Заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович (вляво) обсъди с премиера Борисов големите енергйни проекти и изграждането на „Газовия хъб Балкан“
Европейската комисия следи внимателно сделката за активите на ЧЕЗ в България, но не може да вземе отношение по нея, тъй като това е сделка между две частни компании. Това каза пред журналисти зам.-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович след края на конференцията "Ролята на неправителствените организации за подобряване на енергийната политика и нормативната база в областта на енергетиката - предизвикателства пред Югоизточна Европа", която се проведе в София в рамките на българското председателството на Съвета на ЕС и се организира от Института за енергиен мениджмънт.
Шевчович уточни, че има информация за това, че компетентните органи извършват всички необходими оценки и проверки. По думите на еврокомисаря, Европeйската комисия се интересуват само дали се съблюдават абсолютно всички принципи и закони на европейското законодателство.
„Ако държавата влезе в нея, Европейската комисия ще анализира дали има нарушение на Третия енергиен пакет. Регулаторните институции в Брюксел ще преценят как да действат по казуса едва след като бъде финализирано споразумението между компаниите", обясни заместник-председателят на ЕК.
Марош Шефчович изтъкна, че Европейската комисия подкрепя изграждането на газоразпределен център в България, известен като „Газов хъб Балкан". „Още по време на първата среща на групата за газова свързаност в Централна и Източна Европа е било взето решението всяка една страна от региона трябва да има поне три източника на доставка на природен газ, за да се постигне диверсификация", каза Шевчович.
По неговите думи, България е най-подходяща да бъде център, тъй като има благоприятно географско положение. Освен това има много добро развитие на интерконекторни връзки в България - както тези, които в момента са изградени, така и тези, които са в процес на изграждане.
"Идеята е да има много силна газова ликвидност в региона. Това е силно подкрепено от ЕК и нашата цел е България да се превърне от една страна, която транзитира газ, в една държава, която търгува с газ", допълни Шефчович.
Преди участието си в конференицята Марош Шефчович се срещна с премиера Борисов, с който са обсъдили големите енергийни проекти и изграждането на „Газовия хъб Балкан". След срещата стана ясно, че днес (15 март) ще бъди подписан договорът с изпълнителя на предпроектното проучване за хъба. Срокът за изпълнение на поръчката е до 45 работни дни.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |