Пропуснатата полза за българската икономика от напусналите страната сънародници се изчислява на над 4 милиарда лева годишно, което означава 4 процента по-нисък брутен вътрешен продукт (БВП). Около 700 хиляди са българите, които работят в страните от ЕС, а в същото време 38 процента от компаниите у нас не намират работници, което спира тяхното развитието. Това са основните изводи от проучване за трудовия пазар у нас и загубите на човешки капитал в страната, направено специално за 12-та среща на бизнеса с правителството от Colliers International по поръчка на „Икономедия", организатор на срещата.
В проучването се препоръчва част от заетите в администрацията да преминат към частния сектор след електронизацията на услугите. Вицепримиерът Томислав Дончев, който отговаря за административната реформа, смята това за отчасти за постижимо. По думите на Дончев, 100 процента този процес предполага намаляване на нуждите от персонал. „Хората, които са във фронт офисите в перспектива година-две-три напред се свиват с една трета, ако не и повече. Няма как да закрием гишетата, защото за съжаление в България все още има хора, които са аналогови или са напълно офлайн", посочи вицепремиерът.
Друг източник на квалифицирани кадри според проучването е обратната миграция на българите, живеещи в чужбина. Според Томислав Дончев, заплатата не е определяща къде да живее и работи човек и посочи като много голям резерв възможността общините да осигуряват жилища, когато привличат инвеститори. „Звучи дори примитивно, но аз съм абсолютно убеден, че това може да бъде един от стимулите, когато някой реши да приеме работа обратно в България или друго населено място. Решението къде да живееш, къде да работиш зависи от детска градина, училище, тротоар, път, опасността да ти откраднат автомобила."
Томислав Дончев цитира данни, според които всяка година около 25 хил. българи напуснат страната, а приблизително половината от тази бройка - 11.5 хил., се връщат.
Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков допълни, че през тази година ще бъдат организирани срещи между българи, живеещи в Германия и Великобритания, с германски и британски компании, работещи в България. Такава среща вече е преминала успешно във Виена с участието на австрийски инвеститори тук. Отзовали са се 150 българи, които са получили конкретна информация за работните места, които биха могли да заемат, и размера на възнагражденията. Следващите срещи ще са в Берлин и Лондон.
Представеното проучване посочва и трети източник на работници. Това са страните извън ЕС и особено православните държави. Дончев отбеляза, че този сценарий работи.
Попитан от бизнеса какъв ефект се очаква от електронното управление, Дончев отговори: „Ще има ефект за намаляване на администрацията, но той няма да е шоков. Вицепремиерът прогнозира, че в рамките на следващите до 5 години служителите на гише ще намалеят с около една трета, а причината е въвеждането на новия модел административно обслужване, при който постепенно отпада задължението на гражданите да изискват от държавата различни видове удостоверения.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |