както
Министърът на енергетиката Теменужна Петкова обяви пред журналисти, че подава оставка. Като причина тя посочи появилите се съмненията около сделката за продажбата на ЧЕЗ и желанието й да изчисти името си.
"Разговарях с премиера и това, което смятам, че трябва да се направи при тази ситуация, достойната постъпка е човек да си подаде оставката. Аз разговарях с премиера и ще депозирам своята оставка при него и той ще реши какво да прави", заяви тя пред журналисти в парламента.
Преди време имаше публикации за сделката за българските активи на ЧЕЗ, които свързваха името на Теменужка Петкова, но не беше ясно дали е посредник или има някакво косвено участие. Дори се твърдеше, че тя е кума на Гинка Върбакова, която е собственик на купувача - пазарджишката фирма „Инерком". Министър Петково отрече подобно твърдение, отрече го и днес.
На въпрос дали има връзки със собствениците на компанията "Инерком България", Петкова отговори: "Тези хора ги познавам, познавам ги от последните 20 години, но не съм им кума."
В сутрешния блок на Нова телевизия днес бившият енергиен министър и депутат в момента от ГЕРБ Делян Добрев бе попитан дали знае да има връзка между Славчо Върбаков, съпруг на Гинка Върбакова, и енергийния министър Теменужка Петкова, и дали купувачът е свързан с Христо Ковачки.
Отговорът на Добрев беше, че не знае за такива връзки, но подчерта: „Аз не мисля, че това е най-важното. По-важното е дали тази фирма има капацитета да управлява дружество като ЧЕЗ."
Попитана в парламента дали българското правителство има някакво отношение към сделката, Теменужка Петкова даде отрицателен отговор и допълни, че процедурата е проведена от законодателството на чешката държава. "Смятам, че това изключва абсолютно всякакви хипотези, съмнения, намеци за определена намеса на българската държава, на българското правителство за взетото решението на чешката държава", заяви Теменужка Петкова.
Тя уточни, че ЧЕЗ не са искали мнението на българската държава преди сделката. „Българската държава има съответното законодателство, съответните институции, които от тук нататък ще кажат своята тежка дума. Това, че чешката държава е избрала определена компания, не означава нищо. От тук нататък предстои тежката процедура по одобрение на тази сделка от страна на КЗК, КФН и КЕВР", подчерта Петкова.
По нейните думи ДАНС е в правото си и трябва да бъде направена пълна проверка на купувача, както предлага вицепремиерът Валери Симеонов. „Съобразно изискванията за сигурност, защото тук става въпрос за стратегическа инфраструктура, за енергийна сигурност", уточни енергийният министър Теменужка Петкова.
По-късно пред журналисти в парламента председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов каза, че оставката на министъра на енергетиката Теменужка Петкова ще бъде обсъдена на коалиционен съвет след завръщането на премиера Бойко Борисов от Брюксел, след като е разговарял с него днес.
Според кореспондента на БНР в Брюксел, премиерът Бойко Борисов е заявил пред журналисти в белгийската столица, че лично е помолил министъра на енергетиката да подаде оставка и ще я приеме.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |