В деня, в който България е домакин на срещата на високо равнище между Европейския съюз и Турция, на която един от основните въпроси, които ще се дискутират, е финансовата част от споразумението за бежанците, председателят на Държавната агенция за бежанците Петя Първанова обяви, че заетостта в бежанските центрове у нас в момента е много ниска, само 17%. Под 850 човека има настанени във всички териториални поделения на Държавната агенция за бежанците, а от началото на година 270 човека са потърсили закрила. Това може да се промени, ако не се постигне договореност на срещата във Варна, която започва тази вечер.
„От 2013 година до момента около 62 хиляди чужденци, търсещи международна закрила, са преминали през центровете на Агенцията. През 2016 г. през март заетостта също е била 16,17%. През 2017 е около 55 - 60%. Има едно движение. В момента наистина миграционният натиск не е силен и ние успяваме, включително и успяхме през последната година, когато едва 3700 човека потърсиха закрила в България сравнение с периода от 2014, 2015 и 2016 когато говорим за едни числа в порядъка на 19,20 хиляди човека. В момента няма закъсняли преписки. Ситуацията в центровете е спокойна", обясни Петя Първанова в сутрешния блок на БНТ.
Председателят на Държавната агенция за бежанците уточни, че от 2013 година започва да расте броят на лицата, търсещи закрила, но през миналата година те са най-малко. По думите на Първанова първите три месеца на 2018 година търсещите закрила са от Сирия, Ирак и Афганистан. До момента те са около 270 човека от началото на годината. Това са и лица, чието производство е започнало миналата година. За 2017 г. водещи страни са Афганистан, Ирак, Сирия, а сега са най-много от Сирия като общото е, че всички идват от районите в конфликти.
„Това наистина са хора, чиито бежански истории, казват, че те наистина бягат от заплаха за здравето и живота им. Законът дава възможност извън 6-месечния срок, който наистина се спазва. Тези 6 месеца могат да се увеличат с още до 9 месеца и при изключителна правна фактическа сложност до 21 месеца Законът позволява да бъде удължен срокът за разглежда на молба за международна закрила в съответствие със законодателството", разясни Петя Първанова.
Председателят на Държавната агенция за бежанците уточни още, че 85% са потвърдените откази, които Агенцията е издала, т.е от 1300 отказа, 1100 и малко са потвърдени от Съда.
Другите основни теми, освен за бежанците, на срещата на върха между ЕС и Туриця ще бъдат либерализирането на визовия режим, борбата с тероризма, преговорите на Турция за присъединяване. В срещата в резиденция „Евксиноград" ще участват председателят на Европейския съвет Доналд Туск и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и турският президент Реджеп Тайип Ердоган. Турските министри на външните работи Мевлют Чавушоглу, по европейските въпроси и главен преговарящ с ЕС Йомер Челик, по икономиката Нихат Зейбекджи и на търговията Бюлент Тюфекчи ще придружават Ердоган във Варна. Домакин ще е българският премиер Бойко Борисов, по чиято инициатива ще се проведе срещата.
Срещата във Варна е предвидена да започне в 19 часа, след това ще има официални изявления като след тях турската делегация ще си тръгне. Първо се очакват да пристигнат европейските лидери, а след това и двата самолета на турската делегация.
Срещата може да се окаже една от най-важните в мандата на Българското европредседателството. Освен срещата с европейските лидери, Ердоган и Борисов ще проведат двустранна среща, на която се очаква да бъдат обсъдени въпроси от двустранен и регионален характер.
Предстоящата среща във Варна се счита за най-важната от процеса на председателството на България на ЕС, което София пое в началото на тази година.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |