението за квотното разпределение е неприемливо, според думите на чешкия премиер, "ЕС трябва да има обща позиция за разрешаването на проблемите с миграцията".
Неговата страна разчита проблемът да бъде разрешен по време на председателството на България на Съвета на ЕС през следващата половин година, добави Бабиш.
"Дъблинските правила не работят по начина, по който ни се искаше и не само. че разделят, но буквално разцепват Европа", добави Борисов, добавяйки, че трябва да бъде постигнат разумен компромис.
Според българския премиер бежанците трябва да влизат в ЕС само през граничните пунктове и центровете за защита на имигрантите трябва да бъдат организирани извън границите на Съюза, в страни като Либия и Турция. Блока трябва да помага на хората, бягащи от войните, но трябва да знае. кога да ги връща в родните им страни, отбеляза още българският лидер. Борисов заяви, че вярва, че страните-членки на ЕС могат да достигнат до съгласие по въпроса, защото „Европа е най-доброто място за живеене и ние трябва да го защитаваме".
Според Дъблинските правила, бежанците, искащи убежище в европейските страни, трябва да го направят в първата страна, в която пристигнат и тя трябва да бъде отговорна за тяхната прелокация.
През 2015 година. ЕС прие квотната система за разпределение на чужденците, според която България се задължи да приеме 1302 имигранти. Въпреки това. през 2016 година само трима бежанци са искали да останат в балканската страна.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |